b_0_0_0_10_images_00200122.jpg

اساس نیوز: مولانا محمد گل مدیریت حوزه علمیه مخزن العلوم خاش درجلسه اصلاحی نیمه دوم اسفندماه آثار گناهان بر تاریکی قلوب مباحثی را بیان کردند.

 قلب چگونه می‌تواند منور باشد درحالی ‌که بر آینۀ آن موجودات بیگانه نفش بسته است.

منظور از موجودات بیگانه تاریکی گناهان و آلودگی آن است؛ زیرا برطبق حدیث شریف، این گناهان به عنوان مانعی از شفاف شدن قلب معرفی شده‌اند. پس توبه است که می‌تواند قلب را صیقل داده به آن نورانیت و روشنی بخشد.

اما اگر گناه را ادامه دهد لکه‌های سیاه قلبش را مصداق آیۀ "کلا بل ران علی قلوبهم" قرار می‌دهند و در آن حالت نه دعای خودش قبول می‌ شود و نه دعای صالحین در حق او پذیرفته می‌ گردد.

 شخصی شترش را در نهایت تشنگی و نیاز گم می ‌کند و پس ازجستجوی زیاد درکمال  ناامیدی به گمان اینکه دیگر آخرین لحظۀ زندگی فرا رسیده است، چشمان خود را می‌بندد؛ اما وقتی چشم باز می‌کند می بیند که شتر درکنارش ایستاده است و درنهایت  شادمانی برعکس دعا می‌کند که "اللهم أنت عبدی وأنا ربک". حال بیندیشیم  در رحمت پروردگار که هیچ نیازی به توبۀ بنده ندارد؛ اما با توبۀ بنده، ازشخص مذکور بیشتر خوشحال می ‌شود.

با درنظر داشتن این دست احادیث، علما اختلاف نظر دارند که آیا فضیلت شخصی بیشتر است که هیچ گناهی نکرده است یا شخصی که بر اثر غرور جوانی یا لذت گناه به دام آن افتاده و بعد توفیق توبه یافته است؟ برخی ازعلما در جواب فرموده‌اند که فضیلت توبه کننده بیشتر است. البته این به معنای جرأت یافتن بر انجام گناه نیست؛ زیرا امکان دارد گناهکار را توفیق توبه نرسد.

 شخص گناهکارچگونه می‌تواند به طرف خداوند متوجه گردد درحالیکه هنوز دربند شهوت‌های نفسانی است. چگونه می‌تواند شوق داخل شدن دربارگاه بلند خداوند متعال را داشته باشد، درحالیکه هنوز ازناپاکی‌های غفلت پاک نشده است. چگونه می‌تواند برای فهم رموز اسرار توقع داشته باشد در حالیکه ازحرکات نازیبایش دست نکشیده است.

چگونه انتظار حاصل نمودن قرب الهی را دارد درحالیکه هیچ تلاشی درمسیر پاکسازی قلب خود نداشته است. پندار باطل این شخص  مصداق همان قول معروف است که این خیال است و محال است و جنون.

 وقتی آینۀ قلب منقش به دنیا و اشیای آن همچون مال، مقام، آبرو، اولاد، ملک و املاک، خیالات، آرزوهای بیهوده و خواسته‌های باطل شده باشد، چنین قلبی چگونه می‌تواند روشن باشد.

قلبی که همواره به فکر حاصل نمودن خواسته‌های دنیوی باشد، چگونه می‌تواند روشن و منور گشته عشق و محبت پروردگار درآن قرار گیرد؟ هرگاه تاریکی این چیزها از قلب بیرون شود، نورانیت به آن باز خواهد گشت.

 قلبی که با زنجیر خواهشات نفس بسته شده باشد و شب و روز به این فکر باشد که فلان چیز را بخورم. فلان لباس مد را بپوشم. با فلان زن ازدواج کنم و فلان چیز را از هر راهی که بشود بخرم. هرگاه تاریکی این چیزها از قلب دورشود، آن گاه گذر نور بر قلب خواهد افتاد.

مطالب مرتبط:

سهمیه حج افغانستانی‌های مقیم ایران و پاکستان اعلا

انگلیس برای مقابله با داعش در لیبی نیرو اعزام کرد

جنجال هدایای جعلی شاه عربستان به یک مجری سرشناش کو

خطر اعدام برای دختر آلمانی عضو داعش در عراق

ریچارد هاس:ایران محتمل ترین مکان وقوع جنگ بزرگ است

سازمان ملل:اوضاع غزه فاجعه بار است

انفجار تروریستی در کابل 60 نفر را به کام مرگ فرستا

 

ارتش لیبی پایگاه هوایی قرضابیه را از دست داعش خارج

قانون تساوی ارث مرد و زن در تونس به مجلس رفت

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات