b_0_0_0_10_images_201607109222943098_Orig.jpg

اساس نیوز :دکترجلیل رحیمی، رئیس سابق فراکسیون اهل‌سنت مجلس از «نادیده‌گرفته‌شدن حقوق اهل‌سنت و اقلیت‌های مذهبی» درصورت اجرای طرح استانی‌شدن انتخابات اظهار نگرانی کرد.

دکتر جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با روزنامه «قانون» (9 آبان 1397)، در توضیح علت مخالفتش با طرح یک فوریتی مبنی بر اصلاح قانون انتخابات و استانی‌شدن انتخابات مجلس اظهار داشت: من فکر می‌کنم که طرح اصلاحیه قانون انتخابات که بیشتر در زمینۀ استانی‌شدن است یک ایراد مهم دارد و با اجرای این طرح در زمینۀ حقوق اهل‌سنت نگرانی جدی وجود دارد. به نظر می‌رسد که با اجرای این طرح انتخاباتی، حقوق اقلیت‌های مذهبی رعایت نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال در سیستان‌ و بلوچستان یا استان آذربایجان غربی که نماینده‌ها از دو اقلیت مذهبی مختلف هستند، حق یکی از این دو رعایت نخواهد شد؛ چراکه با انتخاب یکی از این دو یا حق اهل‌سنت نادیده گرفته می‌شود یا شیعه‌.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: اقلیت‌ها در بسياری از استان‌ها در مجلس کرسی دارند؛ برای مثال اهل‌سنت خراسان در خواف، تربت‌جام، تایباد و باخرز کرسی دارند؛ بنابراين اگر انتخابات استانی شود این نگرانی وجود دارد که رأی اهل‌سنت در خراسان که در اقلیت هستند، در رأی اکثریت پنهان شود.

رحیمی پیشنهادی درخصوص رفع این نگرانی ارائه کرد و گفت: البته انتخابات استانی می‌تواند نظارت بر قوانین و کیفیت امور نمایندگان را افزایش دهد، بنابراین می‌توان در خصوص استان‌هایی که اهل‌سنت دارند بر اساس شهرستان‌ها، تعداد مشخصی کرسی درنظر گرفته شود و این سهمیه در استان‌ها به صورت ثابت حفظ شود.

گفتنی‌ست اخیرا 121 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی را به مجلس ارائه کردند که در صورت تصویب نهایی این طرح، انتخابات مجلس استانی می‌شود. طبق یکی از ماده‌های این طرح از هر حوزه انتخابیه موجود در استان، نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۲۰ درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه را کسب کرده باشند و بالاترین رای را به دست آورده باشند، نماینده و نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند.

اساس نیوز : طرح استانی شدن انتخابات در مجلس نهم هم مورد بررسی کلی قرار گرفت.اما به علت برخی از تاثیرات سوء آن بر حق تعیین سرنوشت اقلیت ها و برخی از بازتاب های نامناسب اجتماعی ناشی از اجرای این طرح ، ادامه بررسی آن مسکوت ماند.

مطالب مرتبط:

فهرست دارهای ممنوعه برای حجاج

شغل قبلی سرکرده داعش در یعقوبه عراق چه بود

ا

طالبان توانایی تصرف پایتخت افغانستان را ندارد اما

ا

برپایی نمازهای اعتراضی در خیابان های پاریس

مصری‌ها صاحب مرکز جدید حفظ قرآن شدند

ا

طوفان قاطعیت لازمه مقابله با اسرائیل

ا

داعش با حامیان سابق خود دست به یقه شد ؟

امریکای ترامپ : نشانگر تنفر

سرگذشت زنی که شوهرش داعشی بود

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز