b_0_0_0_10_images_fggrewtg45t5y54yy.jpg


اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۲۷ اردیبهشت ۹۸) که با حضور مردم روزه‌دار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به اهمیت زکات که یکی از ۵ رکن آیین اسلام است اشاره کردند  و گفتند: در آیین اسلام بعد از توحید و نماز به اهمیت زکات اشــاره شده و خداوند متعال در قرآن کریم در ۵۱ آیه و رسول گرامی اسلام (ص) نیز در ۴۴ حدیث به اهمیت موضوع زکات پرداخته و اهل ایمان را تشویق به دادن زکات نموده اند.


ایشان در تعریف زکات گفتند: زکات در اصطلاح یعنی کسی پول و ثروتی داشته باشد و درصدی از آن را به فقرا بدهد اما در معنی لغوی به معنی رشد و زیادت مال است و در واقع کسی که زکات می دهد مالش رشد و ترقی می کند.

خطیب جمعه پاوه افزودند: خداوند به صاحبان مال مژده فرموده اگر چه دادن مال سخت است اما مطمئن باشند در صورت دادن زکات مال، ثروتشان نه تنها کم نمی شود بلکه فزونی خواهد یافت.

ایشان سپس به فاصلۀ زمانی وجوب نماز و زکات اشاره کردند و گفتند: سورۀ توبه که از گرفتن زکات بحث می کند در سال نهم هجری نازل شده، اما نماز در شب معراج واجب شده و فاصله وجوب این دو نزدیک به یک دهه است اما با این وجود خداوند در ۲۸ آیه هر کجا از نماز بحث کرده، موضوع زکات را هم در کنار نماز آورده است.

ماموستا قادری در ادامه به آیۀ ۱۰۳ سوره مبارکه توبه اشاره کردند و گفتند: در این آیه خداوند به رسول خود امر می کند که ای رسول : اگر چه زکات و بخشش مال سخت است، ولی چون یک امر حکومتی است، پس زکات را از مردم بگیر؛ چرا که اگر خوب فکر کنند با دادن زکات، مالشان از حرام و قلبشان از حسادت پاک می شود و در آخر برای آنان که زکات پرداخت می کنند.

خطیب جمعۀ پاوه با بیان اینکه دادن زکات برای جامعه مؤثر و ندادن آن مصیبت است؛ افزودند: زکات بر هر انسان مسلمان بالغ و عاقل که صاحب مال بوده و دارائیش به حد نصاب زکات رسیده باشد، واجب است.

ایشان با اشاره به آیات ۳۴ و ۳۵ سورۀ مبارکۀ توبه گفتند: خداوند در این آیات به کسانی که زکات نمی دهند هشدار می دهد و می فرماید: «فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ» به آنها اعلام کن عذابی سخت و دردناک در انتظارشان است.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به ارتداد مردم بعد از رحلت پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: بعد از رحلت پیامبر اسلام (ص) جمع زیادی بجز شهرهای مکه و مدینه و طائف و شهری در یمن مرتد و اعلام کردند دین متعلق به محمد (ص) بود و با رفتن او دیگر ما نه نماز می خوانیم و نه زکات می دهیم؛ خلیفه اول حضرت ابوبکر (رض) با مسلمانان تشکیل جلسه داد و تصویب کردند که با مرتدین مبارزه شود، نتیجه این شد که مردم دوباره به دین گرویدند و در مسئله زکات آبروی دین را حفظ و اسلام را سربلند کردند.

ایشان افزودند: اگر تاریخ دینور را هم بررسی کنیم، هر ساله از آنجا، کاروانی از زکات به مکه مکرمه و مدینه منوره فرستاده می شد و در سرتا سر دنیا از جمله هند و پاکستان و ایران و ماوراء النهر، نه تنها زکات می دادند، بلکه اضافۀ آن را به مکه و مدینه می فرستادند.

ماموستا قادری به وضع زکات در اورامانات و شهرستان پاوه اشاره کردند و گفتند: اگر به ۴۰ سال پیش برگردیم، در شهر ما زکات محدود بود ولی حمداً لله در سایۀ لطف پروردگار و زحمات ماموستایان و آمادگی مردم متدین، وضعیت پرداخت زکات در اورامانات و بخصوص در پاوه خیلی بهتر شده است.

ایشان زکات را به درخت مو تشبیه کردند و گفتند: درخت مو را اگر هر سال بیشتر ببرّید، بیشتر شاخه و ثمر می دهد. زکات هم همین گونه است اگر زکات مال داده شود رشد می کند و صاحبش راحت است و در قیامت هم دچار عذاب نخواهد شد.

خطیب جمعۀ پاوه در خطبه دوم به لشکر کشی آمریکا به خلیج فارس اشاره کردند و گفتند: بنده تخصص نظامی ندارم ولی سخنم را با حدیثی از پیامبر (ص) و دو نفر از مخالفان اسلام شروع می کنم؛ پیامبر اسلام (ص) در حضور اصحاب فرمودند: می ترسم بعد از خودم مخالفان آیین اسلام به شما حمله کرده و بر شما و اراضی تان مسلط شوند، اصحاب عرض کردند ای رسول (ص): آیا در آن روز جمعیت ما کم است که مغلوب می شویم؟ فرمودند: خیر این گونه نیست، در آن ایام شما از نظر تعداد زیاد، ولی درونتان ضعیف و چون کف روی آب می مانید.

ماموستا قادری افزودند: ما مسلمانان ۱.۵ میلیارد نفر جمعیت و بعد از مسیحیت، در ردیف دوم  و از نظر امکانات و نفت و  گاز و آب بر تمامی قاره ها برتری داریم؛ اما ما را متفرق و بر نفت و  گاز و آب  مسلط شده اند طوری که یا نمی توانیم از آنها استفاده کنیم و یا آنها بیشترین بهره را این منابع می برند.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به جنگ های صلیبی مسیحیان بر علیه مسلمانان، خاطرنشان کردند: مسیحیان چندین بار به فتوای رهبران و پاپ برای گرفتن قدس به خاورمیانه آمده اند و  یکی از فرماندهان آنان در یک سخنرانی اعلام نموده است ما به سربازان و نیروهای خود گفتیم برای نجات قدس می رویم ولی در حقیقت هدف اصلی ما نابودی اسلام است.

ایشان در این راستا افزودند: ۲۸ سال پیش در سال ۱۹۹۱ فرماندۀ نیروهای ناتو جان گالیون در یک سحنرانی گفت: ای مردم دنیا بدانید درطی ۷۰ سال جنگ سرد با شوروی کمونیست توانستیم آن را تجزیه نماییم؛ و اکنون نوبت اسلام است؛ گر بخواهیم اسلام رشد نکند، باید وحدت را از آنان گرفته و در میان آنها تفرقه بیندازیم و جنگ را بر آنان تحمیل و بر آنان مسلط شویم؛ اکنون بعد از ۲۸ سال ما شاهد هستیم که این مشکلات به دنیای اسلام تحمیل شده  و آنان به خواسته خود رسیده اند.

ماموستا قادری حضور آمریکا در خلیج فارس و هیاهو و تهدیداتش را در اصل برای نابودی اسلام دانستند و گفتند: اگر کشورهای مسلمان همچون ایران، عربستان، قطر و امارات حداقل در بعد سیاسی به هم نزدیک می بودند، آمریکا این گونه آشکار بر علیه مسلمانان توطئه نمی کرد و حق حضور در خلیج فارس را نداشت.

ایشان با اشاره به اینکه ملت ایران هر گز تسلیم ذلت نمی شود، خاطرنشان کردند: حضور آمریکا در خلیج فارس و هیاهوی این قدرت زورگو و تهدید شبانه روزی وی به قصد ترساندن ملت و دولت ما بی اثر است و ملت شریف ایران هیچ گاه و هر گز تسلیم ذلت نمی شوند. هیهات مناالذله

امام‌جمعه پاوه در پایان سخنان خود گفتند: ظاهرا نه امریکا و نه کشورهای عربی و نه کشور ما دوست ندارند زمینه جنگ دیگری فراهم شود اما در خاورمیانه به حدی گروه و حزب وابسته درست شده که هر کدام سازی می زنند و هیچ بعید نیست در آینده جنگ روی ندهد؛ لذا در این ماه مبارک دعا کنیم و بگوییم خداوند به خاطر عزت و عظمت خود جنگ را از سر ملت ما بردار (اللهم ادفع الظالمین بالظالمین یا ارحم الراحمین)

ماموستا قادری در بخش پایانی سخنان خود از وضعیت رستورانها و نوع حجاب و پوشش زنان در ماه مبارک رمضان گلایه و از هیئت امنای قبرستان پاوه که در سال ۹۷ زحمات زیادی متحمل شده اند ، قدردانی نموده و به صورت دسته جمعی برای جمعی از مریضان شهر و منطقه دعای شفای عاجل کردند.

مطالب مرتبط:

واکنش اینستاگرام به خبر رسانه ها در مورد حذف لایک

داعش لیستی از اهداف تروریستی خود علیه سفارت های رو

وزیر دفاع ملی ترکیه:362 عضو داعش را به هلاکت رساند

ا

جریمه مدرسه هلندی به خاطر تبعیض علیه دانش آموزان م

به نام جهاد به کام یهود

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی را دارند

ب

عملیات گسترده نیروهای عراقی علیه داعش

افزایش دو برابری بیماری وبا در یمن و سرایت آن به ع

اسلام معتدل یا تلاش هایی برای دین زدایی از جامعه ع

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات