b_0_0_0_10_images_42424475774.jpg

 اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت دربیانات پیش از خطبه این هفته مسجد جامع سرپل ذهاب به اطاعت از فرامین باریتعالی و سنت نبوی تاکید ورزید.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، ماموستا ملا رشید ثنایی گفت: برخی مشکلات زندگی به اعمال انسان ها بستگی دارد همه ما باید تقوا پیشه کرده و به مسوولیت خود درقبال مردم عمل نماییم. تقوای مسلمین باعث می شود تا دشمنان امت اسلامی خوار و ذلیل شوند. تاریخ ثابت کرده است کسانی که با خدای متعال همواره روراست بودند سرانجام توانستند بردشمنان خود فائق آیند، زیرا که همه اموربندگان بستگی  به اراده رب متعال دارد. فراوانی نعمت دریک منطقه و بروز خشکسالی درمنطقه ای دیگر وهمچنین تغییر فصل ها از نشانه های قدرت لایزال پروردگار متعال است.

وی افزود: شاخت خالق متعال و پایبندی به سنت رسول گرامی صلی الله علیه و آله وسلم از صفات امت واحده می باشد. دوست داشتن نبی مکرم اسلام نباید زبانی باشد؛ بلکه برای ثابت کردن هر چیزی باید به عمل روی آورد. درقرآن کریم و احادیث نبوی، هیچ حرفی از روی هوا و هوس گفته نشده است.

ماموستا ثنایی اظهار داشت: به خود نگاه کرده و بیاندیشیم که چه برداشتی از روز قیامت و حوادث آن داریم. اعتقاد به معاد به عنوان آخرین منزل گاه برای همه انسان ها و کائنات است. کسی که می خواهد درمعاد بهترین جایگاه را داشته باشد نبی مکرم اسلام را الگوی خویش قرارمی دهد.

امام جمعه اهل سنت سرپل ذهاب تاسی ازاخلاق پیامبرگرامی اسلام صلی الله غلیه و آله وسلم را در به سعادت رسیدن مسلمانان تاثیر گذار خواند و بیان نمود: بخشش و پرهیزاز انتقام مانع بروز اتفاقات ناگوار درمیان امت اسلامی می شود. بخشش به این معنی که از انتقام  به حق خودداری کرده و یک اتفاق خداپسندانه را رقم بزنیم.

شاید هیچ یک ازمیان امت اسلامی هنوز به این درک کامل نرسیده باشند که چرا فردی به نام وحشی که شهادت حضرت حمزه رضی الله عنه را در جنگ احد رقم زد بی آن که تاوان و جریمه ای بپردازد ازسوی نبی مکرم اسلام بخشیده می شود. البته بخشش مسلمانان به خاطرعزت مندی بیشتر اسلام است.

این عالم اهل سنت کرد تاکید کرد: خوبی کردن به کسی که به فعل بد اعتقاد دارد می تواند باعث نجات وی از گمراهی شود، چون انسان ها عموما درمعرض خطا و اشتباه قرار دارند و ازصفات بارز پروردگار متعال است که بندگان خود را برای اشتباهاتی که مرتکب می شوند مورد عفو و بخشش خود قرارمی دهد. مطالعه رفتارهای فردی و اجتماعی نبی برحق و معاملات ایشان با اقشار مختلف جامعه از ضروریات زندگی هر فرد مومن و خدا شناس بشمار می رود.

ماموستا ثنایی فرض عین، کفایه و سنت را از انواع کسب دانش دانست و افزود: باید از فرض عین شناخت پیدا کرده و بدانیم که واجبات و مکروهات چگونه رقم می خورند. افعال حرام و حلال چه هنگام اتفاق می افتند وچه چیزهایی کراهت می آورند. آگاهی ازفرضیات دین وعمل به دستورات ازاعمال اشخاص صیانت می نمایند.

امام جمعه اهل سنت سرپل ذهاب شایسته است تا افرادی از مناطق مختلف جهت فراگیری علم و انتقال آن به دیگرافراد تلاش نمایند. علمایی که در راه اعتلای دین همت می کنند به عنوان جانشین نبی مکرم هستند و می بایست با ایشان با احترام برخورد شود. علمای معتقد به دین و سنت همچون دریای پهناوری هستند که مسائل مختلف  را از نگاه دین برای مردم تشریح می کنند.

مطالب مرتبط:

دونالد ترامپ احتمال مذاکره با طالبان را بعید دانست

مذاکرات فشرده رهبران کرد عراق برای به تأخیر انداخت

مردم ترکمنستان به پای صندوق های رای می روند

بسته شدن دو وبسایت مخفی فروش دارو، اسلحه و مواد غی

حضور پوگبا "ستاره منچستریونایتد" در خانه خدا

موافقت با بازرسی از سایت های هسته ای کره شمالی

آلمان و فرانسه میزبانان مشترک کانالی مالی اروپا و

ریشه اقدامات افراطی در وهابیت است

 

8 هزار کشته و یا مجروح در فلوجه در یک سال

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات