b_0_0_0_10_images_jomeh0710975.jpg

اساس نیوز :حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۷ دی‌ماه 9۷) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در ابتدای سخنان خود در خصوص جایگاه نماز جمعه به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر و پیشوا و قائد ما می‌فرمایند: «مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ اَلْيَوْمِ اَلْآخِرِ فَعَلَيْهِ بِالْجُمُعَةِ يَوْمَ اَلْجُمُعَةِ إِلاَّ صَبِيّاً أَوِ اِمْرَأَةً أَوْ مَرِيضاً أَوْ عَبْداً مَمْلُوكاً وَ مَنِ اِسْتَغْنَى بِلَهْوٍ أَوْ تِجَارَةٍ اِسْتَغْنَى اَللَّهُ عَنْهُ وَ اَللَّهُ غَنِيٌّ حَمِيدٌ» (هر کس مؤمن به خدا و روز آخرت باشد، باید در نماز جمعه شرکت کند. مگر سه گروه مسافر و مریض و زنان که جمعه بر آنان واجب نیست و هر کس در روز جمعه خود را به لهو و بازی و تجارت سرگرم کند و در نماز جمعه شرکت نکند، خداوند بزرگ به او نیازی ندارد و با نبود او جمعه تعطیل نخواهد شد اما آن شخص خود ضرر خواهد کرد خداوند غنی و حمید است)

ایشان در ادامه به اهمیت حضور در نماز جمعه از دیدگاه اهل سنت اشاره کردند و گفتند: در آثار آمده، جمعه سیدالأیام است و در حدیث هم داریم که جمعه حج مساکین و عید مؤمنین است؛ نماز جمعه در نزد ما اهل سنت، فرض عین و هر کس به خدا و پیامبر ایمان دارد نباید آن را ترک کند.

ماموستا قادری با بیان اینکه اگر کسی در محلی به هر دلیلی تمایل به حضور در نماز جمعه ندارد، جهت ادای این نماز واجب به نزدیکترین نماز جمعه مراجعت نماید، خاطرنشان کردند: ترک نماز جمعه در هر شرایطی جایز نیست و ترک آن خلاف دین و شریعت اسلام است.

ایشان سپس به حدیثی دیگر از پیامبر اسلام در باب اهمیت برپایی و فضیلت نماز جمعه اشاره کردند و گفتند: پیامبر ما می‌فرمایند: «مَنْ تَوَضَّأَ فَأَحْسَنَ الْوُضُوءَ ثُمَّ راحَ الی الْجُمُعَةَ فَاسْتَمَعَ وَأَنْصَتَ غُفِرَ لَهُ مَا بَيْنَ الْجُمُعَةِ إِلَى الْجُمُعَةِ الثَّانِيَةِ» هر کس در خانه خود وضو بگیرد و یا غسل کند و آرام‌آرام برای کسب رضایت پروردگار به سمت نماز جمعه به راه بیفتد و به خطبه‌ها گوش دهد و سکوت را رعایت نماید، از آن جمعه تا جمعۀ بعد خداوند از اشتباهات او چشم‌پوشی کرده و به او رحم می‌کند.

خطیب جمعه پاوه در بخش اول خطبه‌های خود به آیات ۲۳ و ۲۴ سورۀ غافر در خصوص مظاهر فساد اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در این آیات می‌فرماید: فساد از 3 طریق در میان جامعه حاکم می‌شود؛ از طریق قدرتمندان و حاکمان، از طریق پولداران و ثروتمندان که برای حفظ ثروت و مال خود مردم را به بردگی و فساد می‌کشند و یا از طریق سیاستمداران از خدا نترس که کاری می‌کنند مردم در فساد بمانند تا بتوانند بر آن‌ها حکومت کنند.

ایشان افزودند: قرآن کریم می‌فرماید: «وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى‌ بِآياتِنا وَ سُلْطانٍ مُبِينٍ- إِلى‌ فِرْعَوْنَ وَ هامانَ وَ قارُونَ فَقالُوا ساحِرٌ كَذَّابٌ» ما موسی را به‌سوی فرعون مظهر فساد قدرت، هامان مظهر فساد سیاست و قارون مظهر فساد در ثروت فرستادیم تا آن‌ها را نصیحت کند؛ هر سه در جواب دلسوزی وی گفتند: شما ساحر و دروغ‌گو هستید.

ایشان به نمونه ای از مواجه موسی با این مظاهر فساد اشاره کردند و افزودند: ازجمله مطالبی که  از سوی پروردگار به موسی امر شد این بود که حضرت موسی به همراه هارون به نزد فرعون بروند «اذْهَبَا إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى- فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَيِّنًا لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى» ای موسی به همراه برادرت هارون نزد فرعون بروید و آرام با او صحبت کنید زیرا فرعون انسانی طاغی و ظالم و فاسد و ازخودراضی است و خود را خدای زمین می‌داند. امید است از خواب غفلت بیدار شود یا از قهر و غضب الهی بترسد.

ماموستا قادری در ادامه به دیدگاه مفسرین در خصوص این مطلب که چرا حضرت موسی و برادرش هارون باید با فرعون به‌آرامی صحبت کنند پرداختند و گفتند: مفسرین می‌فرمایند: پروردگار به این دلیل است که موسی (ع) مدتی در خانه فرعون بزرگ شد و بر سفرۀ فرعون غذا خورده و در میان خانوادۀ او زیسته و فرعون سِمت پدری برای موسی داشته است، به حضرت موسی می‌فرماید آرام برخورد کند.

ایشان به نتیجه اخلاقی این موضوع اشاره کردند و افزودند: خداوند به موسی امر می‌فرماید با فرعون ظالم با آرامی صحبت کند زیرا فرعون بر او سِمت پدری دارد؛ حال من و شما باید با پدر و مادر خود چگونه صحبت کنیم؟ و چگونه احوالشان را رعایت نماییم؟! پدر و مادری که ما را بزرگ کرده و بر سر سفره آن‌ها پرورش یافته‌ایم، بدون تردید باید ما هم نسبت به پدر و مادر خود، "قولاً لینا" صحبت کنیم

ایشان ضمن تأکید بر صحبت آرام با مخاطبین گفتند: ما روحانیون نیز باید آرام با مردم صحبت و برخورد کنیم به این امید که از خواب غفلت بیدار شوند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه گفتند: اگر تذکرة الأولیا را مطالعه کنیم درمی‌یابیم بسیاری از انسان‌های گناه‌کار و خطاکار وقتی توبه کرده‌اند عارف و خداشناس شده‌اند و به مردانی تبدیل شده‌اند که به هزاران نفر چون بنده و شما درس گفته‌اند؛ پس نباید ما در مقابل افراد عاصی مأیوس باشیم و خسته شویم. موسی هم به این امید که فرعون بیدار شود او را موعظه و ارشاد و نصیحت فرمود

ایشان به‌عنوان نتیجه این بخش، قدرتمندان و ثروتمندان و سیاستمدارانی را که در خدمت دین و مردم نباشند را عامل فساد دانستند و گفتند: هر عصری دارای فرعون و قارون و هامان است. در هر عصری اگر پولداران ثروتشان در خدمت خلق خدا نباشد و قدرتمندان قدرتشان در خدمت به دین و مردم نباشد و سیاست و برنامه‌ریزی سیاستمداران جامعه در راستای خدمت به مردم نباشد آن‌ها هم فرعون و قارون و هامان زمان خود هستند؛ لذا باید خیلی هشیار باشیم.

 ماموستا قادری در بخش دوم خطبه‌ها در خصوص زمانه شناسی گفتند: اسلام دوست ندارد امتش در خواب فرو رود و امت اسلامی قومی لاابال و سنگ و چوب پرست باشند. بلکه دوست دارد خداپرست، موحد، هشیار، آگاه و اهل معرفت باشند.

ایشان در ادامه به سخنی از امام مالک اشاره کردند و گفتند: امام مالک، امام دارالهجره می‌فرماید: بعضی از اساتید من به حدی مقدس و مبارک هستند که اگر دعا کنند خداوند به خاطر آن‌ها باران نازل می‌کند اما من به دو دلیل آن‌ها را قبول ندارم؛ یکی اینکه نمی‌دانند در اطرافشان چه می‌گذرد و دلیل دوم این است که به‌جای آنکه آن‌ها به مردم خط بدهند این مردم هستند که به آن‌ها خط می‌دهند. درحالی‌که از خصوصیات رهبر دینی آن است که اولاً باید بداند در اطرافش چه می‌گذرد و در ثانی بتواند به مردم خط بدهد.

ایشان گفتند: عصر و زمانه به حدی مهم و دارای ارزش است که خداوند متعال به آن قسم یاد کرده و می‌فرماید «وَالْعَصْرِ - إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ» قسم به زمانه هرکدام از ما اگر در مسیر دین قدم برنداریم خسارت می‌بینیم.

ماموستا قادری با بیان اینکه امروز در دنیای اسلام مسلمانان به هم رحم نمی‌کنند؛ افزودند: این‌همه مصیبت مسلمانان به این دلیل است که ما آمادگی نداریم و ساده هستیم و با پول و قدرت و سیاست کلاه سرمان می‌گذارند.

ایشان به فقر و نداری در جامعه نیز اشاره کردند و ضمن دعوت ثروتمندان به دستگیری مستمندان افزودند: بسیاری از مریضان ما پول تهیه دارو ندارند؛ بسیاری از فقرا از تهیه ملزومات اولیه زندگی چون خورد وخوراک عاجزند، حتی در این شهر پاوه هستند کسانی که از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم هستند؛ چه چیزی بهتر از اینکه آنهایی که توان و تمکن مالی دارند در این دوره فقر و نداری به کمک فقراء بشتابند و بهشت را برای خود خریداری نمایند.

امام‌جمعه پاوه سپس وقوع سونامی در جزیره سوماترای اندونزی و کشته شدن بیش از 430 نفر اشاره کردند و گفتند: اوایل این هفته در تنگه سوندا در جزیره سوماترای اندونزی در کنار دریا درحالی‌که گروهی کنسرت اجرا می‌کردند و ساز و دهل می‌زدند دچار سونامی شدند و از مجموع ۲۲۳ نفر تنها یک نفرشان جان سالم به در برد؛ و این مسئله برای ما جای تعمق و درس و عبرت است.

ایشان افزودند: پارسال گفتم زلزلۀ سال ۹۶ کرمانشاه ضمن آنکه ازنظر علمی حرکت گسل‌ها و حرکات زمین بود ولی در بعد معنوی و دینی تذکر الهی بود و پیام دارد که ای مردم در زندگی هشیار باشید؛ اما عده‌ای کمونیست من را متهم به بی‌سوادی کردند و گفتند زلزله ربطی به خدا ندارد.

ایشان تصریح کردند: در جواب این آقایان کمونیست، گفتم و می‌گویم شاید از فلسفۀ مارکس و لنین و استالین زیاد خبر نداشته باشم ،ولی تا حدی به دین خود آگاهم و این را می دانم هیچ تغییر، تحول و حوادثی در دنیا بدون آگاهی خداوند و بدون حکمت و فلسفه نیست.

ایشان افزودند: خداوند به نص صریح آیۀ ۵۵ سورۀ زخرف می‌فرماید ما از فرعون و قومش که ما را دچار ناراحتی کردند انتقام گرفتیم و آن‌ها را غرق کردیم؛ ما هم از خدا بترسیم طوفان، باران و زلزله در راه است؛ گسل و حرکت زمین به‌جای خود اما آیا این دنیا خالقی ندارد؛ و آیا آن‌کس که برای ما باران نازل می‌کند و شب و روز و ماه و خورشید تحت قبضۀ قدرت اوست در این دنیا هیچ نقشی ندارد؟! باید مقداری تفکر کنیم و از خداوند بترسیم، چرا که ما مسلمانیم و کمونیست نیستیم.

b_0_0_0_10_images_jomeh07109712.jpg

b_0_0_0_10_images_jomeh3009979.jpg

b_0_0_0_10_images_jomeh0710977.jpg

b_0_0_0_10_images_jomeh07109713.jpg

 

مطالب مرتبط:

خلافت به شیوه‌ی نبوت و خلافت به شیوه‌ی داعش

معرفی آموزه‌ های قرآنی به شهروندان غیرمسلمان انگلی

فرار تروریستهای داعشی بطرف مرزهای ترکیه

عواقب فیلتر کردن تلگرام چیست؟

ماموستا قادری : امروزه غفلت جامعه اسلامی باعث شده

 

ارتش سوریه یک فروند پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد

آخوند نوریزاد :تکفیر با ماهیت رحمانی اسلام انطباق

آکثریت آمریکایی مخالف جنگ با ایران هستند

وزیر نفت ایران: نمی‌توانیم به اسم ایران نفت صادر ک

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات