b_0_0_0_10_images_98999895.jpg

اساس نیوز:امام جمعه اهل سنت تایباد در سخنان خود در نماز جمعه این شهر ، با اشاره به تکیه اسلام بر مبانی رحمت و رحمانیت، تاکید کرد: افرادی که بنام اسلام دست به خشونت می زنند ،درکی از دین ما ندارند.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز مولانا توکلی در نماز جمعه اهل سنت شهرستان تایباد با بیان اینکه خداوند متعال وقتی می گوید: کارها را با نام بسم الله الرحمن الرحیم آغاز کنید، به این دلیل است که رحمت و برکت خود را همراه شما کند، اظهار داشتند: این جمله مبارک اگر بر آغاز هر کاری خوانده شود، رحمت، برکت، آسایش، امنیت و لطف خداوند نصیب شما می شود، الرحمن و الرحیم از نام های با ارزش خداوند است که نوید بخش آسایش و آرامش در جامعه است، این دو نام امید می دهند، امید به رحمت، امید به برکت، امید به لطف خداوند نباید این دو نام خداوند را فراموش کنیم.

ایشان در ادامه بیان داشتند: الرحمن و الرحیم، دلالت بر رافت و محبت می کند و خشونت را از جامعه دور کند، زمانی جامعه ما بدون تنش است که الرحمن و الرحیم در جامعه حاکم باشد، این مشکلات امروز ما به خاطر دوری از این دو نام خداوند است، اگر امروز می بینیم انسان های بی رحمی مسلمانان را سلاخی می کنند، آدم کشی می کنند، جنایت می کنند، به این دلیل است که الرحمن و الرحیم در وجود آنها نیست.

مولانا توکلی با بیان اینکه اگر رحمانیت و رحیمیت در وجود برخی انسان نماها می بود، ۱۵ هزار کودک در یمن و یا صد ها هزار انسان در سوریه، عراق و افغانستان کشته نمی شدند، افزودند: کسانی که ادعای مولوی گری و روحانی گری دارد، هر روز در افغانستان خون مسلمانان را می ریزند، این ها ظاهرا انسان هستند، اما در باطن چون خالی از رحمانیت و رحیمیتند، حیوان اند. انسان بی گناهی که برای رای دادن و شرکت در سرنوشت خود در انتخابات شرکت می کند، بر چه اساسی باید کشته شود؟

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در بخش دیگری از خطبه های این هفته با ذکر اینکه خداوند سبحان، ارحم الراحمین است، گفتند: رحمت واسعه پروردگار را برای آن حدی قابل تصور نیست و برای دریای رحمت پروردگار ساحلی وجود ندارد و با همین رحمت پروردگار است، که حیوانات هم بهم رحم می کند.

خداوند می فرماید:" رحمت من بر هر چیز وسعت دارد و رحمت من بر غضب من سبقت دارد"، اگر در جایی می بینید، طوفان یا سیلی یا زلزله ای نازل می شود، قبل از آن رحمت های بسیاری بر آن موضع نازل شده است، اما وقتی خداوند می بیند انسان ها روز به روز سرکش تر می شوند، در نهایت آن موضع را به خشم خود می گیرد.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد، افزودند: خداوند رحم کننده تر است از هر چیزی به ما، حتی از پدران، مادران، فرزندان ما و حتی از نفس های خودمان به ما رحم کننده تر است، پس رحمانیت خداوند عمومیت دارد ، هم بر مومن هم بر کافر ولی در دنیا اما رحیمیت خداوند خاص مومنان است هم در دنیا و هم در آخرت شامل حال مومنان می شود.

مولانا توکلی با قرائت روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام ص، اظهار داشتند: "خداوند صد رحمت را خلق کرده است، در دنیا خداوند یک رحمت را نازل کرده است، در میان جنیات و انسان ها و در میان چهارپایان و حشرات..."

شما نگاه کنید که به خاطر همین یک رحمت، همه مخلوقات نسبت به یکدیگر محبت و مهربانی می کنند و به هم دیگر رحم می کنند و نبی مکرم اسلام ص افزودند: "نود و نه رحمت خداوند را برای آخرت گذاشته است و به وسیله آنها بر بندگان خود رحم می کند، پس آنها که رحم می کنند بر دیگران، خداوند بر آنها رحم می کند، پس رحم کنید بر اهل زمین که اهل آسمان بر شما رحم کنند و ببخشید دیگران را، خداوند شما را می بخشد، این یعنی آنهایی که اهل رَحم نیستند، خداوند به آنان رحم نخواهد کرد.

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در بخش دیگر خطبه های نماز جمعه، با اشاره‌به اینکه سیزده آبان امسال، با سال های قبل متفاوت تر است، افزودند: تحریم‌های ناجوانمردانه جدیدی در این روز توسط آمریکا بر علیه کشور و مردم ما اعمال می شود، این روز،از ابتدای انقلاب اسلامی روز استکبار ستیزی است و امسال خاص تر باید در این راهپیمایی شرکت کنیم.

آمریکا محور‌شرارت در جهان است، هرجا این کشور پا گذاشته است خونریزی و بدبختی به سوغات برده است، شما به افغانستان کنار ما نگاه کنید، هفده سال است برای این مردم جنایت، قتل، به تاراج بردن سرمایه های افغانستان و ناامنی و ترس آورده است.

مطالب مرتبط:

فرمانده کل قوا چین: باید برای پیروزی در جنگ ها آما

سازمان ملل: در ماه گذشته حداقل ۱۴۶۶ عراقی کشته شد

دوری از قرآن مهمترین دلیل بحران‌های کنونی مسلمانان

راز ناپديد شدن همسر رهبر کرۀ شمالي

ا

طرح ممنوعیت روابط جنسی خارج از ازدواج در پارلمان ا

زنگ خطر در مرزهای تاجیکستان و افغانستان

 

تکمیل ساخت نسخه کمیاب "قرآن ابریشمی" در افغانستان

حافظ هاشمی: پیروی از آیات قرآن رمز نجات امت اسلامی

مجمع ملی پاکستان عمران خان را به عنوان نخست وزیر ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز