b_0_0_0_10_images_852631631.jpg

اساس نیوز : خطیب نمازخانه اهل سنت صادقیه خانه تکانی و طهارت دل ها را یکی از ضرورت های روزهای پایانی سال دانست.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز ماموستا عزیز بابایی در نماز جمعه نمازخانه اهل سنت تهران در نمازخانه صادقیه در روز 17 اسفند تاکید کرد:روزهای پایانی سال1397هجری شمسی است.معمولا مرسوم است که برخی از ایرانی ها در روزهای پایانی سال، خانه تکانی می کنند ، که اگر در حد اسراف نباشد اشکالی که ندارد خوب هم هست. اما همه این کارها مربوط به دنیای بیرون است اما دنیای درون چه؟ آیا دل و روح ما به خانه تکانی نیاز ندارد؟ تغییر لازم ندارد؟ اگر خانه ما با گرد و غبار و دود و خاک آلوده می شود ، دل ما هم آلودگی هایی دارد.که چه بسا این آلودگی ها ، دریچه های دل را بر هدایت ، عبادت ومحبت بر الله متعال می بندد.چنانکه الله متعال در سوره مطففين آيه 14می فرماید: (إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِ آيَاتُنَا قَالَ چون آيات ما بر او خوانده شود، گويد:أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ (13) افسانه هاى پيشينيان است كَلَّا چنين نيست[كه مى گويند]بَلْ رَانَ عَلَى قُلُوبِهِم مَّا كَانُوا يَكْسِبُونَ)( مطففین:13و14) بلكه آنچه كرده اند بر دلهايشان زنگار بسته است(و چنان زنگاري بر قلوبشان نشسته و منفذهای هدايت را بر روي ايشان بسته است).

ماموستا بابا یی افزود : «تزکيه» بدون «طهارت و پاکی دل» و تحليه یعنی خود را آراسته داشتن به  فضائل ، بدون تخليه ی آلودگیهای دل امکان پذير نيست.به عبارت دیگر تخليه" بر" تحليه" مقدم است.مثلا اول بايد ظرف را از پليديها و زهرها شستشو نمود، سپس شربت در آن ريخت، و ظرف دل نيز چنين است.  و این پاکي دل است که سبب هر خير و نيکي ، و بزرگترين انگيزه براي هر سخن و کردار درست مي باشد. پس از پاك شدن دل از آلودگی هاست که ،جايگاه تابش نور خداوندى خواهد بود

امام جمعه نمازخانه صادقیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت : برخی از مهم ترین آلودگی های دل که آثار ویرانگری دارند عبارتند از : تكبر، خودبزرگ بيني، غرور، ريا، بُخل ورزيدن، دنيادوستي، مال دوستي، جاه طلبي، حسادت ورزيدن، كينه، حقد، بدگمانی ، خشم وغیظ و قساوت دل و انتقام جويى و تعصب هاى قومی و قبيله اى و مانند آن كه امام غزالي در كتابهای خود «احياء علوم الدين»و کیمیای سعادت که مختصر فارسی احیای عربی است این آلودگیهای دل را «مهلكات»[هلاك كنندگان] نام داده است.یعنی تو براى اين كه نجات پيدا كنى بايستى اين آلودگیهای قلبی را از دل خود بيرون كنى.

وی افزود :مسئله عجيبى است كه وقتی این الودگیها در دل ما وارد مى شوند، اگر در صدد بر طرف كردن جدى آن ها بر نياييم، تدريجاً رسوخ پيدا مى كنند، تا آن جا كه مى توانند مانند جزئى از اجزاء شخصيت ما باشند، در اين حال مبارزه با آن ها سخت تر مى گردد، از آن هنگام كه دوران ميانسالى پايان مى يابد قدرت جسمانى و نيروى مبارزه )خود طبيعى بى طرف( رو به اضمحلال مى رود، در صورتى كه آن آلودگیها محكم تر مى گردند... این آلودگی ها به قلب ارتباط دارند و حقيقت انسان هم قلب او است. انسان همين ظاهر و جسم خاكي كه مي خورد ، مي نوشد و رشد مي كند، نيست بلكه اصل و جوهر آن چيزي است كه بدان قلب، يا روح و يا دل و يا هر اسمي ديگري كه بناميم، مي باشد. در همين رابطه است كه پيامبر خدا - صلى الله عليه وسلم - مي فرمايد:(أَلَا وَإِنَّ فِي الْجَسَدِ مُضْغَةً بدانيد كه در تن آدمی قطعه گوشتي است  إِذَا صَلَحَتْ، وقتى سالم باشد صَلَحَ الْجَسَدُ كُلُّهُ تمام بدن هم سالم است  وَإِذَا فَسَدَتْ، فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ وقتى كه فاسد شد تمام بدن فاسد مى گردد  أَلَا وَهِيَ الْقَلْبُ) (بخاری) اين پاره گوشت همان قلب انسان است».

باز مي فرمايد:( «إِنَّ اللهَ لَا يَنْظُرُ إِلَى أَجْسَادِكُمْ  وَلَا إِلَى صُوَرِكُمْ خداوند به جسم و ظاهر شما نمي نگرد وَلَكِنْ يَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِكُمْ» (صحيح مسلم) « بلكه به قلب و كردار شما نظر دارد» دل انسانى به چه بزرگى است؟ مگر در دل انسان با آن كوچكى جسمانى چه گوهرى وجود دارد كه تمام جهان هستى در مقابل آن بسيار ناچيز است؟  خدا جايگاه خود را در آن قرار داده است . بنابراين، تکيه گاه اساسي در اسلام و محل نظر و توجه خداي متعال و ملاک قبول و رستگاري در آخرت، قلب مي باشد

پاکسازي وخانه تکانی دل از آنجا که در سراسر عمر بايد مورد توجه قرار گيرد، بسيار طاقت فرساست. اين پاکسازي در واقع همان مجاهدت و تزکيه اي است که به اذن خدا رستگاري دنيا و آخرت را به دنبال دارد.

مطالب مرتبط:

ژنرال جان ابی زید معروف به عرب دیوانه سفیر آمریکا

داعش چند میلیارد دلار ثروت دارد؟

حضور فعال زنان یمنی در مقابله با متجاوزان

بیانات آخوند قدیری در خصوص فلسفه حج

 

مخالفت مؤسسه حقوق بشر آلمان با ممنوعیت حجاب

آمادگی ترکیه برای پذیرش مهاجران باز پس فرستاده شد

ا

موشک نیاز دارید؟ با سفارت کره‌شمالی در قاهره تماس

رزمایش ترکیه و عربستان پیش از حمله به سوریه

تداوم پیشروی ارتش عراق در موصل بدون همکاری نیروی پ

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات