b_0_0_0_10_images_ph_2019-05-06_12-16-43.jpg

اساس نیوز: مولانا محمد گل؛ مدیر حوزه علمیه مخزن العلوم خاش در جلسه اصلاحی هفتگی مذمت های ریاکاری را مورد تاکید قرار داد. در این درس مذمت ریاکاری بیان می‌شود که اعمال را از بین می‌برد. بسا اوقات نوعی از ریا که دقیق و پوشیده است هنگامی رخ می‌دهد که حتی مردم هم تو را (در انجام عبادتی) نمی‌بینند.


این نوع ریا به قصد و هدف عبادت‌کننده برمی‌گردد؛ این نوع عبادت را بزرگی چنین توصیف کرده است:
در زبان تسبیح و در دل گاو و خر/ اینچنین تسبیح کی دارد اثر.
این بیت را نیز به همین منظور گفته‌اند:
در زبان تسبیح و در دل فکر خانه، چه حاصل از این نماز پنج‌گانه.

وقتی فکرش به مغازه و کارهای دنیا باشد تا جایی که آخر نماز نداند چند رکعت خوانده است از این نماز چه سودی می‌برد؛ جایی شنیدم که شخصی نماز عصر یا ظهر را پشت امامی تیزخوان ادا می‌کرد و چون امام سلام داد این شخص اعتراض کرد که شما دو رکعت نماز دادید؛ امام قبول نکرد اما او اصرار ورزید و گفت که من چهار مغازه دارم و در هر رکعت حساب یکی از آن مغازه‌ها را می‌کنم؛ اما امروز فقط حساب دو مغازه را تمام کردم که شما سلام دادید!

ریا عبارت‌ست از آن که عبادت را به این هدف انجام می‌دهد که مردم او را عابد، زاهد و بزرگ بدانند. اگر شخصی هنگام انجام اعمال و عبادات آنها را در حضور مردم به این هدف انجام می‌دهد که مردم وی را در حال عبادت ببینند و یا عملی را مثلا نماز را برای رضای الله شروع کرده است ولی با ورود شخصی آن را طولانی می‌کند و یا با تضرع می‌خواند تا او را نمازگزار جلوه دهد، این نوعی از ریاست که ظاهر است و همه مردم این نوع ریا را می‌شناسند. بعضی اوقات انسان مخفیانه عملی را انجام می‌دهد و هیچ‌کس در آنجا وجود ندارد تا او را ببیند ولی باز هم در آن عمل ریا وارد می‌شود. این نوع ریا کاملا پوشیده و دقیق است. علامت این ریا این است که آن شخص هرگاه در جمع مردم برود دوست دارد مردم به او تعظیم کنند و به او احترام بگذارند و در جلسات و محافل او را در جلو بنشانند و کار وی را مردم انجام دهند، اگر مردم چنین رفتاری با او داشته باشند وی خوشحال می‌شود و اگر چنین نکنند ناراحت؛ بنابراین این نشانه‌ها علامت آن است که در این شخص ریا وجود دارد و کارهای نیک را به این دلیل انجام می‌دهد که مردم او را تکریم کنند و بزرگش بدارند و کارهای دنیای خویش را به سرانجام برساند.

تو می‌خواهی که مردم از خصوصیات اعمال و احوال باطنی تو آگاه شوند، این دلیلی است بر عدم صداقت تو در بندگی.

مطالب مرتبط:

اذعان اسرائیل به تاثیر حملات موشکی ایران به داعش

رادیو شریعت طالبان در غزنی آغاز به کار کرد

استقرار نیروهای ترکیه در خاک عراق

واکنش تهدیدآمیز کره‌شمالی به توئیت‌های ترامپ

امام جمعه گنبد:امیدواریم سفر رئیس حمهور گره گشای م

نامه سرگشاده ورزشكار محجبه دارنده مدال المپیک آمري

طالبان در آستانه تصرف غزنی قرار گفت

محکومیت کشتار شیعیان نیجریه توسط علما اهل سنت

ترامپ خواستار افزایش درگیری ها در افغانستان است. ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات