b_0_0_0_10_images_321123.jpg

اساس نیوز :امام جمعه اهل سنت گنبد گفت: استقرار اخلاق حسنه انسان را از همه مشکلات و معاصی حفظ می کند.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز آخوند عبدالکریم جاور روز گذشته (16 آذر)در سخنرانی خود در نماز جمعه گنبد گفت: اگر به مشکلات جامعه انسانی در سطح کلان و مشکلات درونی جامعه خودمان نگاه کنیم،متوجه می شویم که غالب مشکلات جامعه بشری از بد اخلاقی ها نشات می گیرد.

امام جمعه گنبد افزود :اگر نگاهی به تجربه ژاپن پس از پایان جنگ جهانی دوم بیاندازیم، متوجه می شویم که ملت ژاپن با سرلوحه قرار دادن اصولی مثل راستگویی، سخت کوشی و امانتداری به پیشرفت های زیادی رسیدند.اصولی مثل صداقت و امانتداری از جمله اصول مورد تاکید اسلام است.اما این اصول در جامعه مورد توجه ما قرار نمی گیرد.اگر اصول اخلاقی مد نظر قرار گیرد مشکلات خانواده ها نیز کمتر می شود.

آخوند جاوردر ادامه بیان کرد :پیامبراکرم (ص)هدف از بعثت خودشان را احیای ارزش های اخلاقی دانسته اند.خداوند متعال نیز در قرآن می فرماید که رسالت پیامبر اکرم به عنوان رحمتی برای جهانیان است .بنابراین ما باید در زندگی خودمان رعایت اصول اخلاقی را مد نظر قرار دهیم.اخلاق حسنه تنها عاملی است که می تواند رحمت را بر جامعه انسانی حاکم نماید.

این عالم شاخص اهل سنت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد :اگر یک فرد مسلمان به درستی به دستورات شرعی مثل اقامه نماز عمل کند، بسیاری از مشکلات اخلاقی حل می شود.پیامبر اکرم(ص) می فرماید تواضع و فروتنی فرد در زمان اقامه نماز، انسان را از بسیاری از امور منکر حفظ می کند. انجام درست سایر اعمال شرعی نیز به همین شکل انسان را به سمت اخلاق سوق می دهد. اگر در یک خانواده دورویی و خیانت حاکم گردد ،رحمت از آن خانواده دور می شود.اگر فردی نماز بخواند و باز هم مرتکب گناه گردد، در این شرایط، ارتباط مناسب آن فرد با خدا در زمان اقامه نماز برقرار نشده است.

امام جمعه اهل سنت گنبد در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه انجام برخی از اصول اخلاقی به مثابه صدقه دادن است افزود :در حدیثی از پیامبر اکرم نقل شده است که اگر فردی به برادر دینی خود با خوشرویی نگاه کند این کار صدقه است .بزرگترین عمل خیری که ثواب بسیار زیادی دارد کسب روزی حلال است. پیامبر اکرم توصیه کرده اند که انسان روزه دار از بحث و منازعه با سایر افراد خودداری کند.بنابراین عمل درست به دستورات شرعی انسان را از ارتکاب بسیاری از اعمال غیر اخلاقی باز می دارد.در زمینه انجام اعمال حج هم شرایط به همین گونه است. فرد مسلمان در زمان انجام فریضه حج، انسان باید از فساد و جدل حذر کند.نظم و برابری همه افراد نیز از جنبه های دیگر اخلاقی در حج است.این ها همه دروس اخلاقی است .

بشریت امروز به شدت محتاج تقویت اصول اخلاقی است.اگر اصول اخلاقی در جامعه پیاده گردد مواردی مثل قتل ناجوانمردانه مولوی جمالزهی امام جمعه فقید رضاآباد اتفاق نمی افتاد.این کارها با اصول اخلاقی و اسلامی سازگار نیست.

مطالب مرتبط:

ترامپ و کیم در هتل مجلل جزیره سنتوزا دیدار می‌کنند

مولانا حبیب الرحمان مطهری: در فضای مجازی برخی از ا

افزایش سهمیه چند برابری حجاج بنگلادشی در حج آینده

۲۷ سال زندان در انتظار راننده سابق نتانیاهو به جرم

وزیر اطلاعات اسرائیل، حماس را تهدید کرد

مولانا گرگیج:برای سیل زدگان وام بدون بهره پرداخت گ

چرایی تداوم توهین ها به مقدسات اسلامی ؟

 

متهمان سوء قصد به اردوغان به حبس ابد محکوم شدند

لاوروف: هر کشوری مطابق میل واشنگتن رفتار نکند، تحر

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات