b_0_0_0_10_images_ghorban98-21-05-98-06.jpg

اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری روز دوشنبه (۲۱ مرداد ۹۸) در خطبه‌های نماز عید سعید قربان در مسجد قبا پاوه، گفتند: زمانی که پیامبر اسلام (ص) به مدینه هجرت فرمودند مردم مدینه به خاطر همسایگی با ایران دو عید نوروز و مهرگان را جشن می‌گرفتند که نوروز عید ورود بهار و آغاز رویش دوباره طبیعت بر سوز و سرمای زمستان و مهرگان عید شکر گذاری برداشت محصول بود؛ پیامبر عزیز ما هم فرمودند: من هم از جانب خداوند دو عید مبارک را برای شما آورده‌ام؛ یکی عید رمضان، عید غلبه بر نفس و دیگری عید قربان‌ که عید توفیق در مناسک حج است.

ایشان به فلسفه‌های حج اشاره نمودند و گفتند: فلسفۀ حج وحدت، محبت، قربةً الی الله، حلالیت طلبی از همدیگر، قربانی کردن و ایثار، توجه به فقرا و ترحم به ایتام است.

ماموستا قادری در خصوص اهمیت برگزاری نمازهای عیدین (فطر و قربان) که نشان از وحدت مسلمانان است، خاطرنشان کردند: پیامبر اسلام (ص) همیشه در نمازهای عید فطر و قربان تأکید می‌فرمودند: نماز عید در دشت برگزار شود تا زنان و بچه‌ها و حتی زنانی هم که عذر شرعی دارند شرکت کنند و در بعضی موارد هم می‌فرمودند حیوانان را بیاورند تا ابهت و توان و قدرت مسلمانان بیشتر نمایان شود.

امام‌جمعه پاوه سپس به وجود اختلاف در برگزاری نماز عید در مناطق کردنشین اشاره کردند و گفتند: اهل سنت ایران ازجمله فارس، بوشهر، بندرعباس و برادران بلوچ‌ها و ترکمن امروز نماز عید برگزار کردند اما در مناطق کردنشین هرساله متأسفانه به‌جای وحدت، اختلاف درست می‌شود درحالی‌که فلسفۀ عید، تقویت وحدت و محبت است.

ایشان در ادامه با استناد به حدیثی که امام بخاری آن را روایت کرده است، خاطرنشان کردند: پیامبر اسلام (ص) در روز عید قربان دو گوسفند سالم آوردند و در لحظۀ قربانی کردن گوسفند اول فرمودند: بسم‌الله الله‌اکبر خدایا این حیوان را که دارم قربانی می‌کنم از آن خود و اهل‌بیت و خانواده‌ام است؛ و در لحظۀ ذبح گوسفند دوم فرمودند این قربانی هم برای خودم و تمام امتم نیز در خیر آن شریک باشند؛ پیامبری که این‌گونه در فکر امت خود بوده‌اند بی‌انصافی است که ما نسبت به ایشان بی‌توجه و کم‌محبت باشیم و بر او صلوات نفرستیم و دستوراتش را اطاعت نکنیم.

امام‌جمعه پاوه سپس به بخشی از زندگی حضرت ابراهیم اشاره کردند و گفتند:  حضرت ابراهیم در عراق بزرگ شد و بر اثر ظلم حاکم به مصر هجرت و بعدازآن به فلسطین رفت. خداوند بعد از چندین سال به وی فرزندی عطا فرمود و درحالی‌که فرزندشان خیلی کوچک بود به امر پروردگار همراه با خانمش هاجر خاتون به مکه هجرت و در منطقه‌ای بیابانی و بی‌آب‌وعلف ماندگار؛ و تنها بعد از مدتی که فرزندشان اسماعیل بزرگ شد خداوند به ابراهیم (ع) امر فرمود باید او را در قربانگاه قربانی کند

وی افزودند:  حضرت ابراهیم (ع) یک روز صبح فرزندش اسماعیل را صدا زد و فرمود: در خواب به من امر شده که تو را قربانی کنم. اسماعیل هم درنهایت تسلیم و رضا فرمود: آنچه را که خداوند امر فرموده انجام بده در عمل بر تو روشن خواهد شد که من مطیع تو هستم. وقتی موضوع را با همسر خود در میان گذاشت او هم با نهایت خلوص تسلیم امر پروردگار شد و اسماعیل را به قربانگاه بردند؛ اما خداوند قصد آزمایش ابراهیم (ع) را داشت و او از آزمایش سربلند بیرون آمد. پس عید قربان و خطبه‌های نماز عید قربان باید در خصوص خانوادۀ سالم و ایثارگر و خدایی باشد.

ایشان در ادامه با بیان اینکه خطبه‌های پیامبر اسلام در عید و ایام حج در سال دهم در منیٰ و عرفات و غدیر خم یک منشور است؛ اضافه کردند: پیامبر ما تنها یک بار و آن‌هم در سال دهم هجری که به حجة الوداع مشهور است، مراسم حج را به‌جای آورده‌اند. در یکی از آن خطبه‌های خود فرمودند: ای مردم به من گوش کنید من بعضی مسائل را بیان می‌کنم گمان می‌کنم یک‌بار دیگر شمارا در اینجا نبینم؛ پس عید قربان و نماز عید قربان ‌همچنان که خبر مرگ رسول‌الله را دربردارد خبر اتمام دین هم در آن هست. خدای تبارک‌وتعالی می‌فرماید: الیوم اکملت لکم دینم

ماموستا قادری روز عید قربان را روز استغفار و دعا کردن برای حاجیان دانستند و دعا کردند و گفتند: خداوندا عبادات و نسوک و زحمات برادران و خواهران حاجی را در مکه و عرفات و منیٰ و مزدلفه از آنان بپذیر؛ خدایا از گناهان ما هم که در صف حاجیان نیستیم ولی برای آنان دعا می‌کنیم چشم‌پوشی فرما؛ خدایا به خاطر عزت و عظمت خودت از اشتباهات ما و پدر و مادرمان درگذر؛ خدایا ما را به آن ذکر و فکر و عبادت حجاج ببخش و حج آن‌ها را قبول فرما و عاقبت همه را ختم به خیر گردان و به فرزندان ما هم توفیق عطا فرما تا در مسیر صحیح قدم بردارند؛ خداوندا رحمت و رفاه و امنیت را بر سر مملکت و دیار و منطقه ما فزونی فرما؛ خدایا به مسئولان خدوم، خصوصاً مقام معظم رهبری عزت و سلامتی عطا فرما و به همه ما توفیق ده روی پای خود بایستیم.

سپس حسب عادت محل، تک‌تک افراد با هم مصافحه و دست‌بوسی و به‌طور دسته‌جمعی جهت تبریک مجدد به منزل حاج ماموستا ملا قادر قادری رفتند

مطالب مرتبط:

اعتراض مسلمانان هندوستان به بی عدالتی ، بیکاری و و

تلاش مسلمانان آراکان برای زنده ماندن در مرز بنگلاد

تحرکات محور غربی- عربی و ترکی برای مداخله نظامی در

اختلاف مسلمانان و تسلط دشمنان اسلام نتیجه رابطه ضع

"زنان معترض به ترامپ" 21 ژانویه در سراسرجهان به خی

تغییرات گسترده در کابینه دولت مصر

پیکر آخرین شهید حادثه واژگونی قایق در گمیش تپه پید

ا

پهپاد جدید روسی تهدیدی برای سامانه های دفاع هوایی

بازداشت نماینده سابق پارلمان کویت برای تشویق حمله

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات