b_0_0_0_10_images_jom1655-paveh-10-3-98-12.jpg                                      

اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۱۰ خرداد ۹۸) که با حضور مردم روزه‌دار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به روزهای باقیمانده رمضان اشاره کردند و گفتند: رمضان تنها تا چند روز دیگر مهمان ماست اما باید فکر کنیم که آیا واقعاً این مهمان با رضایت از نزد ما خواهد رفت یا خیر و آیا ما مسلمانان کما هوالحق کارهایی انجام دادیم که رمضان راضی از میان ما برود یا خیر؟

ایشان افزودند: در ماه مبارک رمضان با ۳ گروه مواجه بودیم، گروهی که ماه مبارک رمضان را روزه گرفتند که خداوند به آن‌ها پاداش خیر عطا فرماید؛ گروهی که عذر داشتند و نتوانستند رزوه بگیرند مانند کسانیکه مریض و یا گرفتار بودند و توان روحی و جسمی نداشتند که خداوند به لطف خود مشکل آن‌ها را حل کند و گروهی که اهل رمضان نبودند و با خدا و رمضان رابطه نداشتند و روزه نگرفتند، که ان شاء الله خداوند آنان را اصلاح و از دست شیطان آزاد کند.

خطیب جمعه پاوه با اشاره به اعمال رمضان گفتند: خیرات و حسنات، ادای زکات، احیای شب‌های قدر، صله‌رحم و توبه از گناهان گذشته از اعمال مهم ماه مبارک رمضان هستند که امیدوارم موفق به انجام آن‌ها شده باشیم و اگر کوتاهی کرده‌ایم در روزهای کوتاه باقی‌مانده رمضان جبران کرده و خداوند را از خود خوشنود کنیم تا ان شاء الله خداوند به لطف و کرم خود از اشتباهات و خطاهای ما چشم‌پوشی فرماید.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به آیۀ ۱۸۵ سورۀ مبارکۀ بقره «وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ» اشاره کردند و گفتند: خداوند در این سوره می‌فرماید: روزه رمضان را تمام کنید و سپس الله‌اکبر بگویید که بر نفس خود پیروز و ماه رمضان را روزه گرفته و به قلۀ توحیدیان رسیده اید، به این امید که رشد و معرفت یابید و خداوند را شکر کنید.

ماموستا قادری در پایان این بخش گفتند: امیدوارم خروجی رمضان رضایت حی سبحان از ما باشد و اگر نقصی هم داریم به لطف و کرم خودش از ما چشم‌پوشی و اگر غفلت کرده‌ایم توفیقمان دهد در ایام باقی‌مانده که در خدمت رمضان هستیم، جبران کنیم.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها با اشاره به روزه جهانی قدس و مسئله فلسطین گفتند: ۴۰ سال و ۴۰ رمضان و ۴۰ روز جمعه است که ما مسلمانان برای دفاع از آرمان مردم فلسطین و اعلام تنفر و انزجار از دشمنان اسلام و مسلمانان راهپیمایی می‌کنیم. این مطلب نیازمند توضیح است که ما چه رابطه ای با فلسطین داریم !؟

ایشان افزودند: قدس یا مسجدالأقصی تاریخی قدیمی دارد و بسیاری از پیامبران الهی چون حضرات ابراهیم، یعقوب، یوسف، داوود، سلیمان، عیسی، موسی، ذکریا، یحیی و بالنهایه در شب معراج حضرت رسول‌الله (ص) به آن وارد شده‌اند؛ خانواده حضرت داوود و سلیمان بیت‌المقدس را ساخته‌اند و بیش از ۱۶ ماه قدس قبله اول مسلمانان بوده و پیامبر ما در مدینۀ منوره به‌سوی بیت‌المقدس نماز خوانده‌اند.

امام‌جمعه پاوه با بیان اینکه قدس قبلۀ اول مسلمین است، به آیۀ ۱۴۴ سوره بقره «قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّمَاءِ فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمسجدالحرام» اشاره و خاطرنشان کردند: در این آیه، خداوند خطاب به پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید: ای رسول از اینکه سرت را بلند می‌کنی و به آسمان خیره می‌شوی می‌دانم در دلت چه می‌گذرد در دل خود می‌گویی دوست دارم قبلۀ من جدا از یهود و مسیحیت باشد، اینک من قبله را از بیت‌المقدس به مسجدالحرام تغییر دادم.

ایشان افزودند: قدس و سرزمین فلسطین در عصر رسول و خلافت خلیفۀ اول فتح نشده و در سال ۱۵ هجری فرمانده عملیات شام به خلیفۀ دوم نامه‌ای نوشت و گفت: قدس مرکز مذهبی ادیان آسمانی است و نمی‌شود با شمشیر آن را فتح کرد. خلیفۀ دوم حضرت عمر (رض) از مدینه راه افتاد و بدون هیچ جنگی قدس در سال ۱۵ هجری با صلح به دست مسلمانان افتاد.

ماموستا قادری افزودند: مسیحیان و یهودیان نزدیک به ۱۰ جنگ صلیبی را علیه مسلمانان به راه انداختند و نهایتاً قدس را بعد از خسارات زیاد و کشته شدن هزاران نفر مدت کمی به اشغال درآوردند و در آن حکومت کردند تا خداوند قهرمانی شجاع و باایمان چون صلاح‌الدین ایوبی را پرورش داد و این قهرمان کُرد، قدس را از دست دشمنان آزاد کرد و منهای آن مدت زمان ، مدت ۱۵ قرن است اسلام بر قبلۀ اول خود سلطه داشته است.

ایشان خاطرنشان کردند: با سقوط امپراتوری عثمانی بین سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۷، خاک این امپراتوری تقسیم و عراق و فلسطین و اردن به دست انگلیس افتادند و انگلیس استعمارگر خائن از آن روز به فکر جمع‌کردن یهودیان افتاد که جمعیت آن‌ها در ٖآن ایام تنها ۳ هزار نفر بود که بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ انگلیس و آمریکا و فرانسه که هم‌اکنون دشمن مسلمانان هستند و در خاورمیانه مانور می‌دهند، حکومتی به نام یهود در فلسطین ایجاد و اعلام نمودند فلسطین ارض یهود است و حکومت یهود را با جمعیت حدود ۵ هزار نفر تشکیل دادند.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به جنگ ۶ روزه اعراب با اسرائیل، گفتند: در سال ۱۹۶۷ دولت‌های عربی با هدف حمایت از فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شدند و کشورهای هم‌مرز با اسرائیل چون اردن، مصر و سوریه در خط مقدم حضور یافتند و بقیه کشورها هم به‌عنوان نیروهای پشتیبان به آنان پیوستند، اما بعد از ۶ روز اعراب شکست خوردند و صحرای سینا و بلندی‌های جولان به دست اسرائیل افتاد و خاک خود را گسترش داد؛ درواقع چون این کشورهای عربی در عقیده و باور هم‌فکر نبودند، شکست خوردند.

ایشان نام‌گذاری آخرین جمعه رمضان به نام روز قدس از جانب بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را اقدامی اندیشمندانه برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین دانستند و گفتند: ۴۰ سال پیش بنیان‌گذار جمهوری اسلامی آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را به‌عنوان جمعۀ دفاع از مردم مظلوم فلسطین نام‌گذاری و ۴۰ سال است که مردم مسلمان ایران در دفاع از مردم مظلوم فلسطین شعار می‌دهند؛ چه‌بسا اگر این حضور و این شعارها نبود و این کارها صورت نمی‌پذیرفت امروزه چیزی به نام فلسطین، قدس، غزه و الخلیل وجود نداشت؛ مع‌الأسف چون مسلمانان وحدت ندارند، فلسطین به این زودی به نتیجه نخواهد رسید.

ماموستا قادری در ادامه به اجلاس سران کشورهای اسلامی در مکه اشاره کردند و گفتند: امروز در مکه نمایندگان ۵۷ کشور اسلامی حضور دارند که قرار است برای دنیای اسلام تصمیم بگیرند؛ دیروز دو جلسه برگزار شد که یکی متعلق به دولت‌های خلیج‌فارس و دیگری مربوط به دولت‌های عربی بود و هر دو قطعنامه‌های جداگانه صادر نمودند که از ابتدا تا انتها علیه ایران است، امروز هم نمایندگان ۵۷ کشور اسلامی که جرأت به زبان آوردن نام اسرائیل را ندارند معلوم نیست علیه جمهوری اسلامی قطعنامه صادر نکنند.

ایشان تصریح کردند: به عقیده بنده اگرآن ۵۷ کشور را در یک کفه ترازو و ایران را در کفه دیگر قراردهند، غیرت ایران از آن ۵۷ کشور اسلامی بیشتر است، اما با کمال تأسف چون دشمنان در میان مسلمانان اختلاف ایجاد کرده‌اند دنیای اسلام دارند در سایه تفرقه راه می رود.

ایشان با اشاره به جمعیت ۹ میلیون نفری یهودیان دنیا گفتند: تنها ۵ میلیون از آن‌ها در فلسطین زندگی می‌کنند، در حایلکه ما مسلمانان با جمعیت ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری و اعراب با جمعیت ۳۷۰ میلیون نفری در مقابل آن‌ها فقط حرف می‌زنیم و عمل نداریم، چون قلب و روحمان با هم نیست و اختلاف داریم.

خطیب جمعه پاوه افزوند: آمریکا جهان اسلام را به بازی گرفته است و امروز آن اختلافی که مسلمانان با هم دارند، در بین مسلمانان و یهودیان نیست و مسلمانان تا این حد که خواهان نابودی هم هستند خواهان نابودی اسرائیل نیستند.

امام‌جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به حوادث مهم رمضان اشاره کردند و گفتند: نزول قرآن کریم در رمضان سال ۶۱۰ میلادی؛ پیروزی مسلمانان در جنگ بدر در ۱۷ رمضان سال دوم هجری؛ فتح مکه مکرمه توسط مسلمانان و رهبری حضرت خاتم در ۲۰ رمضان سال هشتم هجری؛ شهادت حضرت علی (رض) در ۲۱ رمضان سال چهلم هجری؛ فتح اسپانیا؛ شکست تتارو مغول در عین جالوت در رمضان ۶۵۶ ، مهمترین حوادث ماه مبارک رمضان هستند.

ایشان به شهادت حضرت علی(رض) در ماه رمضان اشاره کردند و گفتند: در حقیقت بعضی مرگ ها مانند شهادت حضرت علی (رض) در رمضان سال ۴۰ هجری، پرده نفاق را آشکار و با جملۀ «فزت و رب الکعبه» دست فریب خوردگان، خود را نشان داد.

ماموستا قادری در ادامه لزوم هوشیاری و دقت لازم در اعلام روز عید فطر را خواستار شدند و گفتند: صلاح همه این است که در موضوع نماز عید، مقداری با عقلانیت، هشیارانه و زیرکانه با قضیه برخورد کنیم، چون دین منهای عقل چیزی نیست.

امام‌جمعه پاوه در پایان با تشکر از حضور مردم در راهپیمایی روز قدس خاطرنشان کردند: از حضور گرم همه برادران و خواهران و همچنین از مسئولان محترم شورای اداری و مسئولان محترم نظامی و انتظامی و دوستان روحانی و فرهنگیان گران‌قدر که امروز به‌عنوان اعلام همبستگی با فلسطینیان مظلوم و اعلام نفرین از ظالمان به صحنه آمدند تشکر و قدردانی می‌کنم.

مطالب مرتبط:

خشم اسلام ستیزان از احداث یک مسجد در رومانی

تاریخ اسلام

ب

17 می آغاز ماه مبارک رمضان در پاکستان

اصطلاح ترامپ در مورد « تروریسم رادیکال اسلامی» ناد

ا

تلویزیون اسرائیل : آرایش جنگی ناوهای جنگی روسیه در

اسرائیل پناهجویان آفریقایی را به کشورهای غربی می‌ف

پارلمان قزاقستان منحل شد

امام جمعه اهل سنت تايباد: وحدت مسلمانها از واجبات

برگزاری دومین دوره اعتکاف دانشجویی در حوزه علمیه خ

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات