b_0_0_0_10_images_64564646654.jpg

اساس نیوز : خطیب نمازخانه اهل سنت صادقیه تهران در سخنرانی امروز (30 فروردین ماه) مقوله احسان و انواع این موضوع را موضوع سخنان خود قرار داد.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز ماموستا عزیز بابایی در نماز جمعه امروز نماز خانه اهل سنت صادقیه تهران با اشاره به اینکه خداوند احسان کنندگان را دوست دارد افزود :احسان بر چهار نوع است.احسان در عبادت ،احسان به خود ،احسان به طبیعت و محیط زیست و احسان به حیوانات.

ماموستا بابایی افزود :احسان در عبادت را اين گونه تفسير نموده و مي فرمايد: «الإِحْسَانُ أَنْ تَعْبُدَ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ «احسان يعني: اينکه خدا را چنان بپرستي که گويي او را مي بيني  فَإِنْ لَمْ تَكُنْ تَرَاهُ فَإِنَّهُ يَرَاكَ» [متفق عليه] اگر تو او را نمي بيني او ترا مي بيند».

خطیب نمازخانه صادقیه گفت: احسان به نفس در قرآن وسنت خیلی زیاد است که برخی از آنها عبارتست از اینکه خود را در مسير دانش و علم مفید قرار دهد. وهمچنین خود را از حرام دور کرده و کاري خلاف رضاي خدا انجام ندهد. و نفس خود را پاک و تزکيه  کند، و آن را از گمراهي و تباهي در دنيا و عذاب و بدبختي در آخرت برهاند.

وی افزود احسان به طبیعت و محیط زیست نیز مهم است. بدین صورت که از ریختن آشغال و آلوده کردن كوچه،خيابان،پارك و مراكز تفريحي و عمومي دوري كنیم و به خاطر جلوگيري از ضرر و زيان به محيط زيست و انسان و حيوان آشغال و اشياء اضافي در سطلهای آشغال قرار دهیم. بعضي از مردم به وسيله ي كارهاي زشتي كه مورد پسند خدا، پيامبر - صلى الله عليه وسلم - و مسلمانان نيستند، به محيط زيست تجاوز نموده و آن را آلوده، فاسد و يا ويران مي كنند و نمي دانند كه اين گونه اعمال، از جمله گناهان و معصيتهايي است كه بر آنها توبه و استغفار واجب است.

ماموستا بابایی در ادامه تاکید کرد: رسول خدا فرموده است: « إِنَّ اللَهَ كَتَبَ الْإِحْسَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ »(مسلم) خداي تعالي احسان و را بر همه چيز فرض کرده است رسول خدا - صلى الله عليه وسلم - فرمود: «فِي كُلِّ كَبِدٍ رَطْبَةٍ أَجْرٌ».(بخارى)«نيكي كردن به هر موجود ذي روحي، ثواب دارد».. در احسان به هر حيوان زنده اي ثواب است. در حدیثی که امام بخاری روایت کرده:خداوند متعال مردی را بخاطر آب دادن به سگ آمرزید .یا باز امام بخاری روایت کرده که يک زن فاحشه بني اسرائيلي با کفش سگ تشنه ای را آب نوشاند که گناهانش بخاطر اين عمل، آمرزيده شد .

خطیب نماز خانه صادقیه در ادامه به انواع احسان به بندگان پرداخت.وی در این زمینه انواع ذیل را در زمره احسان به بندگان ذکر کرد :احسان  به والدين،احسان به پدر و مادر بعد از فوت ،احسان  به خويشاوندان،احسان  به همسايگان اعم از خویشاوند و غیر خویشاوند، احسان  به فقيران ومساکین،احسان  به يتيمان،احسان به مردگان ،احسان به تقصیرکاران،احسان در طلاق دادن،احسان به بدهکار،احسان به زيردستان، احسان به شخص حسود، موذي و سركش:تا آتش (كينه و) دشمني را در او خاموش كنيم،

ماموستا بابایی در بخش پایانی سخنان خود افزود :پاداش احسان کنندگان در دنیا و در آخرت:الله متعال مي فرمايد: { وَلَا نُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ (یوسف:56) و پاداش نيكوكاران را از بين نمى بريم. باز می فرماید: {إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا} [الكهف: 30] يعني:« ما پاداش كسى را كه نيكوكارى كرده است تباه نمى كنيم» مرد محسن ليك احسانش نمرد... نزد يزدان دين و احسان نيست خرد // واى آن كاو مرد و عصيانش نمرد ...تا نپندارى به مرگ او جان ببرد// محسنان مردند و احسان ها بماند// اى خنك آن را كه اين مركب براند... با كريمى گر كنى احسان سزد //هر يكى را او عوض هفت صد دهد... ناصر خسرو می گوید: نبيني چند احسان کرد بي طاعت بجاي تو؟ ... اگر طاعت کني بي شک مضاعف گردد احسانش//

مطالب مرتبط:

بازگشت صد کودک خانواده‌های جهادی، خطری امنیتی برای

مردم عادی افغانستان از نیروهای آمریکایی بیشتر از ط

کشف هولناک اجساد تکه تکه شده ۹ نفر در یخچال قاتل ژ

شش مسلمان کاندیدای انتخابات شورای شهر همتراک آمریک

اعلام وضعیت اضطراری در آق قلا (گلستان)

نمایش تصاویر مسلمانان مبارز آزادی‌خواه در حیدرآباد

علاقه بیش از حد به مال و ثروت باعث هلاکت انسان می

آخوند پقه : عبادت مومن باید با لذت و آرامش باشد

 

اکثریت اهل سنت از داعش حمایت نمی‌کند/برخی با عنوان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات