b_0_0_0_10_images_a2023115nvar-fa-s-219.jpg

اساس نیوز : مولوی عبدالغفار شیخ‌جامی در سخنان مراسم نماز جمعه خیرآباد گفت: طبق حدیث رسول گرامی صلی الله علیه و سلم خداوند متعال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان کسانی را از دوزخ آزاد می‌کند. دهه دوم رمضان دهه مغفرت است، چنانکه دهه اول، رحمت و دهه سوم آن رهایی از آتش جهنم است. همان طور که حکام در روزهایی خاص مجرمانی را آزاد می‌کنند، باریتعالی در رمضان افرادی را از دوزخ آزاد می کند.

امام جمعه خیرآباد با تاکید بر اینکه باید از فرصت رمضان بیشترین استفاده را در خصوص دعا کردن در پیشگاه خالق یکتا ببریم اظهارداشت: در هر روز رمضان خداوند دعایی را از بندگانش قبول می‌کند. گرچه خداوند متعال همیشه دعا را می‌پذیرد،ا ما در رمضان به طور ویژه دعا را می‌پذیرد.

در حدیث می‌آید که دعای سه شخص اگر مانعی نباشد رد نمی‌شود:
اول : روزه‌دار، تا زمانی که افطار کند؛
دوم: امام عادل و حاکمی که در بین رعیت خود عدالت می‌کند؛
سوم: دعای مظلوم.
 البته گاهی دعا به ظاهر قبول نمی‌شود، چون مانعی از بی‌توجهی و حرام خواری یا غیره است.

در روایت دیگری آمده است که در قیامت رب متعال به بنده می‌گوید که دستور دادم دعا کنی، دعا کردی؟ بنده می‌گوید: بله، ولی نتیجه‌اش را ندیدم. باریتعالی پرونده دعایش را باز می‌کند و تک تک موارد دعا را نشانش می‌دهد که یا قبول شده، یا دفع بلا گردیده و یا ذخیره آخرت گشته است. بنده وقتی آن قدر ثواب را می‌بیند با خود می‌گوید: کاش هیچ دعایی اجابت نمی‌شد و همه ذخیره آخرت می گشت.

امام جمعه خیرآباد ادامه داد: از دعا کردن سست نشده و عاجز و ناتوان نگردیم. در روایت است که چند شخص را خداوند متعال دوست دارد؛ یکی از آنان کسی است که در سفر و خستگی در حالی که همراهان از فرط خستگی خوابیده‌اند در گوشه‌ای رفته در پیش پروردگار تملق و گردن کجی می‌کند و مشغول دعا می‌شود.

در ماه رمضان که ماه دعاست خود را عادت به دعا کردن دهیم. خواسته‌های خود را پیش خداوند متعال پیش کنیم. ذاتی که هرچه بیشتر پیش او زاری کنیم مقرب‌تر می‌شویم. در روایت است که هر کس از خداوند نخواهد، الله تعالی بر او خشم می‌کند. همه در نزد الله برابریم. با یقین به اجابت دعا کنیم. به هر زبانی دعا کنیم خدا می‌شنود و می‌پذیرد.

مولوی شیخ‌جامی بیان نمود: مسئله دوم در رمضان، انفاق و بخشش است. در رمضان به طور ویژه دستور به بخشندگی شده است. البته ما در هر زمانی صدقه کنیم قبول می‌شود، ولی در رمضان بیشتر ثواب دارد. خداوند متعال صدقه در رمضان را بیشتر ثواب می‌بخشد.

دستور است که از بهترین مال خود در راه خدا متعال است. قران کریم فرمایش می کند: هرگز به نیکی نمی‌رسید تازمانیکه از آنچه دوست دارید انفاق کنید. انفاق، مال را کم نمی‌کند.  البته باید وقت شناس باشیم و بدانیم که چه چیزی را در چه راهی انفاق می‌کنیم. انسان مسلمان وقت شناس است. می‌داند که مال خود را در چه راهی صدقه می‌کند. امروز برای ما یکی از بهترین موارد صدقه و انفاق است.

مطالب مرتبط:

خیزنیروهای عراقی برای آزادسازی موصل

امام جمعه اهل سنت شلقون تالش: عبادت انسان صرفا برا

أحمد بدر الدین حسون : کسی که از مسجدالأقصی کوتاه

رئیس‌جمهور چچن طرح پارلمانی حمایت از حجاب را تأیید

ما را چه می شود؟ خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم!

گروه های فلسطینی: مسلمان جهان جمعه آینده علیه اسرا

خالد مشعل دست به دامان پوتین شد

عدم مشارکت ساکنان «خلیج سانفرانسیسکو» آمریکا در تظ

بازگشت سیل آوارگان پاکستانی از افغانستان

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات