b_0_0_0_10_images_jomeh24129720.jpg

اساس نیوز : حاج ماموستا قادری در سخنرانی خود در نماز جمعه این هفته پاوه گفتند :در سال 97 فراز و نشیب، آزار و اذیت، خونریزی و بی‌رحمی زیادی را در جهان دیدیم و هر آنچه به آن منکرات اطلاق می‌شود، را همه مشاهده کردیم؛ البته توفیقاتی هم بوده، همین‌که مسلمانان از خواب بیدار شوند که بعضی حرکات که به نام دین شروع شده خلاف دین است، خود یک توفیق است.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه امام جمعه این شهر در نماز جمعه روز گذشته این شهر خداوند را به خاطر نزول باران رحمت الهی شکر کردند و گفتند: امسال شاهد بارش بسیار خوبی در شهرمان بودیم و حدود ۱۳۰۰ میلی‌متر تاکنون باران رحمت نازل شده است؛ این لطف و رحمت خداوند و پیامش این است که خداوند مثل ما فکر نمی‌کند.

ماموستا قادری در ادامه به کشتار مسلمانان در دو مسجدِ شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند اشاره کردند و گفتند: امروز یک نفر استرالیایی با اسلحه‌ای خودکار در میان مسلمانان مسجدی در نیوزیلند، حاضر و همه را به رگبار بست و تاکنون ۵۰ نفر کشته و تعدادی هم زخمی شده‌اند؛ این کار چگونه توجیه می‌شود و چه پیامی برای بشریت و جهان اسلام دارد؟

خطیب جمعه پاوه در ادامه گفتند: سال ۹۷ حقیقتاً سالی پر از صدمه برای مسلمانان بود و گفتگو و وعده‌ووعید بسیار، موعظه و خطابۀ ملون ماموستایان، وعاظ و مسئولین نمود بیشتری نداشته در حالی که مردم امروز آگاهی بیشتری نسبت به گذشته پیداکرده و زمینۀ پیام‌رسانی در اختیار مردم است و مسائل را از هم تشخیص می‌دهند. ولی عمل به حقیقت خیلی کم است

امام‌جمعۀ پاوه سپس به سخنی از حمدون پسر احمد یکی از دعات مشهور اشاره کردند و گفتند: از وی پرسیدند: چرا سخن پیشینیان و سلف ما تأثیر زیادی در مردم داشت اما سخن خطبای امروزی در مردم تأثیر ندارد؟ ایشان گفت: پیشینیان ما وقتی صحبت می‌کردند، هدفشان عزت اسلام، نجات بشریت ازبیچارگی و کسب رضایت پروردگار بود؛ اما امروزه خطبا و گویندگان صحبت می‌کنند برای آنکه خود را معرفی و جایگاهی برای خود به دست آورند.

ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌ها از حلبچۀ مظلوم یادی کردند و گفتند: در ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۶۶ یعنی ۳۱ سال پیش دنیا خبر جنایت صدام را شنید و ما هم با چشمان خود در این مرز دیدیم که فاجعۀ حلبچه، هیروشیما و ناکازاکی را به فراموشی سپرد و تاریخ دوباره تکرار شد و نشان داد که می‌شود ظالمی، ملتی را از بین ببرد.

خطیب جمعۀ پاوه افزودند: حزب بعث و صدام جنایتکار ظالمانه مردم مظلوم حلبچه را با بمب شیمایی هدف و حسب آمار ۵۰۰۰ نفر را کشت و ۵۰۰۰ نفر هم زخمی شدند و بعد از ۳۱ سال هنوز هستند پدران و مادرانی که چشم‌به‌راه فرزندانشان هستند که شاید روزی به آغوش آن‌ها بازگردند.

ایشان با اشاره به اینکه ملت کرد نباید این جنایت را به فراموشی بسپارد خاطرنشان کردند: ملت کرد نباید این ظلم را فراموش کند و باید از آن درس و عبرت بگیریم.

امام‌جمعه پاوه در پایان این بخش از خطبه‌ها گفتند: ژاپن بعد از قضیۀ بمباران هیروشیما و ناکازاکی راه خود را پیدا و به کشوری تبدیل شد که امروزه دنیا محتاج اوست؛ اما ما کردها نه تنها از حلبچه درس نگرفتیم، حتی با هم زندگی را نیز نیاموختیم؛ امیدوارم روزی از خواب غفلت بیدار شده و از گذشته درس بگیریم.

ماموستا قادری در بخش دیگری از خطبه‌ها ضمن تبریک آغاز سال جدید گفتند: تا چند روز دیگر سالی نو آغاز و بهاری دیگر از راه می‌رسد؛ لذا آمدن بهار طبیعت که پیام حشر و قیامت و مرگ و حیات دارد را به شما تبریک عرض می‌کنم.

ایشان به در پیش بودن ایام نوروز و چهارشنبه‌سوری اشاره کردند و گفتند: در فرهنگ کردی ما چهارشنبه‌سوری جایی ندارد؛ علاوه بر چهارشنبه‌سوری هم قضایای نوروز را در پیش داریم؛ بنده به جوانان شهر پاوه و کسانی که صدای من را می‌شنوند، عرض می‌کنم در این ایام ادب را رعایت کنید.

ایشان لزوم توجه به وضعیت جامعه را یادآور شدند و تصریح کردند: در همین شهر پاوه و روستاهای اطراف آن انسان‌های فقیر و محتاجی هستند که چند ماه است گوشت نخورده‌اند؛ بیایید به‌جای خرید ترقه و آزار و اذیت مردم، برای اهل محل، هم دین، هم شهری و هم‌جوار خود مقداری گوشت بخرید، که این کار نهایت ادب و انسانیت است.

امام‌جمعه پاوه ضمن تشکر از خدمات نیروی انتظامی در طول سال خاطرنشان کردند: دشمنان دوست دارند ما شادی خود را به شیون تبدیل کنیم؛ بنده از دوستان نیروی انتظامی انتظار دارم با مردم و جوانان آرام برخورد کنند و برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند تا خدای ناخواسته مشکلی در این ایام انتهای سال و ایام نوروز پیش نیاید.

ماموستا ملا قادر قادری بخش پایانی خطبه‌ها را به تقدیر از اعضای ستاد نماز جمعه و خیرین محترم اختصاص دادند و گفتند: ستاد نماز جمعه پاوه متشکل از ۶ خواهر و ۱۹ برادر است که در طول سال، هرجمعه بدون هیچ چشم‌داشتی از ساعت ۱۰ اینجا جمع شده و نیازهای مسجد را برطرف می‌نمایند؛ همچنین خیرین عزیزی هم هستند که در طول سال به صندوق مسجد مراجعه و وجوهات خود را داخل صندوق می‌ریزند؛ لذا جا دارد هم از اعضای ستاد نماز جمعه و هم از خیرین عزیز تشکر و قدردانی داشته باشم.

 

مطالب مرتبط:

عراق رسماً خواهان تغییر سفیر عربستان شد

امتیازات شاهزادگان سعودی لغوشد

حمله به کنسولگری اسرائیل در استانبول

رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا بازداشت شد

پیامبر مهربانی ها ...

موافقت پلیس ایران با افزایش اعتبار گذرنامه از 5 به

 

هزینه هتل محل اقامت رهبرکره شمالی ، شبی ۶ هزار دلا

نقشه ترکیه برای بازسازی مساجد شمال سوریه

جمعیت یهودیان جهان به چند نفر می رسد؟

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات