b_0_0_0_10_images_36534311.jpg

اساس نیوز :امام جمعه پاوه در سخنرانی خود در نماز جمعه روز گذشته این شهر تاکید کردند: برگزاری جشن مولود پیامبر اکرم بدعت نیست.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه ،حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های دیروز خود ، ضمن تبریک فرارسیدن ماه ربیع و میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت محمدالمصطفی (ص) ضمن قرائت آیۀ اول سورۀ مبارکۀ ابراهیم «كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» خاطرنشان کرند: در این آیه خداوند متعال به پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید: ای رسول من کتابی را بر تو نازل کرده‌ام تا به‌وسیلۀ آن مردم را که در میان ظلمت و تاریکی و بدبختی هستند به نور و توحید دعوت کنی و آن‌ها را نجات دهی؛ استنباط از این آیه این است که قبل از ولادت و بعثت پیامبر اسلام دنیا در جهل و تاریکی و ظلمات بوده است.

ایشان به دنیای قبل از ولادت پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: قبل از میلاد پیامبر اسلام ۵۷۰ سال فرشته وحی جبرئیل به زمین نیامده و ارتباط انسان‌ها با منبع وحی قطع و بین ادیان آسمانی نیز فاصلۀ زیادی افتاده بود و این ادیان چون دین یهود و مسیح شوخی و ملعبۀ مردم شده و تورات و انجیل نیز تحریف شده بودند؛ و فرهنگ و تمدن و سیاست و انسانیت متأثر از امیال حاکمان بود و چراغهایی را که پیامبران الهی روشن کرده بودند و مردم از طریق آن‌ها به‌سوی خداپرستی می‌رفتند اکثراً خاموش شده بودند.

خطیب جمعه پاوه افزودند: در این شرایط مردم دودسته شده بودند، دسته‌ای در کلیساها و دیرها بودند و جمعی دیگر هم به نوکر و خدمۀ حاکمان وقت تبدیل شده و برای آن‌ها توجیه و تأویل می‌کردند و مردم شبه‌جزیرۀ عربستان به‌جای "الله رب‌العالمین" بت را پرستش و زنان و دختران را بدون گناه زنده‌به‌گور می‌کردند و در ایران قبل از میلاد نیز دختر را به عقد پدر درمی‌آوردند؛ در روم نیز وضعیت بدتر و فاصلۀ طبقاتی بسیار و ناموس فروشی و رباخواری وسیلۀ زندگی مردم بود.

ماموستا قادری ادامه دادند: در آن دنیای متلاطم و پر از عصیان همه و همه آرزو می‌کردند خدای بزرگ باران رحمت و کرمش را بر آن‌ها بباراند و یک ناجی برایشان بفرستد؛ تا اینکه بعد از ۵۷۰ سال خدای بزرگ اراده کرد و در مکه و در خانوادۀ قریش و از فرزندان عبدالمطلب و در بیت عبدالله و آمنه این ناجی را برای بشریت متولد کرد و کسی که پیام‌رسان و مأمور اصلاح جامعه بود در شب ۱۲ ربیع‌الاول سال ۵۷۰ در دامان آمنه متولد شد و درجایی قرار گرفت که حیات او برای بشریت درس و عبرت است.

امام جمعه پاوه در بخش دیگری از بیانات شان با اشاره به اینکه آیا جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) بدعت است یا خیر؟ گفتند: اینکه پیامبر اسلام (ص) سالگرد ولادت خود را جشن نگرفته و اصحاب آن حضرت و تابعین بزرگوار نیز میلاد پیامبر اسلام (ص) را جشن نگرفته‌اند مورد قبول ماست؛ اما آیا جمع‌کردن مسلمانان و بحث کردن برای آن‌ها و صلوات فرستادن به رسول خدا اشکالی دارد؟ مسلماً خیر.

ایشان در ادامه گفتند: خداوند متعال در آیۀ ۷۲ سورۀ حجر «لَعَمْرُكَ إِنَّهُمْ لَفِي سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ» به حیات پیامبر اسلام قسم یاد می‌کند. قطعاً حیات آن بزرگوار مهم است. آیا اگر ما جلساتی نداشته باشیم و حیات این بزرگوار را توضیح ندهیم چگونه مردم او را بشناسند؟

ماموستا قادری سپس با بیان اینکه معتقدم فرزندان ما باید ولادت، هجرت، غزوات، عبادات و طاعات و اخلاق و تواضع پیامبر اسلام (ص) را بدانند؛ به سخن سعد ابن ابی وقاص اشاره کردند و گفتند: ما در زمان پیامبر اسلام و بعد از وفات ایشان همراه با تعلیم قرآن، سیره و حیات پیامبر اسلام را به فرزندانمان آموزش می‌دادیم چون معتقد بودیم تنها خواندن قرآن کافی نیست و باید از حیات پیامبر اسلام نیز مطلع شویم.

ایشان در خصوص برگزاری جشن میلاد در مناطق کردنشین خاطرنشان کردند: در سال ۷۰۰ هجری‌قمری ملک مظفر در اربیل عراق عالمانی از تمام کردستانات از سوریه و عراق و ایران و ... را جمع کرد تا در خصوص برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام نظر خود را اعلام کنند. در آن زمان تمام علما رأی به برگزاری آن دادند و از آن زمان تاکنون این مراسم در مناطق کردنشین گرفته شده و ماهم به‌عنوان یادگار کردها آن را تعطیل نخواهیم کرد.

امام جمعه پاوه در پایان سخنان خود خطاب به آنان که جشن میلاد را بدعت می‌دانند خاطرنشان کردند: اگر با این جشن‌ها موافق نیستید مشکلی نیست؛ اما خواهش می‌کنم، بعضی سخنان را به زبان نیاوریدکه سبب رنجش دیگران شوند.

 

مطالب مرتبط:

دفاع وزير خارجه تركيه از حقوق تركمن‌هاى عراق

اسرائیل در اطراف مسجد الاقصی تله کابین می سازد

 

خنثی شدن حملات سایبری به ایران

 

لقب جدید ابوبکرالبغدادی

بررسی ظلم در تاریخ آمریکا در مرکز اسلامی «پیتسبرگ»

 

کره ماه صاحب شبکه تلفن همراه می‌شود

تفکیک تغذیه بر اساس قوانین مذاهب در مدارس روسیه

آغاز برنامه ترامپ برای اخراج مهاجران غیرقانونی: اخ

ترامپ اسرار نظامی آمریکا را افشا کرده است

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات