b_0_0_0_10_images_b_0_0_0000_10_images_Farughi.jpg        

اساس نیوز:  مدیر حوزه علمیه الصدیق و امام جمعه اهل سنت بیرجند؛ در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه بیست و چهارم خرداد ماه پیرامون صله رحم  به سخنرانی پرداخت.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولانا غلام حیدر فاروقی در ابتدای سخنان خود گفت:صله رحم موضوعی بسیار مهم است و همه به آن نیاز دارند، یکی از معضلات جامعه اسلامی ما این است که متاسفانه بسیاری از خویشاوندان سال ها و ماه ها بخاطر مسائل بی ارزش با یکدیگر قهر هستند و حتی نسبت به یکدیگر عداوت و دشمنی دارند.
قرآن کریم آیات مختلفی در رابطه با حقوق خویشاوندان آمده و تاکید کرده و می فرماید: از خدايى كه به نام‌ او از همديگر سوال مى‌كنيد بترسید؛حقوق خویشاوندان را رعایت کنیدكه خدا همواره بر شما نگهبان است.
وی ادامه داد: خداوند متعال در آیه ۶ سوره نحل ، مومنین را به سه چیز امر می کند و از سه چیز هم باز می دارد، اول امر به عدالت،دوم احسان کردن به دیگران.

که در این دستور شامل حال خویشاوندان  می شود. بخاطر اهمیت ویژه ای که خویشاوندان دارند و حقوقی که نسبت به یکدیگر دارند، خداوند متعال خویشاوندان را جداگانه یاد می کند که در این آیه می فرماید شما حق و حقوق خویشاوندان را ادا کنید. نبی مکرم اسلام در حدیثی فرمایش می کند،حق و حقوق خویشاوندان نسبت به یکدیگر بسیار زیاد است.
خویشاوند اگر نیاز به کمک داشت به او کمک شود. اگر مشکلی داشت،در حل مشکل او را یاری کرد.اگر گرفتاری داشت در رفع گرفتاری کمک کنیم‌. اگر غم و ناراحتی  یا شادی داشت با او شریک و سهیم باشیم. پشت سر خویشاوند حق غیبت کردن را نداریم.حق آبروی ریختن خویشاوند را نداریم.حق سوء ظن نسبت به خویشاوند و دیگر مسلمانان را نداریم.ما باید نسبت به خویشاوند مهربان و دلسوز باشیم.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم یکی از نشانه ی ایمان به خدای متعال  و روز آخرت را در اجرای صله رحم می داند ، افزود:نبی خدا سه خصلت و عمل را نشانه ایمان به خدا و روز آخرت معرفی کرده است.
اول: اکرام مهمان در حد توان و به دوری از تکلفات. دوم: به جا آوردن صله رحم. سوم: سخن نیک و شایسته در صورتی که می دانیم بگوئیم در غیر اینصورت ساکت باشیم.

صله رحم یکی از محبوب ترین اعمال نزد پروردگار است.نبی مکرم اسلام در جای دیگری بیان می دارد، سه عمل نزد خدا محبوب است.ایمان به خدا،صله رحم و نیکی کردن به خویشاوندان،امر به معروف و نهی از منکر کردن.
همچنین از سه عمل بعنوان منفور و مقبوض نزد خدا یاد می کند: شرک به خدا، قطع رابطه با خویشاوندان، بازداشتن انسان ها از کار نیک و شایسته و امر کردن به گناه و معصیت.

مولانا فاروقی بیان نمود: پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به حضرت علی رضی الله عنه فرمود: آیا تو را راهنمایی کنم به بهترین اخلاق. اینکه بهترین اخلاق دنیا و آخرت این است که اگر فردی از خویشاوندانت با تو قطع رابطه کرده است تو رابطه ات را با او قطع نکن و اگر کسی حقی که داشتی به تو نداده، تو او را از حقش محروم نکن و اگر کسی به تو ظلم کرده او را مورد عفو و بخشش قرار بده.
صله رحم سبب درجات انسان در دنیا و آخرت می شود.
کسی که دوست دارد خداوند در همین دنیا روزی اش را زیاد کند و به عمرش برکت دهد، باید صله رحم را به جا آورد.صله رحم سبب محبت بین خانواده ها و خویشاوندان می شود و همچنین روزی انسان را زیاد می کند.

مدیر حوزه علمیه الصدیق بیرجند تاکید کرد: کسی که می خواهد خداوند متعال به او عمر طولانی بدهد و روزی او را زیاد کند و باعزت زندگی کند با عزت بمیرد و در آخرت باعزت باشد، باید از باریتعالی بترسد و گناه و معصیت نکند و صله رحم را هم به جا آورد.
اگر خویشاوند انسان فاجر و فاسق است و بغض به آن بخاطر عدم گوش دادن به نصیحت و به کار فسق ادامه  می دهد معاشرت با چنین اشخاصی درست نیست. آبادی شهرها و روستاها با صله رحم تحقق پیدا می کند. و در جامعه ای که در آن جامعه افراد با خویشاوندانش قطع رابطه کند خداوند متعال رحمتش را بر آن جامعه نازل نمی کند.

مطالب مرتبط:

هدف داعش : ضربه زدن به اسلام و مسلمانان

کشورهای اسلامی باید به مسلمانان نیازمند بیشتر کمک

شیخ محمد صدیق بهجت: اکنون خود مردم غرب هم می دانند

حاج ماموستا صدیق نصری دار فانی را وداع گفت

امام جمعه پاوه حوادث تروریستی تهران را به شدت محکو

طالبان پیشنهاد تمدید آتش‌بس از سوی ریش‌سفیدان را ر

شبه نظامیان آمریکایی و اروپایی در درگیریهای داخلی

 

داعش به دنبال ترور فرماندهان نظامی بلند پایه روسیه

امریکا : S-400 بخرید، تحریم تان می‌کنیم

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات