b_0_0_0_10_images_jo00000meh-21-4-98-4.jpg

اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۲۱ تیر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به آیات ابتدایی سورۀ مؤمنون اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیات ۷ صفت را ذکر کرده و می‌فرماید: هر کس از اهل ایمان این هفت صفت را در دنیا کسب کند «يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ» به پلۀ رستگاری در دنیا و بهشت برین در آخرت می‌رسد.


ایشان سپس به بحث هفتۀ گذشته در خصوص حجاب اشاره نمودند و گفتند: تصور این بود که با توجه به اوضاع فعلی کسی خواهان این‌گونه بحث‌ها نباشد، اما خدای بزرگ همواره از دین خود دفاع می‌کند و در خلال روزهای شنبه و یکشنبۀ هفته گذشته در ۴ سایت خبری پاوه حدود ۱۶ هزار نفر بخش صوتی خطبه را گوش داده‌اند.

خطیب جمعه پاوه با بیان اینکه این‌گونه بحث‌ها بی‌تأثیر نیستند، اضافه کردند: زنان و دخترانی که بدحجاب هستند، عموماً اهل ایمان‌اند و تحت تأثیر جو قرار گرفته‌اند؛ یقیناً اگر به‌دقت به قرآن و فرمایش رسول گوش فرا دهند به این نتیجه می‌رسند که تنها در کنار دین و در کنار عفت زندگی ارزشمند است.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به آیۀ ۵ سورۀ مؤمنون «وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ» اشاره نمودند و گفتند: خداوند در این آیه می‌فرماید: مسلمانان و مؤمنین بهشتی و فردوسی که اهل رستگاری‌اند کسانی هستند که در دنیا به خاطر خدا شرف، ناموس، حیثیت و آبروی خود را حفظ می‌کنند.

ماموستا قادری سپس در خصوص اینکه چگونه عفت و آبروی خود را حفظ کنیم به آیۀ ۷ سورۀ حشر «وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا» استدلال کردند و گفتند: خداوند در این آیه به اهل ایمان امر و توصیه فرموده که آنچه پیامبر و سفیر و فرستاده ما به شما ابلاغ می‌کند، در حد توانتان به آن عمل کنید.

وی خاطرنشان کردند: مفسرین برای عبادات قید «در حد توان» را آورده‌اند و منظور این است که اگر در ادای عبادات انسان با مشکل روبرو شود، بعداً می‌تواند جبران نماید و در حد توان مکلف به اداء است اما در دوری از گناه و عدم انجام آن صد درصد مؤظف به ادای تکلیف هستیم و نباید گناه انجام دهیم.

امام‌جمعه پاوه افزودند: خداوند در آیۀ ۳۰ سورۀ نور به مردان مؤمن امر می‌کند که دیدگان خود را در مقابل نامحرمان فروبندند زیرا خداوند به عمل آنان آگاه است؛ و در آیۀ ۳۱ همان سوره به زنان باایمان امر می‌کند خود را در معرض دید نامحرمان قرار ندهند زیرا بدن آن‌ها قیمتی و دارای ارزش است و وقتی از خانه خارج می‌شوند روسری‌هایشان را به سر کرده تا بیگانه و دشمنان در آن‌ها طمع نکنند و حق ندارند بدن خود را به کسی غیر از شوهران و افراد محرم خود نشان دهند؛ و وقتی هم بیرون می‌روند به شیوه جاهلی بیرون نروند.

ایشان بزرگ‌ترین طرح دشمنان برای تحقیر مسلمانان را حرکت در جهت بی‌حجاب نمودن زنان مسلمان دانستند و گفتند: دشمنان مسلمانان همواره کوشیده‌اند تا زنان مؤمن ما را از حجاب دور کنند زیرا معتقدند تا زنان مسلمان پوشش اسلامی داشته باشند در دنیای اسلام توفیق نخواهند داشت ولی اگر زنان را از حجاب که آیات و نشانۀ ایمان و اسلام آن‌هاست دور کردند آنگاه در نفوذ به خانواده‌های آنان نیز موفق خواهند شد.

ایشان سپس به شعر یکی از شاعران عرب اشاره کردند و گفتند: این شاعر عرب می‌گوید:

وإنِّما الأُمَمُ الأخلاقُ ما بَقِيَتْ

فَإنْ هُمُ ذَهَبَتْ أَخلاقُهُمْ؛ ذَهَبُوا

وَإِذا أُصيبَ القَومُ في أَخلاقِهِم

فَأَقِم عَلَيهِــم مَأتَمـاً وَعَـويـلا

مبنای سعادت هر جامعه اخلاق است؛ اگر در میان هر قوم و ملتی اخلاق اسلامی حاکم باشد آن جامعه سعادتمند است اما اگر اخلاق نبود هرچند جامعه ظاهراً متمدن و پیشرفته باشد باید به حال آن گریست و برایشان فاتحه خواند.

ماموستا قادری در ادامه به حدیث ۷۷۴ جامع الصغیر اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) در این حدیث ۱۵ خصلت را بیان فرموده که انجام آن‌ها بی‌شک ما را دچار بلا می‌کند که بنده به ۵ مورد آن‌ها که به نظر می‌رسد در جامعه ما وجود دارند؛ اشاره می‌کنم. ۱-«اذا كان المَغْنَمُ دُولًا» وقتی‌که اموال جامعه به دست جماعتی خدانشناس بیفتد و حقوق فقرا را نادیده بگیرند. ۲-«والأمانة مغنمًا» و امانت را به‌عنوان غنیمت بدانند و امانت خوار باشند.۳-«وأطاع الرجلُ زوجته، وعقَّ أمه» مرد از زن خود اطاعت کنند اما مادرش به دست او گرفتار باشد ۴-«وبرَّ صديقه، وجفا أباه» از دوستان خود پذیرایی کنند و در حق پدر خود جفا نمایند. ۵-«واتخذت القَيْنات والمعازف» رقص و موسیقی و دف و اختلاط زن و مرد عادی شود.

ایشان در بخش دیگری از خطبه‌ها به شعری از ماموستا قانع که ۷۵ سال پیش از زبان همسرش که دخترش را نصیحت می‌کند سروده است اشاره نمودند و این چند بیت را قرائت کردند.

وه ره گوی را گــره بو په ندی دایکت ... فه ره ح به خشی ده رونی بی قه راریم

کچم هوشی حه یا وناموسی خوت بی ... نه که ی کاری زیاد که ی ده ردی کاریم

نه خوی هه رگیز فریوی ساده روویان ... نه بیته هوی زیــادی شین و زاریـم

کچم هوشیاری خوت به تاکو مردن ... وه کوو من به به زرنگی و هوشیاریم

کچم وه للا هه مووی داخی کچــانه ... نه خــوشین و کــزی و بی ئیختــیاریم

نه ته نــیا وه ســیه تم بو تویه روله ... فـیـــداکاری کچـانی کــورده واریـم

ماموستا قادری سپس به اشعاری که منسوب به اقبال لاهوری که تحصیل‌کرده غرب ولی غمخوار مسلمانان بوده است نیز اشاره نمودند .

ای خدا فریاد از این پندارها **  زین گمان و وهم و جان آزارها

چه بدی دیدی از آیات خداوند رحیم  ** که تو با مذهب اسلام به جنگ آمده‌ای

حکم مستوری تو خواهرم حکم خداست  ** تا نگویی که بسرسام و جفنگ آمده‌ای

عصمت و دین همه دادی بر باد  ** که بی چادر و با دامن تنگ آمده‌ای

تو گلی هستی و گلچین هوس کرده کمین  ** شیشه‌ای هستی و در معرض سنگ آمده‌ای

ای زن به تو از فاطمه این‌گونه خطاب است  ** ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است

امام‌جمعه پاوه در ادامه سخنان خود گفتند: ما در جمهوری اسلامی در امر تربیت افراد درست عمل نکرده‌ و شیوه تربیتی و شیوۀ ابلاغ ما درست نبوده است و این باعث شده عده‌ای چنان گمان می‌کنند که حجاب متعلق به جمهوری اسلامی است و به دختران القا کرده‌اند که شعار بدهند حجاب اجباری نمی‌خواهند. درحالی‌که حجاب امر خدا و رسول و فقها و خلفا و ائمۀ اطهار است؛ اما جمهوری اسلامی آمد و حجاب را ترویج داد و از این بابت از خداوند و جمهوری اسلامی ممنونیم.

ایشان در پایان با بیان اینکه ما علما و روحانیون وظیفه‌داریم برای مردم از دین و امربه‌معروف صحبت کنیم؛ افزودند: امروزه امربه‌معروف در روزهای جمعه از سوی خطبا ابلاغ می‌شود ولی نهی از منکر یا تعطیل و یا خیلی کم است و ماموستایان ما کمتر به نهی از منکر می‌پردازند. متأسفانه فی‌مابین خطبا و وعاظ منطقه هماهنگی ضعیف است به همین خاطر است خروجی و نتیجه کم‌رنگ است.

مطالب مرتبط:

افزایش قیمت مارهای سمی در عراق پس از اشغالگری داعش

لاوروف: توافقی درباره سرنوشت اسد وجود ندارد

پوتین 15 ژنرال بلند پایه را برکنار کرد

درآمدِ چند هزار میلیاردی عربستان از حج امسال

حمایت مالی بودایی ها از ساخت مسجدی در تایلند

فرانس پرس استقبال از همه پرسی در استان کرکوک را ضع

التماس کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی برای برگزاری

ترکیه احتمال خروج از ناتو را بررسی می کند

خلاصه ای در مورد چگونگی مسلمان شدن ابوذر غفاری

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات