b_0_0_0_10_images_jomeh13-02-98-01.jpg

اساس نیوز : امام جمعه پاوه در سخنرانی خود در نماز جمعه روز گذشته (13 اردیبهشت ماه) با تشریح برکات و ثمرات روزه داری در جامعه اسلامی پرداخت.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه حاج ماموستا ملا قادر قادری در سخنرانی دیروز خودشان تاکید کردند : هر احسانی در ماه‌های غیر رمضان حدی مشخص دارد اما احسان و صدقه در ماه رمضان به‌اندازه یک فرض ثواب و پاداش دارد و ادای هر فرض در این ماه مبارک به‌اندازۀ ۷۰ فرض در ماه‌های دیگر ثواب دارد و این‌ها همه برکت و تشویق‌اند برای مسلمانان.

خطیب جمعه پاوه در ادامه رمضان را ماه صبر دانستند و گفتند: اگر انتظار پاداش نباشد، در این فصل از سال تحمل روزۀ رمضان سخت و زحمت است اما رمضان ماه صبر و پاداش صبر هم بهشت است. پس اگر می‌خواهیم بهشت نصیب ما شود باید در رمضان صبر داشته باشیم.

امام‌جمعۀ پاوه به تعریف رمضان در کلام رسول گرامی اسلام (ص) پرداختند و گفتند: پیامبر عزیز ما می‌فرمایند: رمضان ماهی است که اولش مژدۀ رحمت، وسطش مغفرت و رحمت و آخرش نیز رهایی از آتش جهنم و این بهترین پاداش و حق‌الزحمه به اهل صیام رمضان است.

ایشان به چهار توصیه مهم رسول خدا (ص) که در رمضان باید زیاد تکرار شوند، اشاره کردند و گفتند: حضرت می‌فرمایند: در رمضان ۱-لا اله الا الله را زیاد تکرار کنید زیرا دل‌ها را پاک می‌کند ۲-بسیار استغفار کنید چون رمضان ماه رحمت و مغفرت است. ۳-در این ماه بسیار درخواست بهشت کنید ۴-دعا کنید که از بلا و مصیبت جهنم نجات یابید

ماموستا قادری با اشاره به اینکه پاداش رمضان را خداوند می‌دهد افزودند: خداوند در حدیثی قدسی می‌فرماید: «الصوم لی و انا اجزی به» پس هر کس روزه رمضان را بگیرد با خداوند معامله خواهد کرد و همیشه پاداش بزرگان، بزرگ خواهد بود.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به بیان سه سخن مهم از بزرگان پرداختند و در ابتدا با حدیثی از پیامبر اسلام شروع کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «لکل شیءٍ زکاتٌ و زکات الجسد الصوم و الصوم نصف الصبر» هر چیزی زکاتی دارد و زکات صحت جسم و بدن روزه است. هر کاری نیازمند صبر است بخصوص روزه ماه مبارک رمضان

امام‌جمعه پاوه در ادامه افزودند: از همه شما برادران و خواهران می‌خواهم در رمضان با خدای خود معامله کنید و اگر قادر به گرفتن روزه نیستید و مریض و مسافر هستید روزه نگیرید؛ زیرا این امر پروردگار است که وقتی روزه رمضان شمارا اذیت و مرض شمارا تشدید می‌کند اجازه دارید که روزه نگیرید و با این کار هم امر پروردگار را به‌جای آورده‌اید؛ اما سعی کنید فکرتان به یاد خدا و رمضان باشد و حریم رمضان را حفظ کنید.

ایشان جمله دوم را با سخنی از شیخ طنطاوی مفسر بزرگ قرآن کریم ادامه دادند و گفتند: روزی یکی از شاگردان شیخ از او پرسید تاکنون از چه مطلبی بیشتر لذت برده‌ای؟ شیخ طنطاوی گفت: بعد از ۷۰ سال زندگی جمله‌ای از ابن جوزی بسیار به من لذت داده است و آن این است که «مشقة الطاعةِ تَذهَب و یَبقیٰ ثَوابَهُ» مشقت عبادت تمام خواهد شد اما ثواب آن برای همیشه خواهد ماند.

ماموستا قادری بخش سوم خطبه دوم با بیان اینکه همه بیایم از دعاهای شب‌های رمضان و ذکر و اوراد سحری بهره گیریم، به شعری از حافظ شیرازی اشاره کردند و گفتند: حافظ علیه‌الرحمه می‌فرماید:

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ ... از یمن دعای شب و ورد سحری بود

امام‌جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها در خصوص چگونگی گرفتن روزۀ رمضان به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام می‌فرمایند: اگر ماه را دیدید روزه بگیرید و در آخر رمضان هم اگر ماه را دیدید روزه خود را افطار کنید.

ایشان افزودند: در عصر پیامبر اسلام (ص) ماه تنها هجری‌قمری بوده است و علم فلکیات و ماهواره و علوم هواشناسی وجود نداشته است. عبدالله بن عباس (رض) می‌فرماید: خدمت پیامبر اسلام رسیدم و گفتم: امشب ماه را دیدم و پیامبر اسلام فرمودند: من امشب روزه می‌گیرم به اصحاب هم خبر دهید امشب روزه‌بگیرند؛ و خیلی ساده روزه گرفتند. یکی دیگر از اصحاب هم از سفر شام برگشتند و خدمت یکی از خلفای راشدین رسیدند و گفتند: ما در شام در فلان روز ماه را دیدیم. امیرالمؤمنین فرمود: شما می‌توانید فردا روزه نگیرید اما ما ماه را روز بعد از شما دیده‌ایم و هنوز رمضان را کامل نکرده‌ایم و باید امروز را هم روزه باشیم؛ دیگر جنگ و دعوایی در کار نبود.

ماموستا قادری به دیدگاه مذاهب اربعه اهل سنت در خصوص رمضان پرداختند و گفتند: رأی امام ابوحنیفه، امام مالک و امام احمد بر این است در هرکجای دنیا ماه رؤیت شد مسلمانان می‌توانند در هر نقطه‌ای که زندگی می‌کنند روزه بگیرند اما امام شافعی می‌فرماید: مطلع مهم است و اگر در منطقه خود ماه را دیدید، روزه بگیرید و اگر ماه را رؤیت نکردید روزه نگیرید. در مذهب ما فاصلۀ رؤیت هلال محدود است و تا ۹۶ کیلومتر جنبۀ وجوب پیدا می‌کند.

امام‌جمعه پاوه افزودند: ما گرفتار این دو دیدگاه و از طرفی دیگر گرفتار دیدگاه دولت‌ها هستیم. عربستان سعودی که خود را مرکز اهل سنت می‌داند و جمهوری اسلامی که خود را ام القرای اسلام و مرکز تشییع می‌داند متأسفانه در گرفتن روزه رمضان بعضاً وحدتی در بین آن‌ها نیست و گاهی وقت‌ها هم شاهد تفاهم در روزه گرفتن و انجام عید هستیم درزمانی هماهنگی در گرفتن روزه و عید باشد مشکلی نیست و در زمانی که یک روز فاصله وجود داشته دارد، جمعی در منطقۀ کردنشین با هیاهو نماز عید را برگزار می‌کنند. درحالی‌که جمهوری اسلامی عید را اعلام نکرده و بسیاری از مردم روزه دارند و ادارات برقرار است و موضوع موجب اختلاف است.

ایشان ادامه دادند: ما در مناطق کردنشین مقداری عجول هستیم، اهل سنت شیراز و بندرعباس و سیستان و بلوچستان و بوشهر و خراسان و ترکمن‌صحرا و ... پایبندتر از ما به مسائل مذهبی هستند؛ مع‌هذا به خاطر مصلحت مملکت و قوم خود در اعلام روز عید عجله نمی‌کنند؛ اما در مناطق کردنشین هرساله شاهد اختلاف و جبهه‌گیری هستیم.

ماموستا قادری با اشاره به اینکه در رمضان سیمای شهر و ادارات و بازار ما باید سیمایی رمضانی باشد، خاطرنشان کردند: در جلساتی که برای استقبال از رمضان داشتیم برنام هایی تدوین شده است که سیمای تدین شهر حفظ شود، خبرهایی به ما میرسد که برخی از رستورانها به بهانه های واهی اصرار به فعالیت در ماه رمضان دارند که زیبنده نیست. لذا از همه عزیزان درخواست داریم در حفظ حریم رمضان و رعایت شئونات این ماه مبارک جدیت به خرج داده و تلاش کنیم سیمای شهرمان سیمایی رمضانی باشد

امام‌جمعه پاوه در ادامه ضمن تبریک هفته معلم خاطرنشان کردند: ضمن تبریک این ایام به معلمین عزیز از زحمات همه معلمین گرانقدر تشکر می کنیم و امیدوارم مجموعه آموزش‌وپرورش پاوه در ماه رمضان امسال نقش پررنگ‌تری داشته باشند.

ماموستا قادری به مناسبت اول ماه مه (روز کارگر) این روز را به تمام کارگران زحمتکش تبریک گفتند و خاطرنشان کردند: پیامبر عزیز ما به هنگام بازگشت از غزوه تبوک وقتی‌که با یکی از اصحاب که دستانش در اثر کار و زحمت و امرا معاش خانواده‌اش ترک خورده بود مصافحه کرد، دستانش را بوسید و فرمودند: این دست در قیامت با آتش دوزخ نخواهد سوخت. ما هم دست کارگران و سیمای برادران معلم را می‌بوسیم و از خواهران معلم هم تشکر می‌کنیم. همه سالم و تندرست باشید.

 

مطالب مرتبط:

دست نوشته های حاج ماموستا قادری در سفر حج/حجر الاس

جنبه های مختلف سنت شکنی در سیاست های عربستان

دونالد تاسک خطاب به ترامپ: با وجود چنین دوستانی نی

اهانت یک مقام صهیونیست به قرآن کریم

مردی که به جای غذا ، آجر و سنگ می خورد

قسم از لحاظ احکام

سخنگوی ناتو: داعش در سال جاری در افغانستان نابود خ

مولانا بدری : دوری جامعه اسلامی از قرآن و سنت عامل

وزیر دارایی عربستان کسری بودجه این کشور را میلیارد

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات