b_0_0_0_10_images_jomeh0511976.jpg

اساس نیوز : امام جمعه اهل سنت پاوه در نماز جمعه این هفته این شهر با تبیین دستورات قرآن کریم در مورد ضرورت تفکر و تدبر تاکید کرد ما باید قبل از هر کاری در مورد ابعاد مختلف آن تدبیر کنیم.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه ،حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته(۵ بهمن‌ماه 9۷) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در بخش اول خطبه‌ها به آیۀ ۴۶ سورۀ احزاب «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا» اشاره کردند و گفتند: در این آیه خداوند به پیامبر اسلام می‌فرماید: ای رسول؛ ما تو را به‌عنوان سفیر و پیامبر خود فرستاده‌ایم تا در میان مردم و در شادی و غم آن‌ها حاضر و شریک باشی و در حد توان آن‌ها را همراهی و به آنان مژده دهی اگر خوب باشند و خوب عمل کنند، خوب درو می‌کنند و اگر بد باشید و بد عمل کنند، بد درو می‌کنند.

ایشان گفتند: اگر صفحات قرآن را مرور کنیم حدود ۶۰ بار کلمۀ انذار و حدود ۲۰ بار کلمۀ بشارت آمده اند؛ یعنی انذار ۳ برابر بشارت است؛ و این بدان معنی است که انسان عجول و نیازمند هشدار بیش از انذار آنان باشد.

ماموستا قادری بابیان اینکه در عصر کنونی همه مردم خود را عالم و دانشمند قلمداد می‌کنند، خاطرنشان کردند: وظیفۀ روحانیون و محراب نشینان محترم است که این موضوع را عکس کنند و بشارت آن‌ها بیش از انذار باشد.

خطیب جمعه پاوه در خصوص امیدواری به رحمت یزدان، به مژدۀ الهی در آیۀ ۵۳ سوره زمر «قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ» اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در این آیه ما را به رحمت خود امیدوار می‌کند و به پیامبر اسلام می‌فرماید: از طرف من به مردم بگو از رحمت خداوند مأیوس نباشند و اگر اشتباهی کردند و گناهی مرتکب شدند، آیۀ یاس نخوانند و چنان تصور نکنند چون اشتباه و گناه کرده‌اند، دوزخی اند. اگر توبه کنند بعد از هر گناهی خداوند بخشنده است و از گناه آنان چشم‌پوشی خواهد کرد.

ماموستا قادری سپس حدیثی از پیامبر اسلام (ص) که ثوبان صحابی آن را روایت کرده و امام احمد آن را آورده است اشاره کردند و گفتند: ثوبان صحابی می‌فرماید: روزی در خدمت رسول‌الله (ص) بودم فرمودند: آیۀ ۵۳ سورۀ زمر به حدی به من فرح و شادی می‌دهد اگر این دنیا و هر چه در آن است را به من بدهند با آن عوض نخواهم کرد.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه افزودند: حضرت علی (رض) ذیل آیۀ فوق می‌فرماید: این آیه در میان تمامی آیات قرآن رجاء، امید و امیدواری‌اش از تمامی آیات بیشتر است. ما معصوم نیستیم و اشتباه داریم و این دعوت است که اگر اشتباه کردیم، برگردیم و به لطف و کرم و رحم خداوند امیدوار باشیم.

خطیب جمعه پاوه در ادامه بحث افزودند: پیامبر ما (ص) می‌فرمایند: «واللَّهِ إِنِّی لأَسْتَغْفِرُ اللَّه وأَتُوبُ إِلَیْهِ فی الْیَوْمِ أَکْثَرَ مِنْ سبْعِینَ مَرَّةً» پیامبر در این حدیث به اسم جلاله قسم یاد می‌کند و می‌فرماید: من در روز بیش از ۷۰ بار استغفار می‌کنم. این درس است برای ما که پیامبر ما با وجود معصومیت ۷۰ بار استغفار کرده ما هم در نمازها و در وقتی‌که شیطان ما را به گناه وادار می‌کند طلب رحمت و گذشت و استغفار نماییم.

ماموستا قادری در بخش دوم خطبه‌ها گفتند: در قرآن کریم و احادیث نبوی و سیرت و شرح‌حال بزرگان ما، تجربه و درس و عبرت‌اند و ما باید از آن‌ها درس بگیریم یکی از آن سخنان زیبا «فَکِّر قَبلَ أَنْ تَعْمَلَ» است یعنی هر کاری که انجام می‌دهیم اول به آن فکر کنیم و نفع و ضررش را بررسی نماییم و بعد آن را انجام دهیم.

خطیب جمعه پاوه در پایان بخش دوم خطبه‌ها گفتند: نصیحت و موعظه و کلمات مؤثرند؛ ما به کلمات و تذکرات و یادآوری ایمان آورده‌ایم و مسلمان هستیم و حافظ این دین بوده‌ایم که ۱۴۴۰ سال پیش پیامبر اسلام آن را به مدینه آورد و از مدینه به جنوب چین و فرانسه و استانبول و بخارا رساند. پس ما باید به رحمت خداوند امیدوار باشیم و در امور روز مقداری فکر کنیم و در دیوار اتاق‌های خود تابلوهایی نصب کنیم که گاهی اوقات به ما تذکر دهند.

ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌ها به بخشی از آیۀ ۱۵ سوره احقاف «إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَىٰ وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ» اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در این آیه ما را راهنمایی می‌کند و می‌فرماید: اگر به سن ۴۰ سالگی رسیدید، باید خداوند را شکر کنید.

امام‌جمعه پاوه بعد از تفسیر آیۀ فوق به ۴۰ سالگی عمر انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: در آستانه ۴۰ سالگی عمر انقلاب اسلامی هستیم؛ ضرورت دارد مسئولان ما شکر خداوند را به‌جای بیاورند و به این مردم خدمت و برای مردم زحمت بکشند، زیرا این مردم در طول ۴۰ سال پشتوانه و پاسدار انقلاب بوده‌اند و می طلبد مسئولان خلأها و نواقص را جبران کنند.

ایشان افزودند: این وضع اقتصادی که مردم ما در مقابلش صابر است، جای تقدیر و شکر دارد و باید مسئولان ما مردم را شکر کنند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

بشار اسد: تروریسم شکست خورد

اهانت سفارت عربستان درمراکش به قرآن کریم

احکام قربانی از نگاه اهل سنت و جماعت

 

حالت فوق العاده در کالیفرنیا آمریکا به خاطر شیوع «

وحشت مسلمانان آمریکا از مواضع ضد اسلامی ترامپ

کشیش , پولها را در قمار باخت

ا

بازدید اردوغان از مرکز فرماندهی عملیات شاخه زیتون

روایت زن فرانسوی از ازدواج با چهار داعشی / عکس

ورود چهار هزار سرباز آمریکایی به عراق جهت مبارزه ب

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات