b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-05-12_12-47-30.jpg

اساس نیوز: بیانات امام جمعه خیرآباد مولوی عبدالغفار شیخ جامی در اولین جمعه ماه مبارک رمضان. رمضان ماه تمرین بندگی است. همان طور که در رمضان از حلال باز می‌آییم، در غیر رمضان از حرام باز آییم. حدیث داریم که کسی که از دروغ باز نمی‌آید، خداوند متعال نیازی به تشنگی و گرسنگی او ندارد.

قوه ایمانی مومن در رمضان او را از خوردن و آشامیدن باز می‌دارد، حتی اگر خیلی هم تشنه و گرسنه باشد و در جایی هم باشد که کسی او را نمی بیند. چون اعتقاد دارد که خدا او را می بیند. باور و اعتقاد مانع خوردن و نوشیدن اوست.

 این اندیشه و اعتقاد باید ما را از گناهان هم باز دارد. خدایی که روزه خواری ما را می‌بیند، گناه ما را هم می‌بیند. باید این برنامه تربیتی را تمرین کنیم و در موردش بیندیشیم.

 همان خدایی که دستور به گرفتن روزه داده، دستور ترک زنا، رباخواری، غیبت، دروغ، مال مردم خواری، تجاوز به حقوق مردم و دیگر رذایل اخلاقی را داده است.

 همان خدا ما را دستور به اقامه نماز داده . امروز در مسئله نماز چقدر بی توجهی است. گرچه الحمدلله جامعه ما عموما روزه دار است، اما در مورد نماز کوتاهی دارد، حال آنکه تاکید بیشتری از روزه بر مسئله نماز است.

 فلسفه روزه تقوی و خدا ترسی و ترک گناهان صغیره و کبیره است. روزه جنبه‌ی حیوانی انسان را کنترل می‌کند. حیوان هرچه را در هر وقت می‌خورد، اما انسان روزه می‌گیرد و از خوردن باز می‌آید تا همچون حیوانات نباشد. در حلال و حرام غذایش می‌نگرد و به آن توجه دارد.

 پیامبر صلی الله علیه و سلم ـ می‌فرماید: هر کس رمضان را با ایمان و نیست ثواب روزه گیرد گناهانش بخشیده می‌شود. ایشان برای دریافتن ماه رمضان دعا می کرد.

 در حدیث دیگری آمده است که در این ماه شبی است که از هزار ماه بهتر است یعنی شب قدر.  روزه اش فرض و قیامش سنت است. یعنی نماز تراویح.

 درست است که تراویح سنت است، اما ما به خاطر سنت بودن نباید در آن کوتاهی کنیم. چون سنت‌ها و نوافل مکمل فرائض‌اند و در واقع اینها نواقص فرض را کامل می‌کنند.

 ادای بیست رکعت و ختم قرآن در تراویح هر دو مهم است. نباید در ختم قرآن کوتاهی کرد. حالا کسی که مشغول کار و مریض است و ختم نکند مسئله‌اش جداست، اما نباید با هر بهانه‌ای آن را  کنار گذاشت.

نبی مکرم اسلام فرمایش می کند: هر کس شب‌های رمضان را با ایمان و نیست ثواب قیام کند گناهانش بخشیده می‌شود.

 رمضان ماه صدقه دادن و رسیدگی به محتاجان است. پیامبر ـ صلی الله علیه و سلم ـ می‌فرمایند: هرکس از مال حلال روزه داری را افطاری دهد باعث بخشش گناهانش می‌شود.

بهترین ذکر در رمضان «لا اله الا الله» است. چون هم آسان است و اجر و مزد آن بین آسمان و زمین را پر می‌کند. در رمضان زیاد استغفاز کنیم چون ماه استغفار است.

دیگر اینکه بهشت را از خدا بخواهیم چون بهشت خود را برای روزه دار می آراید. و از دوزخ پناه بخواهیم چون درهای دوزخ بسته است.

مطالب مرتبط:

مایکل کوهن:ترامپ فردی شیاد ،متقلب و نژاد پرست است

مرد بومی استرالیا 6 هزار کیلومتر را برای عدالت خوا

جنگنده و یگان های توپخانه ای اسرائیل به نوار غزه ح

نقش عبادت‌های قلبی در تربیت/ بحث دوم: حفاظت خدا از

حمله به سفارت فرانسه و فرماندهی نیروهای مسلح در بو

روسیه : حضور 5 هزار داعشی در شمال افغانستان و درآ

مولانا عبدالحمید:تعیین بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت

اهل سنت ایران و مشکله ی آزادی

مولوی سامانی : اختلاف عامل تضعیف امت اسلامی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات