b_0_0_0_10_images_joh31-3-98-01_1.jpg        

اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۳۱ خرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ خطبه‌ها خطاب به خواهران و برادران مؤمن و مسلمان خاطرنشان کردند: ما مسلمان و مؤمن هستیم و به اعتبار مسلمان و متدین بودن، موظفیم نسبت به خود و خانواده و اطرافیان و جامعه وظیفۀ خود را ادا کنیم.


ایشان دراین‌باره افزودند: بالاتر از مسئولیت جامعه و خانواده، مسئولیت دین است. پیامبر عزیز ما (ص) وقتی‌که از دنیای فانی کوچ کردند و به حضور پروردگار رفتند دین، اسلام و قرآن را به دست مسلمانان دادند و الحق که مسلمانان هم تا امروز که ۱۴۴۰ سال از هجرت آن بزرگوار می گذرد، علمای دین، مسلمانان باغیرت، عرفای دین دوست و پاسداران حقیقی دین در طول ۱۵ این قرن از آن حفاظت نموده‌اند. اکنون هم نوبت من و شماست که به وظیفه خود عمل کنیم و اجازه ندهیم این دین خدا مغلوب اوباش و افراد شرور و فاسق شود.

خطیب جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به ترجمۀ آیۀ ۷ سورۀ محمد (ص) «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ» پرداختند و گفتند: جملۀ «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ» یکی از نداهای قرآن است که ۹۰ بار در قرآن آمده است. خداوند در این آیه خطاب به اهل ایمان می‌فرماید: ای کسانی که اقرار به وحدانیت پروردگار و رسالت محمد المصطفی (ص) دارید، اگر به دین خدا و رسالت محمد (ص) و قرآن کمک کنید، من هم از شما پشتیبانی خواهم کرد و اجازه نخواهم داد شکست بخورید و مغلوب دشمن شوید و شمارا در دنیا ثابت القدم و در آخرت سربلند می‌کنم.

امام‌جمعۀ پاوه خاطرنشان کردند: خداوند در این آیه با شرط و شروط می‌فرماید اگر شما دین خدا را کمک کنید من هم شمارا کمک خواهم کرد پس وظیفۀ ماست در حد توان و امکانات به دین خدا کمک کنیم و حتی اگر یک نفر را هم اصلاح کنیم برای قیامت ما کافی است.

ماموستا قادری در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام که صحابی جلیل‌القدر سهل بن سعد آن را روایت می‌کند، پرداختند و گفتند: این صحابی می‌فرماید: در غزوۀ خیبر در خدمت رسول خدا (ص) بودیم که حضرت علی را صدا زدند و فرمودند: یا علی آرام‌آرام به میدان جنگ برو اما در راه جنگ مکن. اول آن‌ها را به اسلام دعوت کن و اگر ایمان آوردند دستورات دین را به آن‌ها بگو. ای علی (رض) اگر بتوانی یک نفر را از مسیر شیطان به مسیر رحمان هدایت کنی مثل آن است یک گله شتر قرمز (که در آن زمان گران بود) را برای دنیا کسب کرده باشی.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه پیام آیه و حدیث فوق الاشاره را تشریح کردند و گفتند: پیام این آیه و حدیث این است که پیامبر ما رئوف و رحیم و غمخوار ما بوده و هیچ‌گاه ما را تهدید نکرده است بلکه ما را تشویق نموده است. ما خداوند را سپاس می‌گوییم و به روح پاک پیامبر اسلام درود می‌فرستیم که همیشه به فکر ما بوده است.

امام‌جمعه پاوه افزودند: خداوند در آیات ۷۷ و ۷۸ سورۀ مائده می‌فرماید: پیامبران قبل از محمد (ص) بر قوم خود که به راه کج رفته‌اند، لعن فرستاده‌اند ولی پیامبر ما حتی کافران مکه را لعن نکرده است چه برسد به عاصیان امت خودش.

ایشان در ادامه سخنان خود به عصر پیچیده امروزی اشاره کردند و گفتند: امروزه با کمال تأسف در خانه خود نشسته‌ایم و مردم فیلم عروسی و بی بند و باری خود را به‌صورت زنده برای ما می فرستند و رقص مختلط زن و مرد را نمایش می‌دهند و به تمام خانه‌ها مخابره می‌کنند. عروسی می‌کنید مبارکتان باشد اما چرا معصیت و گناه می‌کنیدو گناه خود را به رخ دیگران می کشید؟ چرا نرخ طلاق در پاوه خیلی بالاست؟ چون شناژ و زیربنای تشکیل خانواده‌ها با حرام بسته‌شده است. خوشی و شادی مبارک است اما گناه و معصیت برای مسلمانان مبارک نیست.

امام‌جمعه پاوه یادآور شدند: امروزه همه خود را از دیگران برتر می‌دانند؛ و امربه‌معروف و نهی از منکر خیلی مشکل است. ما مسئول هستیم و پیامبر ما وظایف ما را مشخص کرده و می‌فرمایند: «مَن رَأى مِنكُم مُنكَرا فَليُغَيِّرهُ بِيَدِهِ، فَإن لَم يَستَطِع فَبِلِسانِهِ، فَإن لَم يَستَطِع فَبِقَلبِهِ وَذلِكَ أضعَفُ الإيمانِ» افرادی در دین قوی هستند و مردم از آن‌ها حرف‌شنوی دارند اما افرادی هستند که تذکر آن‌ها تأثیری در مردم ندارند و به آن‌ها گوش نمی‌دهند اگر توانستند با زبانی آرام نصیحت کنند و اگر این کار را هم نکردند در دل خود ناراحت شوند. خداوند به حضرات موسی و هارون می‌فرماید: به نزد فرعون سرکش بروید و با او با زبان آرام صحبت کنید امید است با سخن شما بیدار شود.

ایشان گفتند: عزیزان؛ وضع جامعۀ ما مقداری دارد از مسیر خارج می شود و دشمن می‌خواهد حجاب دختران ما را بردارد و بی‌احترامی و بی‌ادبی را در جامعه رواج دهد. مردم اورامانات به‌عنوان مردمی خداپرست و اهل ادب و علم و عرفان مشهورند همه باید کمک کنید این جامعه متدین خراب نشود.

ماموستا قادری یکی از خصلت‌های مؤمن را به فرموده قرآن کریم امربه‌معروف و نهی از منکر دانستند و گفتند: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ ...» یکی از خصوصیات مؤمنان امربه‌معروف و نهی از منکر است. امروزه شاهدیم که مردم زیادی تحت عنوان گردشگر و یا مسافر و یا هر عنوان دیگر به منطقه ما می‌آیند آمدنشان مبارک است. راست است اینجا مملکت خودشان است و ممکن است منفعت مادی هم به مردم ما برسانند اما نباید فرهنگ و دین ما را زیر سؤال ببرند. مسئولان هم باید نظارت کنند تا جامعه ما همچنان سالم بماند.

ایشان در بخش سوم خطبه‌ها تاریخ را درس و عبرت برای همگان دانستند و گفتند: مرحوم محمد طاهر سلطانی در خاطرات خود که جناب دکتر محمد علی سلطانی آن را تکمیل و به چاپ رسانده است، می گوید: بعد از دستگیری سران عشایر در سال ۱۳۱۰ توسط رضاخان در زندان قصر بودیم و کمتر روزی بود که پزشکانی را نزد ما نفرستند و به بهانه‌های عجیب‌وغریب به ما دارو می‌دادند و آمپول تزریق می‌کردند و به این روش بسیاری از سران قشقایی و کرد و لر را کشتند؛ پس در زندان طاغوتیان می‌شود زندانی را عمداً کشت.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به ۹۱ سالگی تأسیس تشکیلات اخوان المسلمین در مصر اشاره کردند و گفتند: نزدیک به یک قرن است که اخوان‌المسلمین در مصر شکل گرفته است. جمال عبدالناصر بعد از جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل آنچه در توان داشت علیه آن‌ها انجام داد و بسیاری از آن‌ها را شهید و دربه‌در و اسیر نمود و بعد از وی نیز انور سادات و حسنی مبارک آمدند و نیروهای اخوان یکی پس از دیگری ضربه دیدند ولی متأسفانه کمتر از این وقایع درس گرفتند.

ماموستا قادری سپس به شمه‌ای از زندگی مرحوم محمد مرسی رئیس‌جمهور مردمی مصر پرداختند و گفتند: مرحوم دکتر محمد مرسی در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و در کالیفرنیای امریکا دکترای خود را در رشته محافظت از موتورهای فضاپیما دریافت کرد. او حافظ قرآن هم بود و طی انتخاباتی آزاد و دموکراتیک پس از سقوط حسنی مبارک، مردم مصر او را بعنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند. اما با یک دسیسه و توطئه که از داخل و خارج برنامه ریزی شد،  او را از کار برکنار و مدت ۵ سال در زندان تک‌سلولی بود و درواقع این ۵ سال مردم مصر که به وی رأی داده اند، در تک‌سلولی بوده اند.

ایشان با بیان‌ اینکه درواقع آنچه اخوان‌المسلمین را شکست داد انگلیس و آمریکا و اسرائیل و تشکیلات نور سلفی وابسته به سعودی بود، افزودند: بعد از جنایات جمال عبدالناصر و سادات و مبارک، مسلمانان مصر و اخوان‌المسلمین نباید دوباره فریب می‌خوردند؛ باید می دانستند ارتش مصر دوره‌دیدۀ دانشگاه‌های امریکا و درس‌خواندۀ انگلیس و سیاست پیشۀ اسرائیل بودند. چگونه حاضرند پشت سر یک مسلمان کار کنند همچنانکه اگر امام خمینی (ره) بعد از انقلاب سپاه را تشکیل نمی داد و تنها به ارتش اتکا می کرد، نهایت انقلاب مشخص و معلوم نبود.

امام‌جمعه پاوه گفتند: بنده عقیده دارم رجال اول اخوان‌المسلمین چون حسن البنا، عبدالقادر عوده و خانواده قطب برای نسل جوان در کل ممالک اسلامی منشأ خیر بوده‌اند. در ایران هم خانوادۀ رهبر انقلاب اسلامی از خانواده قطب و ترجمۀ کتاب‌هایش استفاده کرده‌اند. بنده هم زمانی که در عراق بودم از فکر آن‌ها برای زندگی خودم استفاده کرده‌ام.

ایشان در این بخش با تأسف از آنچه که درزندانهای مصر می گذرد، و ضمن اظهار تأسف از مرگ دکتر مرسی خاطرنشان کردند: امیدوارم اخوان امروزی مقداری تجدیدنظر کنند. و بدانند اگر در طول این ۹۱ سال ۲۰ نفر را در ارتش تربیت می‌کردند، سی‌سی نوکر آمریکا این بلا را بر سر آن‌ها نمی‌آورد.

ماموستا قادری در بخش پایانی خطبه‌ها به سقوط پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط سپاه پاسداران اشاره و با بیان اینکه آمریکا این شیطان مکار هموراه به دنبال منافع خود است گفتند: دیروز اعلام شد یکی از پهپاهای آمریکا به دست پاسداران در خلیج‌فارس سرنگون شده است. الحمدلله و آفرین و درود بر پاسداران مدافع میهن که با شلیک موشک این هواپیمای جاسوسی را سرنگون کردند .

امام‌جمعه پاوه با اشاره به جلسه شب گذشته کنگره آمریکا افزودند: آمریکایی ها دیشب در حالیکه حیران بودند و باور نداشتند دولتی در خاورمیانه بتواند به روی آن ها گلوله ای شلیک و بالاترین و مهم ترین وسیله جاسوسی آن ها را ساقط نماید، جلسه گذاشتند که به اقدام ایران پاسخ دهند، اما رئیس کنگره آمریکا در پایان جلسه گفت: امشب تصمیم گرفتیم جواب ایران را ندهیم و جنگ نکنیم.

ماموستا قادری در پایان خطبه‌ها با بیان اینکه امیدواریم آمریکایی ها درس بگیرند و از ظلم کردن دست بردارند گفتند: ما صد درصد مخالف جنگ هستیم و معتقدیم اگر جنگی دیگر در خاورمیانه و خلیج فارس شروع شود به این زودی پایان نخواهد یافت. لذا از خداوند متعال میخواهم به خاطر این مکان و این ساعت و این روز سایۀ جنگ را از سر ملتهای مسلمان بخصوص بر سر مردم شریف ایران بردارد. ان شاء الله

مطالب مرتبط:

تخریب خانه‌های اهل‌سنت تکریت به دست داعش

بازگشت زندگی به ساحل راست موصل

پنج سال حبس برای الجزایری تحریف‌کننده قرآن

تصاویری از بازدید ترامپ از دیوار بین آمریکا و مکزی

هشدار پلیس ترکیه برای حملات تروریستی

یونسی:دولت مخالف اعمال محدودیت ها بر علمای اهل سنت

ترامپ؛ منفورترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا در روزهای

امیرعبداللهیان: غضنفر رکن آبادی زنده است

میانمار درخواست سازمان ملل برای تحقیق درباره وضعیت

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات