b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_69bc9c3e6208cc7a55abbf9_XL.jpg

اساس نیوز : خطیب نماز جمعه این هفته خواف تاکید کرد: حجاج محترم به جای اینکه وقت خود را صرف بازار و خرید سوغاتی‌‌ در آنجا کنند، بیشتر وقت خود را به اعمال و عبادات بگذرانند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی گل‌محمد منصوری - مدرس  حوزه علمیه احناف خواف - در مراسم نماز جمعه (۲۸ تیرماه ۹۸) اهل سنت خواف به تفسیر آیات اولیه سوره مطففین پرداخت.

گزیده سخنان ایشان بدین شرح است: مسلمان واقعی کسی است که از نگاه اعتقادی و عملی درست باشد.خداوند متعال می‌فرماید: "وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ، الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ" وای بر کم‌فروشان! آنان که وقتی برای خود پیمانه می‌کنند، حق خود را بطور کامل می‌گیرند.
خداوند متعال در این سوره، کم‌فروشان را مذمت می‌کند و می‌گوید آنان گمان می‌کنند آخرتی وجود ندارد.
تطفیف هم می‌تواند در عقیده باشد و هم در عمل؛ چنانچه سیدنا عمر(رض) به جوانی که نمازش را سریع و باعجله خواند فرمودند: در نمازت تطفیف ایجاد کردی.
این در حقیقت اعلان جنگى است از ناحیه خداوند به این افراد ظالم و ستمگر كه حق مردم را به طرز ناجوانمردانه‏‌اى پایمال می‌كنند.
"وَإِذَا كَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ"
امّا هنگامی که می‌خواهند برای دیگران پیمانه یا وزن کنند، کم می‌گذارند!
اینها کسانی هستند كه به هنگام خرید حق را به طور كامل می‌گیرند، و به هنگام فروش ناقص می‌دهند. به همین خاطر است که خداوند، ویل و هلاکت بر آنها نهاده است.
گاهاً پیش می‌آید که شخص مغازه‌دار از اینکه کالای خود را به قیمت بسیار بالایی به مشتری می‌فروشد احساس فخر و غرور می‌کند؛ در حالی‌که باید بداند که به مشتری ضرری وارد نشده، بلکه فروشنده است که ایمانش را فروخته است.
"أَلَا يَظُنُّ أُولَٰئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ، لِيَوْمٍ عَظِيمٍ، يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ"   آیا آنها گمان نمی‌کنند که برانگیخته می‌شوند، در روزی بزرگ؛ روزی که مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان می‌ایستند.
اگر آنها قیامت را باور می‌داشتند و می‌دانستند حساب و كتابى در كار است، و تمام اعمال شان براى محاكمه در آن دادگاه بزرگ ثبت می‌شود، و هر كس به اندازه سر سوزنى كار نیک و بد كرده، نتیجه آن را در آن روز عظیم می‌بیند، هرگز چنین ظلم و ستم نمی‌كردند، و حقوق افراد را پایمال نمی‌ساختند.
کسانی که به این بیماری گرفتار باشند دو عذاب متوجه آنها خواهد شد: اول: محروم شدن از دیدار خداوند، دوم: عذاب جسمانی.
ایشان در پایان سخنان خویش به حجاج محترم توصیه نمود: با توجه به هزینه زیاد حج، شایسته است حجاج محترم به جای اینکه وقت خود را صرف بازار و خرید سوغاتی‌‌ در آنجا کنند، بیشتر وقت خود را به اعمال و عبادات بگذرانند. بهترین سوغاتی، آب زمزم است.

مطالب مرتبط:

دستگیری یک عضو القاعده در آنکارا

ا

نگارش فقه اسلامی؛ جایگاه امام اعظم و امام محمد

حمایت القاعده هند و تحریک طالبان پاکستان از ذاکر م

نماینده اهل سنت مجلس:کشور بیش از هر زمان به وحدت ن

ماموستا قادری : احترام و حفظ جایگاه رمضان / حضور ب

پوشیدن روسری برای دختران در مدارس قزاقستان ممنوع ش

تصورات منفی نیمی از بزرگسالان انگلیس درباره اسلام

به آتش کشیدن یک مدرسه دخترانه توسط طالبان

درخواست علمای اهل سنت گلستان برای رسیدگی به محرومی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات