b_0_0_0_10_images_tajlil-ghorani-24-02-98-01.jpg

اساس نیوز : حاج ماموستا قادری در مراسم تجلیل از دانش آموزان برتر قرآنی سطح شهرستان پاوه؛ راه رسیدن جامعه به وضعیت مطلوب را رجوع به قرآن کریم دانستند و تصریح کردند: اگر امروز مشکلات زیادی در جامعه به نسبت گذشته داریم بخشی از آن به دور شدن از مفاهیم قرآن کریم بر میگردد و یقیناً اگر مجدداً به قرآن برگردیم، قرآن به ما آن شخصیت را خواهد داد.


حاج ماموستا ملا قادر قادری، روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸ ضمن حضور در مراسم تجلیل از دانش آموزان برتر قرآنی سطح شهرستان پاوه، طی سخنانی ضمن تشکر ازبانیان این جلسه خاطرنشان کردند: این جلسه، جلسۀ احترام به قرآن است؛ قرآن اگر خوب تفسیر و تلاوت شود برای انسان شفا، عزت و سربلندی به همراه دارد.

ایشان درخصوص آثار قرآن دردلها به آیۀ ۵۷ سورۀ یونس «يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ» اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیۀ مبارکه می فرماید: ای مردم ما کتابی را فرستاده ایم که تمام آن نصیحت، ارزش، برنامه و منهج و شفا برای قلوب است.

امام‌جمعه پاوه افزودند: من از عصر گذشته خبر ندارم و نمی دانم در آینده هم چه خواهد شد، اما این را می دانم در عصر کنونی، دردهای درونی از همه دردها بیشتر و بهترین دارو برای این دردهای رجوع به قرآن کریم است که برای درون ما شفا و سبب هدایت و رحمت برای ما اهل ایمان است.

ایشان به واژه و کلمۀ شفا در قرآن کریم اشاره نمودند و گفتند: واژۀ «شفاء» در قرآن کریم ۴ بار آمده که ۳ بار آن در خصوص قرآن کریم و شفابخشی این کلام گهربار الهیست و یک بار نیز در خصوص عسل و خواص شفا بخش آن آمده که ما از هر کدام از آنها صحیح استفاده کنیم، سبب شفا برای ما خواهند بود.

ایشان در خصوص اثر شفابخشی عسل به توصیه ای از پیامبر خاتم اشاره کردند و گفتند: در عصر نبوت پدری فرزند بیمارش را به خدمت پیامبر اسلام (ص) آورد و طلب درمان کرد؛ حضرت فرمودند: به فرزندتان عسل بدهید. اما بعد از یک هفته فرزندش شفا نیافت و دوباره نزد پیامبر اسلام آمد و گفت ای رسول خدا فرزندم شفا نیافت. باز حضرت فرمودند به او عسل دهید اما بعد از یک هفته دوباره مراجعت کرد و گفت: فرزندم همچنان مریض است. این بار پیامبر اسلام (ص) با لحن نسبتاً تندتری فرمودند : قرآن می فرماید در عسل شفا است، اما تو می گویی در آن شفا نیست فرزندت را ببر و به او عسل بده؛ این بار فرزندش کاملا شفا یافت.

ماموستا قادری سپس با اشاره به آیۀ ۱۰ سورۀ انبیا «لَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ» خاطر نشان کردند: مفسرین اسلامی در ذیل کلمۀ ذکر می فرمایند: ذکر به معنی شرف و عزت است. بدون تردید قرآن کریم برای ما مسلمانان عزت و شرف است و آنچه بخواهیم در قرآن وجود دارد به شرطی که به آن عمل کنیم.

ایشان به تاثیر قرآن کریم در عصر نبوت اشاره نمودند و گفتند: در جامعــه اعراب بادیه نشین قبل از اسلام که قرآن آنان را با « الْأَعْرَابُ أَشَدُّ كُفْرًا وَنِفَاقًا » (مردمی اهل نفاق و کفر و جنگ) نام می برد وجود پیامبر اسلام (ص) و حضور آن بزرگوار و برنامه ای که آورده بود از جمله قرآن کریم،  آنان را به « كُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ » (بهترین امت در میان سایر امتها) تبدیل نمود.
امام‌جمعه پاوه سپس تاثیر قرآن در دهه های اول  و دوم انقلاب اسلامی را مورد بحث قرارداده و گفتند: در جمهوری اسلامی خصوصاً در دهه های اول  و دوم، قرآن در دلهای ما تأثیر کرد و جهاد را احیا، شهادت را رونق و ایثار را رشد داد.
ایشان افزودند: قرٖآن به مساجــد ما هم رشد داد؛ اگر به عقب برگردیم و از ۴۰ سال پیش تاکنون مساجد را بررسی کنیــم درمی یابیم که در طول این ۴۰ سال مردم و مسئولین به اندازه ۱۰۰۰ سـال روی مساجد کار کرده و آنها را ترقی داده اند .
ماموستا قادری به دلیل رکود مساجد و مدارس در زمان حاضر اشاره کردند و گفتند: در عصر حاضر وضع نامناسب معیشت و اقتصاد مردم و نبودن برنامه ای خاص و مدون در دهۀ چهارم و پنجم انقلاب تاثیرات منفی در جامعه ما ایجاد کرده و باعث رکود در مساجد و مدارس شده است.

ایشان راه رسیدن جامعه به وضعیت مطلوب را رجوع به قرآن کریم دانستند و تصریح کردند: اگر امروز مشکلات زیادی در جامعه به نسبت گذشته داریم بخشی از آن به دور شدن از مفاهیم قرآن کریم بر میگردد و یقیناً اگر مجدداً به قرآن برگردیم، قرآن به ما آن شخصیت را خواهد داد.
امام‌جمعه پاوه به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: « إِنَّ هَذَا القُرآنَ طَرَفُهُ بَیَدِ اللهِ وَطَرَفُهُ بِأَیدِیکُم فَتَمَسَّکُوا بِهِ فَإِنَّکُم لَن تَهْلِکُوا وَلَن تَضِلُّوا بَعْدَهُ أَبَداً» این قرآن سفره ای است که طرفی از آن به دست شما و طرف دیگر آن به دست خداوند است شما به این قرآن تمسک کنید تا هر گز به مسیر گمراهی و هلاک نروید.

ایشان ضمن تبریک به همه پدران و مادران که فرزندانشان رتبه های برتر قرآنی را به دست آورده اند، خاطرنشان کردند: شما پدران و مادران محترم قبل از فرزندانتان قابل تقدیر هستید که فرزندانتان را قرآنی تربیت کرده اید؛ در مرحله دوم به فرزندانتان هم که با راهنمایی شما و معلمین عزیز مدارج ترقی قرآنی را کسب نموده اند، تبریک عرض می کنم.
ماموستا قادری در ادامه توصیه هایی را از زبان پدر و مادری خطاب به فرزندانشان که در اشعار و دیوان ماموستا قانع آمده و برای همه دختران و پسران کُرد ارزشمند است؛ قرائت کردند:
«توصیۀ پدر به پسر»
روله وه سیه ت بی که مردم سه یری ئه م ئه شعاره که ... هه فته یک جاری ته ماشای شوری ئه م گوفتاره  که
بابی خوت ره فتاری چون بوو تویچ هه ر ئه م ره فتاره که ... روو له قازانجی عموومی و پشت له خاوه ن پاره که
روله من ئه مرم له پیشا هوشی ئیمانت ببیت ... بیری هوز و نیشتمان و ژینی کوردانت ببیت
«توصیۀ مادر به دختر»
کچــم رولـه ی کزوله ی به رده بـاریم ... چرای روناکی بی ده ستی و هه ژاریم
وه ره گوی را گره بو په ندی دایکت ... فه ره ح به خشی ده روونی بی قه راریم
کچم هوشی حیا و نامووسی خوت بیت ... نه که ی کاری زیاد که ی ده ردی کاریم
کچم والله هه موی داخی کچانه ... نه خوشین و کزی و بی ئه ختیاریم
نه ته نها وه سیه تم بو تویه روله ... فیداکاری کچانی کورده واریم
ایشان در تشریح این ابیات گفتند: در بخش اول توصیه به ایمان می کند و در بخش دوم هم به حیا و ناموس وصیت می نماید. چون در فرهنگ کردی ما هردو اصل مهم اند؛ این وصیت تنها برای فرزندان ماموستا قانع نبوده است بلکه برای تمامی دختران و پسران کُرد مسلمان است.
حاج ماموستا قادری در پایان گفتند: اگر ما در ایران عزتی داریم عزت تدین است که اگر بتوانیم آن را حفظ کنیم همه چیز را حفظ کرده ایم . هر چند در کنار تدین هم باید معیشت و زندگی مردم مد نظر باشد اما تدین مافوق همه آنهاست.


مطالب مرتبط:

سریال قتل مشکوک سلبریتی ها در عراق

بازداشت یکی ازفرماندهان ارشد طالبان در افغانستان

ب

تکفیر قاعده مشترک گروه های افراطی

دانشمند آمریکایی: به خاطر جنایات اسرائیل، از یهودی

نگرانی آمریکا از همه پرسی استقلال اقلیم کرد عراق

اسلام بخش جدایی‌ناپذیر فرهنگ و ریشه‌های ماست

ا

العبادی: 40 درصد از اراضی عراق آزاد شد

جشن های استقلال ازبکستان لغو شد

داعش پرونده های مالی خود را در موصل به آتش کشید

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات