b_0_0_0_10_images_photo_20181110_180601.jpg

اساس نیوز : امام جمعه اهل سنت تایباد در خطبه های این هفته نماز جمعه تایباد، به ادامه تشریح اسماء الحسنی پرداخته و اظهار داشتند: وظیفه دانستن خواندن اسماء الحسنی، هم بهشت را نصیب انسان می کند و هم حاجت انسان را خداوند به سبب خواندن این نام های بزرگ پروردگار براورده می شود.

به گزارس خبرنگار اساس نیوز به نقل از کانال تلگرانی نماز جمعه اهل سنت تایباد،مولانا توکلی در سخنرانی خود در نماز جمعه امروز این شهر گفت: انسان امروز در محاصره مشکلات بسیاری است و تنها راه فرار ازین مشکلات توسل به خداوند است و انسان می تواند درهای رحمت پروردکار خود را ببیند و لمس کند، اما با این شرط که متوسل به الله و این نام های دیگر شود،نه اینکه برای مشکلات مالی و اداری و ... خود به انسانیکه دارای قدرت و ثروت است متوسل شود، امروز بشر نیاز به قدرتی دارد که مافوق همه قدرت هاست، امروز مسلمانان مشکلات بسیار دارند، جامعه اسلامی امروز مشکلات زیادی دارد که بزرگترین آنها اختلافاتی است که بواسطه گروهی که در پشت صحنه هدایت گر این اختلافات هستند، هدایت می شوند.

متاسفانه امروز مسلمانان یا متوسل به آمریکا می شوند، یا به اسرائیل نزدیک می شوند یا به انگلستان و آلمان و روسیه پناه می برند، این باعث خجالت و شرمساری است، این مشکل بزرگی است.

باید از خداوند بخواهیم که این اختلافات برچیده شود، در هر سال میلیون ها انسان در میانمار، سوریه، یمن، عراق، افغانستان و سایر کشورهای اسلامی به خاک و خون کشیده می شوند و آواره می شوند، چرا مسلمان به دست خود به وسیله سلاح های کفار، یکدیگر را نابود می کنند؟

مولانا توکلی با بیان اینکه هر زمان که مشکلی برای پیامبر به وجود می آمد، دعا می کردند: یا حی یا قیوم برحمتک نستغیث، اذعان کردند: خداوند به سبب همین دعا، مشکلات پیامبر ص را رفع می کرد.

علمای بزرگ نظیر مولانا حسین احمد مدنی، که عمر خود را صرف مبارزه با کمپانی هند شرقی و بریتانیا نموده بود، مدام همین دعا را می کردند و در نهایت توانستند که انگلستان را از هندوستان اخراج کردند، علمای هندوستان شهید دادند، خون دادند تا توانستند بر بریتانیا پیروز شوند، اما آنچه مشهور شد، آقای گاندی بود که آزادی هند به نام ایشان نوشته شد.

افرادی نظیر شاه بخاری، مولانا عثمانی، مولانا حسین احمد مدنی و سایر مجاهدان هندوستان به وسیله توسل به همین اسماءالحسنی بر انگلستان پیروز شدند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان، الحی القیوم از نام های بزرگ الهی برشمردند و با بیان اینکه این نام های جلیل دلالت بر کمال حیات خداوند و قائم بودن خداوند بر امورات بندگان دارد، اظهار داشتند: خداوند زنده ای ایست که حیات او را نهایتی نیست و آخری برای حیات خداوند تصور نمی شود و از جمله کمالات حیات و قیومت خداوند این که همیشه بیدار است و همیشه نظاره گر کارهای مخلوقات دارد و ذاتی است که ضعف و سهو در او نیست، عجز و نیاز و مردن برای این ذات قابل تصور نیست و در هر حال، باخبر از مخلوق خود است، همه چیز محتاج پرودگار است و خداوند محتاج هیچ کس و هیچ چیز نیست.

ایشان افزودند: این ذات شایسته سجده کردن و پرستیدن است و ذاتی که این همه کمالات در او باشد، قابل عبادت است.

جمع کثیری از علما، الحی القیوم‌ را اسم اعظم خداوند می دانند و اینکه در ابتدای آیه الکرسی آمده است، دلالت بر همین ادعا است. پیامبر ص از اصحاب خود شنیدند که خداوند را با الحی القیوم صدا می زد، فرمودند: تو خداوند را خواندی با نام بزرگ او، نامی که اگر از خداوند با این نام چیزی طلب کنی، آن‌را به تو می دهد.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد، گفتند: وقتی پیامبر خدا ص از چیزی ناراحت می شدند، یا مشکلی داشتند، به این نام ها متوسل می شدند، و می فرمایند:کسی که استغفار با الحی و القیوم کند، خداوند همه گناهان او را می بخشد، اگر چه که از جنگ فرار کرده باشد.

ما باید خود را به این وظایف عادت دهیم، این اوراد و اذکار بسیار مهم است.

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در بخش دیگر خطبه های نخستین جمعه ماه مبارک ربیع الاول، با اشاره به اینکه این ماه بهار ولادت پیامبر بزرگ اسلام، بهار اخلاق حسنه، بهار مکارم اخلاق، مکارمی که پیامبر اسلام ص فرمودند: مبعوث شدم تا سجایای اخلاق را کامل کنم، اظهار داشتند: ولادت آنحضرت، آغاز کننده اخلاق حسنه در جامعه وحشی آن زمان بود.

ایشان با بیان اینکه برای تعریف جامع پیامبر اسلام ص بایدشعری از حسان بن ثابت بخوانیم که گفت:

"بهتر از تو ای پیامبر چشمان من ندیده است

و بهتر از تو هیچ زنی فرزندی به دنیا نیاورده است

تو آفریده شدی بدون هیچ عیب

گویا که آنطور افریده شدی که خواستی

تودارای اخلاق بزرگی یا رسول الله ص"

و یا تعریف حضرت عایشه س که جامع ترین تعاریف است:

"زنان مصر چون یوسف را دیدند، انگشت خود را بریدند، آنها اگر محبوب من، رسول الله ص را می دیدند، با همان کاردها قلب های خود را می دریدند."

این تعاریف، برترین و بهترین تعریف ها از مولود این ماه است و میبینم که حضرت شیخ سعدی شیرازی در همین خصوص می‌گوید:

حسن یوسف، دم عیسی، ید بیضا داری

هرچه خوبان همه

دارند، تو تنها داری

 

مطالب مرتبط:

کمپین یهوديان آمریکا برای اهدای قرآن به مسجد

آتش سوزی مکتب خانه سنتی قرآنی در لیبی

ارتش فیلیپین برای جنگ با داعش عملیات علیه دیگر گرو

نگاهی به ریشه های تاریخی ظهور انحرافات عقیدتی در ص

زنان قربانی وحشی گری داعش

س

ظهور داعش جدید در شاخ آفریقا (سومالی)

تاکید وزیر خارجه ایران بر استفاده از همه ظرفیت های

ابراز تمایل ترکیه برای بهبود روابط با ایران

پیام فارسی شاه عربستان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز