b_0_0_0_10_images_jomeh-14-4-98-3_1.jpg       

اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۱۴ تیر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به پیام‌های آیۀ ۵۹ سورۀ احزاب اشاره کردند و گفتند: آیۀ ۵۹ احزاب دارای دو مطلب و پیام است ۱-حفظ حجاب ۲-باید ما در اصلاح جامعه و خانواده از خودمان شروع کنیم.


ایشان به تعداد زیاد پیامبران الهی ازنظر عددی اشاره کردند و گفتند: ۱۲۴ هزار پیامبر که ۳۰۰ نفر از آن‌ها مرسل و ۲۵ نفر نیز نامشان در قرآن آمده است هرکدام به وظیفۀ خود عمل نموده و راه را برای آخرین فرستادۀ الهی حضرت رحمة للعالمین باز کرده‌اند. خداوند در خصوص حضرت خاتم (ص) در قرآن کریم بیان فرموده حضرت محمد (ص) آخرین رسول و برنامۀ وی آخرین برنامۀ آسمانی است.

خطیب جمعه پاوه اضافه کردند: قرآن کریم همه‌اش خیر و سعادت برای بشر است و پیامبر ما مأمور بوده که ابلاغ کندو بعد از ایشان نیز جانشینان آن بزرگوار و سپس علما و افراد دین‌شناس و برجستۀ تاریخ اسلام مکلف بوده‌اند پیام آن رسول بزرگوار را به مردم برسانند

امام‌جمعۀ پاوه به آیات ۴۵ و ۴۶ سورۀ احزاب «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا (45) وَدَاعِيًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِيرًا (46)» اشاره نموده و خاطرنشان کردند: خداوند در این آیات به پیامبر و سفیر خود می‌فرماید: ای کسی که برای جامعه خبر می‌بری، تو را به‌عنوان سفیر خود فرستاده‌ایم تا در میان مردم باشی و در شادی و شیون آن‌ها حضور داشته و دردها و مشکلات آنان را درک کنی. اگر خوب هستند مژده دهی که خداوند به آن‌ها پاداش خواهد داد و هشدار دهی که اگر در مسیر درست قدم برندارند آینده‌ای ناخوشایند در انتظارشان است. باید مردم را به خداپرستی و توحید دعوت کنی زیرا تو چراغ روشنایی‌بخش هستی.

ماموستا قادری خاطرنشان کردند: پیامبر عزیز ما که سراج منیر بوده، آستین‌ها را بالا زده و ۲۳ سال بی‌وقفه تلاش نمود و اعراب جاهلی شبه‌جزیره عربستان را که قومی عقب‌مانده و بدبخت بودند از «الْأَعْرابُ أَشَدُّ كُفْراً وَ نِفاقاً» به «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ» تبدیل کرد؛ و یکی از مهم‌ترین کارهای آن سفیر و رسول الهی دادن جایگاه به زنان بود؛ زیرا قبل از اسلام زن جایگاهی نداشت.

خطیب جمعۀ پاوه به جایگاه زن در تاریخ اقوام گذشته اشاره کردند و گفتند: در زمان ساسانیان زن یک متاع بیش نبود و در زمان کورش با زنان خیلی بد رفتاری می‌شد و در عصر ساسانی ها مرتب زنان سرکوب می‌شدند و حتی جرئت بیرون آمدن از خانه را نداشتند. در هند و یونان وضع زنان بدتر از ایران بود.

امام‌جمعه پاوه به عادت ناپسند زنده‌به‌گور کردن دختران در زمان اعراب جاهلی و قبل از بعثت رسول‌الله (ص) اشاره کردند و گفتند: قرآن که بالاترین سند و تاریخ زنده است می‌فرماید: «وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثَىٰ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِيمٌ» در شبه‌جزیرۀ عربستان وقتی به پدری خبر می‌دادند صاحب دختر شده است، رنگش تاریک می‌شد و بغض و کینه او را در برمی‌گرفت و می‌گفت این ننگ را قبول نمی‌کنم. من نمی‌توانم دختری را بزرگ کنم و او را ببرند و با یکی دیگر زندگی کنند.

ایشان افزودند: قرآن کریم این حیات را به‌عنوان حیات ظالمانه علیه زنان قلمداد و معرفی کرده و زن را آزاد نمود. زنان صدر اول در همه مجالس و محافل در کنار مردان بوده‌اند و در جهاد شرکت می‌کردند. یکی از کارهای پیامبر اسلام در مدینه تربیت افراد و حفظ شئون و پوشش ظاهری زنان و حفظ ناموس و شرف آنان بود.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به آیۀ ۵۹ سورۀ احزاب «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا» اشاره نمودند و خاطرنشان کردند: خداوند در این آیه خطاب به پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید: ای رسول به زنان و دختران خود و به زنان مسلمانان اعلام کن روسری‌های خود را به سر نمایند تا نامحرم آن‌ها را نبیند. این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است تا دیگران بدانند آن‌ها مؤمن و خداپرست هستند؛ و اگر درگذشته مرتکب اشتباه و گناه شده‌اند خداوند از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کند. چون او غفور و رحیم است.

ایشان سپس به تفسیر آیۀ ۵۹ سورۀ احزاب پرداختند و گفتند: مفسرین در خصوص جلباب چند نظر دارند. گروهی می‌گویند: چادر است و گروهی دیگر می‌گویند: نوعی روسری طویل است که سر و سینه را می‌پوشاند. بعضی دیگر هم می‌گویند: همان روسری است که زنان به سر می‌کنند. پس قرآن به زنان و دختران پیامبر اسلام (ص) و زنان مسلمانان امر فرموده که باید چادر و روسری به تن کنند تا زنان مؤمن و غیر مؤمن جدا شوند و تا زنان مریض مردم را تحریک نکنند.

ماموستا قادری پاوه را شهری مذهبی نام بردند و گفتند: کسانی که وارد شهر پاوه می‌شوند این شهر را به نام شهری مذهبی می‌شناسند؛ و برخورد زنان و مردان در این شهر را معیار خود قرار می‌دهند؛ و بعضاً کسانی گله می‌کنند که چرا در شهر پاوه حجاب کم‌رنگ شده است؛ بنده عرض می‌کنم: حجاب کم‌رنگ نشده است بلکه دختران ما تحت تأثیر تبلیغات سوء قرار گرفته‌اند و باید به‌آرامی با آن‌ها برخورد کنیم.

ایشان خاطرنشان کردند: باملاحظۀ تاریخ درمی‌یابیم تا قرن ۱۳ هجری (۲۰ میلادی) مشکلی در دنیای اسلام به نام حجاب نبوده و در قرن ۱۳ هجری (۲۰ میلادی) کم‌کم توطئۀ دشمنان آشکار و بعد از جنگ جهانی دوم غربی‌ها و در رأس فرانسه، انگلیس، آمریکا و هلند با تسلط بر کشورهای اسلامی سبب بداخلاقی شدند که یکی از آن بداخلاقی‌ها تلاش برای برداشتن روسری زنان ما بود زیرا موفقیت خود را درگرو برداشتن حجاب و پوشش زنان مسلمان می‌دانستند.

ماموستا قادری سپس به حضور خود در محل برگزاری کنکور اشاره کردند و گفتند: باید با دختران خود آرام برخورد کنیم و آن‌ها را به فرمودۀ قرآن «قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا» از هجمۀ دشمنان حفاظت نماییم. این دختران جگرگوشه‌های ما هستند به پیروزی آن‌ها دل‌خوش هستیم و به شکست آن‌ها ناراحت می‌شویم. وضع حجاب را در حوزۀ کنکور خوب ندیدم . از ناظرین و ناظمین تشکر کردم. توصیه ام این است در خصوص دختران خانواده  ترا به خدا در مسئلۀ اخلاق و حجاب از آن‌ها غافل نباشید.

امام‌جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: رسول گرامی اسلام می‌فرمایند: «صِنْفانِ مِن أهلِ النّارِ نِساءٌ كاسِياتٌ عارِياتٌ، مُمِيلاتٌ مائلاتٌ» دو صنف هستند اگر خود را اصلاح نکنند به دوزخ می‌روند. صنف دوم زنانی هستند که بی‌توجه به حجاب و دستور خدا و رسول (ص) و بی‌توجه به زندگی هستند و باعث زحمت در جامعه اند.

ایشان در ادامه گفتند: دیروز شبکۀ NRT اقلیم کردستان اعلام کرد در اربیل برای ۸۲۰ آرایشگاه زنانه در ماههای اخیر مجوز صادر شده است! اگر در کنار این‌ها چند کارخانه و مؤسسه و محل تولید شغل برای جوانان در اربیل دایر می‌شد، می‌گفتیم مبارک است؛ اما واقعاً داشتن ۸۲۰ آرایشگاه زنانه در یک شهر بدون کارخانه‌ها و کارگاه‌ها که اشتغال برای جوانان داشته باشد و در اقتصاد مردم مؤثر باشد، تناسب با زندگی مردم ندارد.

ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌ها به قتل آقای گوران عزیززاده از اهالی روستای هانی گرمله توسط مأموران مرزبانی اشاره کردند و گفتند: صبح روز پنجشنبه بنده به احترام آن خانواده با آن‌ها نشسته و صحبت نموده و آنان را تا حدی آرام و دل‌خوش کردم و بر جنازه‌اش نماز خواندم؛ اقدامات و قتل جوانان منطقه ازنظر اینجانب خیلی مذموم و محکوم است ما به خانواده، مادر و همسرش و برادرانش تسلیت می‌گوییم و از این قضیه متأثر هستیم.

امام‌جمعه پاوه افزودند: بنده با شنیدن موضوع بلافاصله با فرمانده مرزبانی شهرستان پاوه تماس گرفتم و گفتم جنابعالی انسان مؤدب و محترمی هستید ولی از بهمن‌ماه سال ۹۷ تاکنون ۴ جوان این مرزوبوم توسط نیروهای شما روانۀ خاک شده‌اند، شاید در محاکم دنیا از خود دفاعی داشته باشید؛ اما آیا برای قیامت و در حضور پروردگار دفاعی دارید که جوانان را این‌گونه از مردم می‌گیرید؟!

ایشان افزودند: فرمانده مرزبانی از موضوع بسیار ناراحت بود، ناراحتی او را قبول کردم، ولی گفتم این کافی نیست می‌طلبد مرزبانان افراد حکیم و تربیت‌شده باشند؛ اعزام یک سربار تبعیدی و عقده‌ای و تربیت‌نشده به مرز اشتباه است؛ مأموران و سربازان در مرزها سفیران جمهوری اسلامی هستند. باید در برخورد با مردم حامل پیام جمهوری اسلامی باشند.

ماموستا قادری در ادامه با بیان اینکه  مردم ما نیز مردمی قانع و صابری نیستند، افزودند: وقتی عده ای به یکباره صد قاطر کالا بار می‌کنند، باید انتظار داشته باشند مأموران به آن‌ها بگویند کجا می‌روی؟ و طبیعی است شاهد درگیری و بعضاً کشتن هم خواهیم بود.

ایشان با اشاره به نوع برخورد با سخنان ایشان در میان برخی از مخاطبین گفتند: اگر بنده در چنین اتفاقاتی صحبت می‌کنم، مخالفین جمهوری اسلامی در آن‌سوی مرز به من دشنام می‌دهند و می‌گویند: جوان مردم را می‌کشید و بر جنازه اش نماز می‌خوانید؛ بعضی هم می‌گویند: مسئولان به امام‌جمعه گفته‌اند این سخنان را به زبان بیاورد تا عقده ها و ناراحتی مردم تخلیه شوند و گروه سومی هم که مأموران هستند، شاید در ظاهر به  چیزی نمی‌گویند اما در خفا تا تهران گزارش می‌دهند و می‌گویند امام‌جمعه در نماز جمعه ما را محکوم کرده است؛ بنده خود را به خدا می‌سپارم که شاهد و گواه است که من با چه نیتی صحبت می کنم و این را قاطعانه عرض می کنم شخصاً نه دوست دارم خونی از دماغ کسی بیاید و نه دوست دارم یک مأمور در جمهوری اسلامی اشتباه کند.

ماموستا قادری خطاب به مسئولان و شورای محترم تأمین شهرستان پاوه گفتند: از این‌طرف و آن‌طرف به ما طعن می‌زنند که مردم اورامان و بخصوص پاوه بی‌غیرت و محافظه کار هستند؛ اما بنده عرض می‌کنم بی‌غیرت و محافظه کار نیستیم ؛ اخلاق و ادب داریم، لذا مصلحت است مسئولان بنشینند و چاره‌ای بیندیشند و مقداری تجدیدنظر کنند یا مرز را کاملاً ببندند که جوانان مردم بیش از این کشته نشوند و یا چاره‌ای برای زندگی مردم بیندیشند.

امام‌جمعه پاوه در پایان خطبه‌ها به روز شهرداری‌ها و دهیاریها اشاره کردند و گفتند: از کارمندان و کارگران زحمتکش شهرداری، شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر که در جهت زیباسازی و تمیز کردن شهرمان زحمت می‌کشند تقدیر و تشکر نموده و این روز را به آن‌ها تبریک می‌گوییم و امیدواریم مردم محترم شهر با آن‌ها همکاری نمایند تا شاهد شهری آبادتر باشیم.

مطالب مرتبط:

مولوی محمد احمدی: تربیت کودکان زیربنای ساخت جامعه

رویکرد بانی یک مسجد در آمریکا برای جذب غیر مسلمانا

آمریکا روز دوشنبه تحریم‌های بیشتری را علیه ایران ا

 

حضور مقالات دو محقق تالشی در کنفرانس بین المللی ته

 

اوضاع داعش از زبان یک عضو جدا شده

تاجیک ها درصدر فهرست بمب گذاران انتحاری" داعش"

 

واکنش مسلمانان به اسلام‌ستیزی کاندیدای نخست‌وزیری

نخستین دوره آموزشی اعجاز علمی قرآن و سنت نبوی در م

مباحثات درشناخت افراط گرایی درآسیای مرکزی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات