b_0_0_0_10_images_b_0_00000_0_10_images_jomeh04089702.jpg
اساس نیوز : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه (۲۳ فروردین‌ماه ۹۸) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، خطبۀ اول را با حدیثی از پیامبر اسلام آغاز کردند و گفتند: پیامبر ما می‌فرمایند: «إِنَّ الدُّنْيَا حُلْوَةٌ خَضِرَةٌ، وَإِنَّ اللَّهَ مُسْتَخْلِفُكُمْ فِيهَا، فَيَنْظُرُ كَيْفَ تَعْمَلُونَ فَاتَّقُوا الدُّنْيَا وَاتَّقُوا النِّسَاءَ»، دنیا دارای حلاوت و سرسبزی و شما انسان‌ها به آن خوشحال هستید، خداوند شمارا در زمین جانشین و خلیفۀ خود قرار داده و همواره شمارا زیر نظر دارد که چگونه عمل می‌کنید و قدم برمی‌دارید؛ خودتان را از توطئۀ دنیا دور و مواظب توطئۀ زنان باشید که شمارا فریب ندهند.


ایشان در ادامه گفتند: مردی به خدمت حضرت علی (رض) آمد و خیلی به ذم دنیا پرداخت، حضرت علی فرمود: این‌گونه نیست که تو می‌گویی «إِنَّ الدُّنْيَا دَارُ صِدْقٍ لِمَنْ صَدَقَهَا، وَدَارُ نجاةٍ لِمَنْ فَهِمَ عَنْهَا، وَدَارُ غَنَاءٍ لِمَنْ تَزَوَّدَ مِنْهَا، وَ مَهْبَتُ وحیٍ و مُصَلیّٰ مَلائِکة و مسجد انبیائه» ( این دنیا محل صداقت برای صادقان است و خانه‌ای است که اگر در آن با سربلندی زندگی کنیم بهشت را برای خود می‌خریم و دنیا خانه‌ای است که انسان می‌تواند در آن به ثروت دنیا و آخرت برسد و محل و مکان وحی پیامبران و محل نماز ملائک و سجده گاه انبیاي الهی و محل عبادت مردان نیک است.) پس این دنیا خطرناک نیست؛ و زمین برای دوست خدا مایه سربلندی و سعادت و برای گناهکار محل بدبختی و فلاکت است.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به سؤال و جواب پیامبر اسلام با یک اعرابی در مسجد مدینه اشاره کردند و گفتند: روزی شخصی به مسجد مبارک پیامبر اسلام (ص) وارد و از پیامبر اسلام چند سؤال نمود ازجمله: گفت: می‌خواهم در جامعه از سایر مردم دارای عقل و شعور بیشتر باشم، پیامبر اسلام فرمودند: «إتَّقِ الله» از خدا بترس باز پرسید: می‌خواهم فردی ویژه و مخصوص باشم. حضرت فرمودند: «أکثر ذِکرَاللهِ تَکُنْ أَخصَّ النَّاس» ذکر خداوند را زیاد به‌جای بیاور تا در نزد مردم دارای جایگاه ویژه‌ای باشی. آن مرد باز پرسید: می‌خواهم در قیامت در نور و روشنایی حشر شوم. پیامبر اسلام فرمودند: «لاتَظْلِمْ اَحَداً» به کسی ظلم نکن. آن مرد در مرتبه چهارم پرسید: دوست دارم خدای بزرگ به من رحم کند و از گناهان من چشم‌پوشی نماید. حضرت فرمودند: «إِرحَمْ نَفْسَکَ وَارحَم خلق الله» به خودت و به خلق خداوند رحم کن. آن مرد در پایان گفت: دوست دارم در این دنیا خداوند آبروی مرا حفظ و گناهانم را فاش ننماید، رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «اسْتر عیوبَ إِخوانکَ یسَتُراللهُ عیوبَکَ» عیب برادرانت را بپوشان خداوند هم عیوب تو را مستور می‌گرداند.

ایشان به‌عنوان نتیجه خطبه اول گفتند: «الدنیا مزرعة الآخرة» این دنیا مزرعه آخرت است؛ در این دنیا هر چه بکاریم در قیامت همان را درو خواهیم کرد، امیدواریم در این دنیا اعمال خوب بکاریم تا در قیامت در جوار رحمت حق‌تعالی باشیم و نیکی را درو کنیم.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها در خصوص واژۀ استعمار گفتند: استعمار یک واژۀ عربی و به معنی طلب عمران و آبادانی می‌باشد و در قرن‌های گذشته کشورهای استعمارگر به بهانه ترقی فرهنگ و صنعت بر ملت‌های ضعیف تسلط یافته‌ و تا قرن‌ها از منابع آن‌ها استفاده کرده‌اند. متجاوزین استعمارگر، مغلوب شدگان را مستعمره می‌کردند.

ایشان به نمونه ای از استعمار ممالک اسلامی اشاره کردند و افزودند: اندونزی یکی از کشورهای اسلامی است که به دلیل اینکه ۵۰۰ سال تحت مستعمره هلند بوده، معماری آن به شیوه غربیست؛ هلندی‌ها در کنار هر مسجدِ مسلمانان برای جمعیت ۲ درصدی مسیحیان نیز کلیسایی ساخته‌ اند.

ماموستا قادری به مقایسه استعمار جدید و استعمار قدیم پرداختند و گفتند: در استعمار قدیم هدف دست یافتن بر اراضی و ملت‌ها بوده است، اما در استعمار جدید کاری به اراضی نداشته و فکرها را نشانه گرفته‌اند؛ کشورهای غربی در استعمار جدید طرح‌های عجیبی دارند و چون ما اهل تفرقه هستیم،  بسیار زیرکانه از تفرقه ما به بهترین شیوه سود می‌برند.

ایشان سپس به طرح‌های استعمار نو برای به دام انداختن فکرها در سرزمین‌های اسلامی پرداختند و گفتند: طرح‌های استعمار نو برای به دام انداختن فکرهای مسلمانان و ملل مستضعف هفت مورد است؛ ۱-مبارزه با آداب و فرهنگ محلی و بومی ۲-ترور شخصی و شخصیتی افراد دینی و معروف و سیاسی ۳-ترویج برنامه‌های ضد دینی و ضد اخلاقی ۴-آوردن فرهنگ و آداب‌ورسوم غرب به ممالک شرق ۵-تضعیف و سست کردن پیوند خانواده‌ها ۶-کمرنگ کردن قرآن کریم در بین مسلمانان ۷-ایجاد تفرقه مذهبی و ملی

خطیب جمعۀ پاوه به نمونه‌هایی از تفرقه و اختلاف‌افکنی استعمار در میان مسلمانان اشاره کردند و گفتند: افغانستان، پاکستان، هند، عراق و سوریه را بنگرید که چه اوضاعی دارند، کشورهایی مثل سوریه و عراق سالهای زیادی زمان لازم است تا به وضعیت قبل از جنگ برگردند؛ بلایی بر سر لیبی آمده است که هرروز چندین نفر از مردمش کشته می‌شوند؛ در الجزایر بوتفلیقه را که ۳۰ سال است در رأس حکومت است کنار گذاشته‌اند و در سودان هم عمرالبشیر را ستگیر کردند و معلوم هم نیست اوضاع دنیا به کدام سو می‌رود.

ایشان با بیان اینکه ایجاد تفرقه و ترویج برنامه‌های پوچ در ممالک اسلامی کار استعمار جدید است؛ گفتند: قصد آن‌ها گذاشتن افراد ضعیف و بی‌تجربه در کشورهای اسلامی است تا مردم هرگز حریت، آزادی و رفاه را در زندگی خود نبینند.

حاج ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌ها به سیل و طوفان یکماه گذشته در کشورمان اشاره کردند و گفتند: ۲۵ روز است مملکت ما گرفتار مصیبت طوفان و سیل است و هنوز هم ادامه دارد، اگر من امام‌جمعه را مرتجع و ناآگاه از دین بدانید، به ذات جلاله قسم می‌خورم این‌ها تذکر الهی است و پیامش این است ای مردم از خواب غفلت بیدار شوید و به همدیگر ظلم نکنید، دروغ نگویید و به همدیگر خیانت نکنید.

ایشان به تشکیل ستاد اخوت و حمایت در جهت کمک به سیل‌زدگان کشور اشاره کردند و گفتند: هرچند در سیل اخیر منطقۀ ما محفوظ مانده است، اما سیل‌زدگان خواهران و برادران ما هستند. ما در پاوه ستادی را به نام اخوت و حمایت به همین منظور تشکیل دادیم تا در پاوه، نوسود، نودشه، باینگان، بانه وره و روستاهای منطقه کمک‌هایی را جمع‌آوری کنیم و این کمک‌ها از طرف این مردم به مناطق آسیب‌دیده از سیل ارسال شود. لذا هم از شما می‌خواهم با این ستاد همکاری و زکات سلامتی خود را پرداخت نمایید.

ماموستا قادری در بخش چهارم خطبه‌ها در خصوص موضع‌گیری ترامپ نسبت به سپاه پاسداران گفتند: پایه و اساس هر کشور و ملت را سیاست، اقتصاد، قضاء، آموزش، سیاست خارجی و تشکیلات نظامی تشکیل می‌دهند و در حقیقت یکی از پایه‌های اساسی هر حکومت نیروی نظامی آن است؛ که اگر در کشوری به یکی از پایه‌های آن ضربه بزنند به کل کشور ضربه زده شده است.

ایشان تصریح کردند: به نظر ما تصمیم اخیر ترامپ رئیس‌جمهور بی‌سیاست آمریکا در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تصمیمی غیرعقلایی و حرکت اخیر وی دنباله خروج از برجام و محاصرۀ اقتصادی و قرار دادن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و بخشیدن بلندی‌های جولان سوریه به رژیم صهیونیستی است.

امام‌جمعه پاوه در پایان ضمن محکوم کردن این اقدام غلط افزودند: این اقدام از نظر ما مطرود و محکوم است؛ سپاه مولود انقلاب و عزیز ما و سبب امنیت و عزت است و برای آنکه ما هم در شهر پاوه نمونه‌ای از همکاری خود را با آرمان‌های شهیدان و عزیزان سپاهی نشان دهیم بعد از نماز در حمایت از سپاه و محکومیت حرکت اخیر رئیس‌جمهور امریکا، راهپیمایی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط:

صدور فرمان ممنوعیت فعالیت گروه های افراطی در اندون

جهان اسلام و جدال سکولاریزم و ملی گرایی

 

تغییرات گسترده در کابینه عربستان توسط سلمان بن عبد

گدایی گردشگران غربی برای سفر در کشورهای آسیایی

تروریسم ؛ مفهوم و ریشه های اجتماعی

واشنگتن سومین ناو هواپیمابر را هم به آب‌های نزدیک

ترامپ: در کاخ سفید به هیچ کس اعتماد ندارم

۱۳ هزار نفر قربانی برده داری مدرن در بریتانیا

ا

مولوی عبدالحمید در گفتگو با قانون:امنیت ملی بدون و

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات