b_0_0_0_10_images_n8002725538-71981536.jpg

اساس نیوز : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه روز (30 فروردین 1398) اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به بارندگی‌های اخیر و رفع کمبودهای آبی در کشور و استان، خواستار لغو محدودیت‌ صدور مجوز چاه‌های کشاورزی از سوی ادارات و سازمان‌های مربوطه شدند.


اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: الحمدلله به لطف پروردگار امسال چنان بارندگی در منطقه و کشور صورت گرفته است که کمبودهای آبی که در گذشته مردم و مسئولین نگرانش بودند، برطرف شده است. اگر ما بخل و تنگ‌نظری را کنار بگذاریم الله تعالی قدرت دارد که این رحمت را همچنان مستدام بگرداند و مشکلات قبلی را جبران بفرماید.

ایشان ادامه دادند: بسیاری از مردم و مسئولین نگران بودند که ظرف چند سال آینده تمام کشاورزی در منطقه خشک می‌شود و از بین می‌رود، اما الله تعالی قدرتش را به همۀ ما نشان داد و در طول یکی دو ماه مشکل کمبود آب را برطرف کرد. البته نزدیک به 70 درصد آب بارندگی‌ها به دشت و بیابان و دریا ریخته‌اند و فقط 30 تا 40 درصد آب‌ها به زمین فرو رفته یا در سدها ذخیر شده‌اند که همین مقدار آب نیازهای ما را برآورده می‌کند.

مدیر دارالعلوم زاهدان گفتند: بسیاری آیۀ یأس می‌خواندند و نسبت به خشک شدن کامل منطقۀ سیستان نگران بودند، درحالی‌که الله تعالی چنان بارندگی‌ای در این منطقه آورد که هیچ‌کسی تصورش را نمی‌کرد. اکنون رودخانه‌ها جاری شده و آب در رودخانۀ هیرمند جریان دارد و سد کجکی در افغانستان نیز سرریز شده است. لذا اگر به الله تعالی ایمان و یقین داشته باشیم و تنگ‌نظر نباشیم الله رحمت‌هایش را بیشتر به ما عنایت می‌کند و استان و کشور ما را خشک نمی‌کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه بر لزوم رفع سختگیری‌های قبلی درخصوص صدور مجوز برای چاه‌های کشاورزی تاکید کردند و گفتند: درخواست بنده از وزارت نیرو و سازمان‌های آب منطقه‌ای در سطح کشور به‌ویژه در استان سیستان‌وبلوچستان آن است که ممانعتی که در زمینۀ صدور مجوز برای چاه‌های کشاورزی وجود دارد برداشته شود و به چاه‌های بدون مجوز، مجوز قانونی داده شود.

ایشان در ادامه افزودند: بسیاری از مردم که در طول بیست یا سی سال مشغول باغبانی و کشاورزی بوده‌اند و در این زمینه هزینه‌های میلیاردی کرده‌اند، به بهانۀ کمبود آب‌های زیرزمینی به چاه‌های کشاورزی آنان مجوز داده نشده است، اما اکنون که نه‌تنها آب تأمین شده است، بلکه سدها سرریز و رودخانه‌ها زنده شده‌اند مسئولین محترم بخل نورزند و به مردم مجوزهای لازم را بدهند تا الله تعالی رحمت‌هایش را در منطقه بیشتر کند.

مولانا عبدالحمید همچنین خواستار «صدور سند» از سوی جهاد کشاورزی برای کشاورزان شدند و گفتند: در شرایط کنونی باید به کشاورزی توجه ویژه‌ای صورت گیرد و جهاد کشاورزی برای کشاورزان سند صادر کند، زیرا هفتاد تا هشتاد درصد مردم استان از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند.

مطالب مرتبط:

صدور نخستین حکم اعدام برای توهین به دین اسلام در پ

اسلام و مسلمانان ساکن غرب؛دو سوی تعامل و بدبینی

عدم همراهی ترامپ توسط همسرش به شایعه اختلاف زوج او

ترامپ:رئیس جمهور ایران مرد دوست داشتنی است!

خسارت 2 ميليارد دلاری بخش صنعت يمن

گزارش یک موسسه غربی از رشد اسلام در دهه های آینده

پ

حمله پلیس آلمان به خانه روحانیون ترک تبار

ا

یک سیاهپوست آمریکایی پس از تحمل ۳۰ سال زندان، بی‌گ

شرکت 25 هزار مسلمان آمریکایی در نماز عید فطر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات