b_0_0_0_10_images_jomeh-16-1-98-4.jpg

اساس نیوز :حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۶ فروردین‌ماه ۹۸) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به دیدگاه اهل سنت در خصوص ۲۷ رجب پرداختند و گفتند: ما اهل سنت و جماعت معتقدیم که ۲۷ رجب روز اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) است و آن حضرت در ماه مبارک رمضان سال ۶۱۰ میلادی مبعوث شده‌اند اما آقایان اهل تشیع اعتقاد دارند که ۲۷ رجب روز مبعث رسول گرامی اسلام می‌باشد، در هر حال هردو روز و هر دو مناسبت مبارک‌اند.

ایشان در ادامه به چگونگی سفر اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر ما روزی در غار حرا مشغول عبادت بودند که فرشته وحی، جبرئیل بر ایشان نازل شد و فرمود: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ» در آن لحظه پیامبر اسلام دچار حالات عجیبی شدند و به منزل برگشتند و در منزل به خدیجه کبری فرمودند: مرا بپوشان اما همان فرشته که در غار حرا با «اقرا باسم» محمد مصطفی را مخاطب قرار داده بود باز در حالت خواب‌وبیداری به نزدش آمد و فرمود: «يَا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ - قُمْ فَأَنْذِرْ -وَرَبَّكَ فَكَبِّرْ-وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ- وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ -وَلَا تَمْنُنْ تَسْتَكْثِرُ-وَلِرَبِّكَ فَاصْبِرْ» ای کسی که خود را پوشانده‌ای بلند شو تو از این لحظه مأموریت داری پیام پروردگارت را به مردم برسانی و ۷ مأموریت مهم را به آنان ابلاغ نمایی از جمله:

۱-قم: بلند شو تو دیگر نباید بنشینی زیرا از این تاریخ تو مسئول هستی. ۲-وانذر: مردم را به راه راست دعوت و از راه کج و بیراهه منع کن ۳-فکبر: الله اکبر بگو زیرا تو با الله اکبر پیروز خواهی شد ۴-وثیابک فطهر: سعی کن همواره لباس ظاهر و باطنت پاک و طاهر باشد زیرا یک رهبر دین باید منظم و مرتب و آراسته باشد ۵-با منکرات مبارزه کن  ۶-منت بر سر مردم منه و از آنان درخواست اجر و پاداش نکن.۷-به خاطر آن‌که خداوند تو را سفیر و نماینده خود کرده و این ماموریت خیلی سخت و دشوار است، صبر و تحمل داشته باش زیرا اجرای این مأموریت بدون صبر ممکن نیست.

خطیب جمعه پاوه در ادامه افزودند: پیامبر ما شروع به تبلیغ رسالت نمودند اما مخالفان در مقابل او ایستادند و او را مورد اهانت و آزار قرار دادند و گفتند محمد ساحر، دیوانه، مرتجع و حرف‌هایش قدیمی و افسانه است و به همین دلیل مدت سه سال خود و خانواده و طایفه‌اش را در شعب ابوطالب محاصره کردند.

ایشان به مشکلات پیامبر اسلام (ص) در سال دهم بعثت اشاره کردند و گفتند: در این سال پیامبر اسلام به فاصله کوتاهی دو حامی خود را از دست داد؛ ابوطالب عموی پیامبر که حامی سیاسی و اجتماعی و قوی برای رسول خدا بود و به فاصله ۶ ماه خدیجه کبری نیز که حامی مالی و عاطفی پیامبر اسلام (ص) بود فوت کردند و پیامبر ما به حدی ناراحت شدند که آن سال را سال عام الحزن نام نهادند.

ایشان افزودند: پیامبر عزیز ما مکه را جای مناسبی برای فعالیت ندیدند و به شاگردش زید بن حارثه فرمودند: سخن نرم ما در دل سخت مردم مکه تأثیر ندارد. لذا راهی طایف شدند و از جانب مردم طایف مورد هجوم سنگ قرار گرفتند و صورت و پاهای مبارک پیامبر اسلام (ص) خونی شدند و به باغی پناه بردند و در زیر سایه درختی دست به دعا برداشتند و فرمودند: پروردگارا به این مشکلات راضی‌ام زیرا تو خود به همه‌چیز آگاهی و می‌دانی من در زحمت هستم اما اگر تو از من ناراحت نباشی این‌همه مشکلات اشکالی ندارد. مع الوصف خداوندا رحمت و بزرگواری خود را شامل حالم گردان تا راحت‌تر بتوانم دینت را تبلیغ کنم.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به سفر اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر ما خسته از رفتار مردم طایف به مکه برگشتند و زمانی که درنهایت مشکلات و سختی بودند خداوند تبارک‌وتعالی پیامبر (ص) را نزد خود دعوت کرد و جبرئیل فرشته وحی آن مأموریت را برای پیامبر اسلام تشریح فرمود و پیامبر ما در یک شب یک سفر زمین به زمین از مسجدالحرام به مسجدالاقصی کردند و ازآنجا هم طی یک سفر زمین به آسمان به اعلی علیین و سدرة المنتهی رفتند.

ماموستا قادری گفتند: این سفر به نص آیات سوره اسری و نجم و به نص احادیث صحیح امامان مسلم و بخاری مورد تأیید است و در آن شب پیامبر اسلام (ص) به‌صورت جسمی به اسرا و معراج رفتند و در مقدمه معراج ملائک عرض کردند: ای رسول (ص) اگر مردم زمین به تو احترام نمی‌گذارند به آسمان و سدرة المنتهی تشریف بیاور تا اهل آسمان و فرشتگان تو را مورد احترام و تکریم قرار دهند؛ زیرا تو دارای احترام و تکریم هستی.

ایشان ضمن نثار درود به روح پاک و مطهر پیامبرمان (ص) و تبریک این روز مبارک به امت رسول الله (ص) گفتند: شرح و بیان اسرا از نظر شرع و عقل و علم نزد ما ثابت است و تفصیل آن در مدت کم نماز جمعه میسور نیست.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها با اشاره به اینکه همه ما موظفیم در خصوص پیرامون و اطراف خود ممارست و مطالعه کنیم و بدانیم در اطرافمان چه می‌گذرد، خاطرنشان کردند: اگر در اطراف ما خیر است خداوند را شکر کنیم و اگر غیر خیر است صبر داشته باشیم و از خداوند بخواهیم دچار آن شر و عذاب نشویم.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه به مصیبت سیل در کشورمان اشاره کردند و گفتند: در طول ۱۷ روز گذشته در کشورمان شاهد مصیبت، فوت، خسارات و فشار بر ملت و دولت و نیروهای مسلح و ادارات خدمات رسان و رسانه‌ها بودیم که جا دارد ضمن تسلیت به مصیبت دیده گان و آرزوی رفع مصائب از مناطق مختلف کشورمان

 

مطالب مرتبط:

موضع گیری شهردار شهر کبک نسبت به اهانت اخیر به مسج

سخنگوی سابق طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد

انفجار در پارلمان افغانستان/ طالبان مسوولیت حمله ر

نماینده اهواز:حمله تروریستی اهواز کار الاحوازیه نب

آیا آمریکا درآستانهء فروپاشی است؟

حضور بیش از 150 هزار فلسطینی در آخرین نماز جمعه ما

روستای هندی به دلیل کمبود توالت، "ترامپ" نامگذاری

چرا اسرائیل را فراموش کرده ایم ?

ا

آمار رسمی اخراجی های نیروهای مسلح ترکیه در یک سال

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات