b_0_0_0_10_images_photo_2019-06-08_13-57-28.jpg                         


اساس نیوز : مولانا سید عبدالصمد ساداتی در فرازی از سخنان مراسم عید فطر۱۵ خرداد۹۸ در سراوان (عیدگاه مرکز) اظهار داشت: روئیت هلال عید فطر از نظر علمی و شرعی در ایران و برخی از کشورهای شرقی برای روز سه شنبه که عید باشد ثابت نشده است.


امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کرد: چند نفری هم که ادعای روئیت ماه را کرده اند گواهی شرعی نداده اند و اگر گواهی هم بدهند باز هم در چنین شرایطی که مطلع صاف است به روئیت جمع زیادی باید برسد و علما به درستی به آن استناد نموده اند ، از نظر علمی هم دانشمندان علم فلکیات عدم روئیت هلال را در این زمان گفته اند.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: هر کسی می تواند و آزاد است که مطابق فقه و مذهب خود عمل کند ، هیچ سیاست و مصلحت دیگر در مقابل احکام شرعی و مذهبی نیست و بارها این به ثبوت رسیده است ، باید از بدگمانی پرهیز و استغفار نمود‌.

در نگاه مسئولان به مردم نباید تحقیر و تبعیض باشد
مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخشی از سخنان گفتند : مسئولان نباید ملت را به نظر تحقیر و تبعیض نگاه کنند ، مردم ولی نعمت اند ، دولت و مجلس را انتخاب می کنند و حافظ نظم و امنیت مرزهای کشورند و امروز در سخت ترین  شرایط معیشتی از کشور خود دفاع می کنند ، دولت زمانی مشروعیت دارد که مردم همراه باشند.
امام جمعه اهلسنت سراوان با تاکید بر تدبیر دولتمردان در حل مشکلات معیشتی افزود: امروز مشکلات معیشتی و  فشار مضاعف بر مردم است ، قیمت کالاها و حتی خدمات دولتی بسیار گران است ، تحریم ها بخشی از مساله است که دولت در جنگ اقتصادی باید مقابله کند.
مولانا ساداتی بیان نمود: در استان سیستان و بلوچستان مرزهای آبی و خاکی نعمت بزرگی برای بهره برداری هستند که متاسفانه در ساماندهی آن کوتاهی شده است.
ایشان تصریح کردند: سوختبرانی که برای امرار معاش این کار را انتخاب کرده اند قاچاقچی نیستند بلکه از روی ناچاری است اما آنچه مهم است احتیاط سوختبران و ساماندهی است که بدون تعرض غیر قانونی ماموران و شلیک نکردن به جان مردم است.
امام جمعه اهلسنت سراوان افزود: برنامه ای را که جناب استاندار در این زمینه پیش بینی کرده که هرگز از آنها ممانعت نشود به شرطی که قوانین را رعایت کنند ، پلاک مخدوش و رانندگی با سرعت غیر مجاز برای همه خطرناک است.
مولانا ساداتی ابراز داشت: امیدواریم اشتباهات مدیران قبلی بویژه در زمینه وضع نابسامان سوخت با شفافیت به اطلاع مردم رسانیده شود ، نظارت بر عملکردها و نیز از نیروهایی که در مسیر راهها با اعمال سلیقه و بی قانونی برای مردم مشکل ایجاد می کنند جلوگیری شود ، رضایت مردم را بدنبال دارد.
ایشان همچنین خاطرنشان ساخت: مردم انتظار دارند درآمد میلیاردی طرح دولت در فروش سوخت مرزنشینان که مسئولان به آن اذعان دارند به حساب خانوارها واریز شود.
مولانا ساداتی در پایان این بخش از سخنان تاکید داشتند: مسئولان محترم استفاده مردم از مرز برای تجارت و تردد در دیدوبازدید از اقوام مجاور را به سهولت فراهم کنند ، کارهای اداری سفر به جای مرکز استان مثل سابق در خود شهرستان انجام گیرد و نیز چرا مبلغ هنگفتی بعنوان "هماهنگی" از مردم گرفته می شود؟

عید فرصتی برای پاکی دلها و عفو و گذشت است
مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست از سخنان مراسم عید فطر اظهار داشت: الله متعال را برای نعمت ها و برکات بی پایانش  و فرصت رمضان را که عطا نمود شکر گذاریم ، امروز روز خوشی و مغفرت و وفای به عهد بر حفظ و مداومت اعمال نیک ماه مبارک رمضان است ، عید فطر برای تکمیل عبادت روزه که رکنی از ارکان اسلام است و عید قربان بنا بر تکمیل حج و رکن بزرگ آن یعنی عرفه است.
امام جمعه اهلسنت سراوان بیان کرد: عید  فرصت مناسبی برای پاکی دلها و عفو و گذشت است و اینکه به نیازمندان و محتاجان رسیدگی شود ، این همه فساد ، حق تلفی و آزردن دل مردم سبب دوری از الله تعالی است ، اعلی ترین و برترین مقام ؛ عبدیت یعنی بندگی پروردگار است.

مطالب مرتبط:

اغاز دیدار سه جانبه وزرای ترکیه، ایران و قطر

اعلام محل برگزاری نشست رهبران آمریکا و کره شمالی

عاقبت داعش در عراق

معرفی هنرهای اسلامی در موزه متروپولیتن نیویورک /عک

فیلم لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه

ساعات روزه‌داری در کشورهای حاشیه خلیج فارس و در ک

دستگیری نمایندگان حزب دموکراتیک خلق در ترکیه

نرم‌افزار «قرآن را تجربه کن» تولید شد

ملکه سوئد: سالهاست که در کاخ در کنار ارواح زندگی م

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات