b_0_0_0_10_images_11081070_839705432768556_3098982110972631940_n.jpg

اساس نیوز : شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در خطبه های نمازجمعه  (14 تیر 98) شهرستان آزادشهر با بیان این مطلب که " حج یکی از فرایض پنج گانه دین اسلام است" به تبیین فضایل و جایگاه حج در دین اسلام پرداختند.


ایشان پس از تلاوت آیات 96 و97 سوره آل عمران«إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ* فِيهِ آيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِيمَ وَمَن دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِين» گفتند: دین اسلام بر پنج پایه کلمه ی توحید، نماز، زکات، روزه رمضان و حج بیت الله بنا شده است، حج یکی ارکان دین اسلام است و در حدیثی ذکر شده است هر مسلمانی توان عزیمت به حج را داشته باشد اما سستی کند و امتناع ورزد هنگام سکرات موت به شدت پشیمان خواهد شد.

ایشان با بیان این که "حج یکی از فرایض پنج گانه ی دین اسلام هست" اظهار داشتند: درآیه فوق آمده هست که سرزمین مکه بسیار با برکت می باشد و در مکانی قرار گرفته که در آن جا هیچ نوع زراعتی رشد و نمو نمی کند اما بسیار پر برکت است؛ عزت شهر مکه از تمامی شهرهای دنیا نزد خداوند بیشتر است که تمامی نعمت های الهی در آن جا یافت می شوند.

مولانا گرگیج خاطرنشان ساختند: مناسک حج خالصا لله است و حج بر فردی واجب است که توانمند است یعنی از لحاظ مالی و انجام مناسک حج استطاعت داشته باشد و نیز حین سفر در تهیه مخارج خانه با مشکل مواجه نشود، نخستین صفت حاجی باید اخلاص باشد که با اخلاص کامل و نیت صحیح به حج مشرف شود؛ از شرایط دیگر حج، امنیت مسیر است و همچنین برای خانم ها وجود مَحرم ضروری می باشد.

مفسر برجسته اهل سنت کشور افزودند: حج فواید و معنویات بسیاری در پی دارد، در حج سه مسئله خیلی بزرگ هست، نخست درک و فهم توحید الهی، دوم این که تمام عبادات حج مختص خداوند می باشد و آخرین مسئله این است که حج، بیان گر وحدت اسلامی می باشد بخاطر این که در آن سرزمین مبارک، فضیلت و امتیاز هیچ شخصی بر دیگری ارجحیت ندارد و همه مسلمانان یکرنگ و یکسان هستند.

از تخصیص ارز کم و آزاد به حجاج اعزامی امسال گلایه مندیم

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در بخش دیگری از سخنان شان ضمن گلایه از سازمان حج در خصوص اختصاص ارز کم و آزاد به حجاج اعزامی امسال گفتند:  گلایه من از سازمان حج و زیارت این است که ۲۰۰ دلار ارز بانکی که پیش از این قرار بود با نرخ 7 هزار تومانی به حجاج تخصیص یابد اکنون با نرخ آزاد که همان 13 هزار تومان است داده می شود.

عالم سرشناس اهل سنت کشور تصریح کردند: سفر حج یک سفر توریستی نیست بلکه یک سفر معنوی وعبادی است لذا انتظار داریم که سازمان حج و زیارت امکانات و تسهیلات بیشتری در اختیار حجاج بگذارد.  

مولانا گرگیج در پایان خطاب به مسئولین سازمان حج خاطرنشان ساختند: دلار با نرخ آزاد به حجاج عرضه نشود زیرا حج امسال از لحاظ مالی بسیار سنگین و گران است؛ امیدواریم صدای ما به گوش مسئولین سازمان حج برسد وحداقل دلار را با نرخ دولتی به حجاج اختصاص دهند تا تسکینی برای آنان شود.

مطالب مرتبط:

ممنوع شدن تشرف حجاج به غار حرا

الجزیره : پلیس هند تعصب ضدمسلمانی دارد

دیوان پادشاهی عربستان: رسانه های سعودی به ایران حم

ماه رمضان آمده است تا انسان به تقوا برسد

هشدار آمریکا در مورد سفر به اروپا

ا

قرآن و مکارم اخلاق

خشم عربستان ‌از ‌همایش اهل سنت‌ در چچن +عکس

عذر ساده دولت افغانستان پس از قتل عام در مدرسه دین

آوارگان یمنی جایی برای رفتن ندارند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات