b_0_0_0_10_images_95635263564.jpg

اساس نیوز : امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس درسخنان پیش از نماز عبادی جمعه این هفته 11 آبان ماه با اشاره به رواج معاملات ناشایست در پی تورم اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم اظهار داشت: امروزه برخی از مردم نا آگاه به مسائل شرعی برای تهیه طلاهای کادویی ازدواج و یا سودجویی اقدام به خرید نسیه طلا، سکه و نقره ... می کنند که این نوع معاملات به قول مجتهدین دین از لحاظ شرعی حرام است.

حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد تصریح کرد: خانواده ها برای تهیه طلا و یا جواهرات عروس و داماد تکلیف شرعی ندارند و این گونه خریدها را درحد استطاعت مالی و به صورت نقد انجام دهند، زیرا که در معاملات نسیه طلا، هم خریدار و هم فروشنده مرتکب عمل حرام شده و گناهکار خواهند بود.

وی با بیان اینکه رسول الله (ص) نیز در احادیث مختلف معامله مهلت دار طلا را گناه دانسته اند افزود: برخی از تجار برای خرید کالاها دلار قرض می کنند و وعده می دهند که با سود متعلقه به صاحب اصلی عودت دهند که این امر نیز شرعا حرام است.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس در بخش دیگر از سخنان خود به بیان برخی از دیدگاه های حضرت علی (ع) در خصوص تبیین سعادت انسان ها اشاره کرد و افزود: حضرت علی (کرم الله وجهه) پنج مولفه از مهمترین نیازهای جامعه ی سعادتمند را داشتن همسری امانت دار-فرزندان صالح –برادر و خواهر نیکو –همسایه خوب و کسب و کاری حلال عنوان کرده است.

حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد تصریح کرد: در جامعه ای که اعضای خانواده نسبت به هم مهربان و قدرشناس باشند، برادر و خواهرانی همفکر، همدل و متدین داشته و همسایه هایی که نسبت به حریم یکدیگر احترام متقابل می گذارند و نیز در معاملات خود حرام و حلال را رعایت می کنند انسان ها رستگار و سعادتمند خواهد بود.  ‌            

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از حقوق زنان در خانواده اشاره کرد و اظهار داشت: خوشرفتاری، محبت نسبت به زنان و تفاهم با آنان، پرداخت نفقه و تامین نیازهای مادی و معنوی همسر و فرزندان درحد متعارف و توان توسط مردان و نیزاعتماد متقابل نسبت به یکدیگر از تکالیف شرعی و قانونی زوجین است.

حاج آخوند نوری زاد اشتغال زنان را از حقوق به حق زنان برشمرد و افزود: زنان مکلف به در آمدزایی برای خانواده نیستند ولی براساس تحقیقات زنان در برخی از مشاغل بخصوص در بحث آموزشی تربیتی، تحقیقاتی، تدریس و یا مدیریتی نسبت به مردان راندمانی بهتر داشته و موفق تر عمل کرده اند.

وی تصریح کرد: گذشته از مسائل پیچیده اشتغالزایی، جامعه کنونی نیازمند تخصص، استعدادها و تجربیات زنان البته با رعایت شئونات اسلامی، جایگاه و شان آنان می باشد.

مطالب مرتبط:

حاشیه های تصویری از 41 مین نشست محفل فقهی احناف تر

محاصره شهرستان «ساغر» در مرکز افغانستان توسط طالبا

حکم دستگیری رهبر برکنار شده کاتالونیا

روحانیون اهل سنت استان گلستان در مسابقات کشوری حفظ

انتقاد رهبران کشورهای اسلامی از قانون مهاجرت ترامپ

برخورد سرباز اسرائیلی با بچه های فلسطینی

دستگیری تروریست خطرناک در تونس

رونمایی داعش از موشک غول پیکر و وحشتناک خود

داعش همه مسلمانها را کافر اعلام کرد

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز