b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_65645654.jpg

اساس نیوز : امام جمعه مشهد ریزه طی بیاناتی اهمیت ماه رجب وفلسفه شکر نعمت و دوری از اسراف را مورد توجه قرار داد.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی عبدالکریم علی بای درابتدای کلام خود در نماز جمعه این هفته مشهد ریزه ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه رجب درخصوص اهمیت این ماه گفت: رجب از ماه های حرام است و حتی قبل ازاسلام نیز در بین اعراب مورد احترام بود. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم با توجه اینکه ماه رحب مقدمه ای برای ماه های شعبان و رمضان است، با شروع این ماه عبادتش  را افزون می بخشید.

امام جمعه مشهد ریزه در ادامه وظیفه انسان ها را در قبال استفاده از نعمت های الهی را به چهار دسته تقسیم کرد و ادامه داد: خداوند متعال نعمت های بیشماری به انسان ها عطا کرده و به بندگانش سفارش می کند که درمقابل خوردن و نوشیدن مواردی را مد نظر داشته باشند.

 قرآن کریم درآیات نورانی خود به مومنان یاد آورمی شود از نعمتی  که به شما ارزانی داشتیم فقرا و نیازمندان را هم برخوردار کنید، زیرا  یکی از صفات مومنین انفاق به همنوع  است. متوجه باشید که همه چیز را خداوند متعال به شما داده، پس شما هم دست نیازمندان  را بگیرید و وقتی چیزی به دیگران انفاق می کنید ازبهترین به بقیه بدهید، نه چیز های به درد نخور و دورانداختنی .

مدرس حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد تایباد پرهیز از اسراف را از دیگر سفارشات دین خواند و افزود: خداوند متعال مومنان را به مصرف درست و به دورازاسراف سفارش کرده و می فرماید، انسان مسلمان می تواند بخورد و بیاشامد؛ اما نمی تواند اسراف  کند؛ چرا که باریتعالی اسراف کاران را دوست ندارد. نقل ازحضرت امام جعفر صادق رضی الله عنه است که هرکس سه نشانه دروی   باشد از جمله اسراف کنندگان محسوب می شود: 1- هرگاه  چیزی که لازم ندارد بخرد. 2- لباسی برتراز شأن و مقام و ثروتش بپوشد که نشانه تظاهر و خودنمایی است .3- بیش تر ازحد غذا بخورد . انسان می تواند از نعمت های الهی استفاده کند؛ اما طبق احادیث و روایات ازغرق شدن در دنیا برحذر داشته شده است.

یادگارحضرت مولانا علی بائی رحمه الله علیه انجام اعمال صالح  را از دیگر موارد تاکید شده دین مبین اسلام دانست و اظهار داشت: پروردگار متعال ازمسلمانان می خواهد درقبال استفاده از نعمت ها، عمل نیک  و صالح انجام دهند و شرط قبولی اعمال رزق و روزی حلال است. انسانی که رزق و روزیش حرام باشد عباداتش  پذیرفته نخواهد شد.

 مولوی علی بائی  وظیفه چهارم هر مسلمان در قبال نعمت های خداوندی را به جا آوردن شکر نعمت ها بیان کرد و یادآورشدند: سلامتی ، امنیت ، آسایش ازجمله نعمت هایی هستند که باید شکرگزارشان باشیم. اگرهر یک ازاین نعمت ها را نداشتیم، زندگی دشوار می شد. بارش های اخیر نیز ازجمله نعمت هایی است که باید شکرش را به جا آوریم . قبل از نزول رحمت های الهی،  همه مردم پریشان بودند، دراین حال رب متعال برما انعام فرمود و با نزول رحمات  فراوانش، دل همه  را شاد کرد. پس باید با انجام اعمال صالح  شکر این نعمت  را به جا آوریم و به درگاه او رجوع کنیم.

 

 

مطالب مرتبط:

همبستگی آلبرایت با مسلمانان در مقابل ترامپ

ا

حکم دستگیری رهبر جبهه مدافعان اسلام اندونزی

روسیه در ترکیه پایگاه نظامی ایجاد می کند؟

آمادگی احزاب جدایی طلب کاتالونیا برای برگزاری همه

وزیر کشور آلمان: اسلام به آلمان تعلق ندارد

گزارش تکان دهنده ای از وضعیت اسفبار مسلمانان روهین

دوره چهار روزه «سفر به قرآن کریم» در بریتانیا

منطق ترورهای کور گروه های تکفیری چیست؟

مجازات پیشنهادی سنگین ترکیه برای فتح الله گولن

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات