b_0_0_0_10_images_8270000034052-71997687.jpg

اساس نیوز : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (3 خرداد 1398)، با بیان اینکه «عشره اخیرِ رمضان بهترین فرصت برای اصلاح نفس و رسیدن به خداست»، همگان را به «تلاوت»، «صدقات و خیرات»، «دعا و استغفار»، «اعتکاف» و «احیای شب قدر» در فرصت باقی‌ماندۀ از ماه مبارک رمضان توصیه و تاکید کردند.


مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: ما از لحاظ زمان در بهترین فرصت قرار گرفته‌ایم. رمضان مخصوصا عشرۀ اخیرِ آن بهترین فرصت برای اصلاح نفس و رسیدن به خداست. در دهۀ اخیر رمضانی «شب قدر» قرار دارد که قرآن مجید در این شب نازل شده است.

مولانا عبدالحمید ضمن توصیه به مجاهده در عشره اخیر رمضان، اظهار داشتند: رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در عشرۀ اخیر رمضان خانه را ترک می‌کرد و با اعتکاف در مسجد کاملا متوجه عبادت، آمادگی برای آخرت و نجات امت می‌شد. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلّم نه‌تنها برای نجات امت در زمان خود برنامه‌ریزی ‌کردند بلکه برای نجات مردم جهان تا قیامت فکر و برنامه‌ریزی می‌کرد.

ایشان ادامه دادند: تمام زندگی آن‌حضرت در مجاهده، خیرخواهی، ترحم و شفقت بر خلق و فکر و طراحیِ نقشه برای نجات بشر سپری می‌شد، اما در رمضان و عشرۀ اخیر آن کمر همت را می‌بستند، تمام شب را با عبادت زنده نگه می‌داشتند و زن و فرزند را هم برای عبادت بیدار می‌کردند. بندگان صالح خدا وقت‌شناس، فرصت‌شناس و همواره دنبال فرصت‌های زرین بوده‌اند، ما هم باید از فرصت رمضان و دهۀ اخیرش حداکثر استفاده را جهت اصلاح نفس و اعتقاد و اخلاق‌مان ببریم.

ایشان در ادامه گفتند: عشرۀ اخیر رمضان عشرۀ آزادی گردن‌ها از آتش جهنم و دهۀ اعتکاف است. در زمان حیات رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلّم در مسجدالنبی فضای دیگری حاکم بود؛ آنجا ذکر، دعا، عبادت و فکر و ناله و زاری بود. عشرۀ اخیر رمضان عضرۀ استغفار و تضرع و زاری و دعاست.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به افزودن در ذکر، تلاوت و دعا در دهه اخیر تاکید کردند و ابراز داشتند: در عشرۀ اخیر ماه مبارک رمضان کارها را کاهش بدهیم و برای بعد از رمضان بگذاریم. به نماز تراویح و ذکر مشغول باشیم. بیشتر قرآن بخوانید چون عشرۀ اخیر رمضان با نزول قرآن مناسبت نزدیک‌تری دارد.

ایشان در ادامه ضمن توصیه به پرداخت زکات در رمضان، خاطرنشان کردند: صدقات و زکات پرداخت کنید، چون یک فرض در رمضان هفتاد برابر و صدقۀ نفلی به اندازه فرض ثواب دارد.

مواظب باشیم از برکات «شب قدر» محروم نشویم
مولانا عبدالحمید در ادامه بر لزوم استفاده از برکات «شب قدر» تاکید کردند و گفتند: بیهوده وقت‌تان را تلف نکنید و به اعمال نیک مشغول باشید. اگر در رمضان برای اصلاح خود تلاش کنیم اثرش تا رمضان سال آینده می‌ماند. باید حالات قبلی را رها کنیم و بیشتر به مجاهده و عبادت بپردازیم. إن‌شاءالله خداوند متعال برکات و رحمت‌های خود را بر ما نازل می‌فرماید.

مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه دادند: اگر ما به شب‌ قدر توجه نکنیم شب قدر و رمضان با همۀ خیرات و برکات‌شان به پایان می‌رسند و ما محروم می‌شویم. هر کس در شب قدر که همه از فیض و برکت آن بهره‌مند هستند محروم شود واقعا محروم است.

ایشان در پایان ضمن برشمردن اسباب حرمان از برکات شب قدر و رمضان، خاطرنشان کردند: تکبر، کینه، عداوت، بخل و غفلت را از دل‌های‌تان دور کنید زیرا این موارد مایۀ محرومیت از برکات شب قدر و رمضان می‌شوند. مردم را معاف کنید تا شما را ببخشنند، اختلافات را رفع کنید چون اختلاف به دین و ایمان ضربه می‌زند.

مطالب مرتبط:

آخوند یزدانی :دولت های بی تفاوت مسلمان در روز قیام

تمدید معافیت 90 روزه عراق از تحریم های آمریکا

هاآرتص: افزایش سریع جمعیت در اسرائیل

تخلیه پنج ایستگاه قطار شهری مسکو در پی احتمال حمله

شاید هم باید از ترامپ تشکر کنیم !

اسلام و نفی خشونت و افراط گرایی(بخش دوم)

حافظ عبدالرحمان سرکوهی: کلاه شرعی، انسان را از عذا

فعالیت جنگجویان حزب اسلامی و عدم حاکمیت دولت در شم

کره شمالی: بمب‌افکن‌های آمریکایی را حتی خارج از حر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات