b_0_0_0_10_images_molana1011397320x213.jpg

اساس نیوز :مولانا عبدالحمید با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که اخیراً برای بعضی از مساجد و مدارس دینی اهل‌سنت پیش آمده است، این قبیل اقدامات را «مغایر با قانون اساسی» و «برخلاف وحدت» دانستند.

به گزارش اساس نیوز ، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گزارش داد که شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه این هفته زاهدان در واکنش به فشارها و محدودیت‌های مذهبی علیه اهل‌سنت اظهار داشتند: اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر سخت‌گیری‌ها و فشارهایی درخصوص بعضی از مساجد و مدارس و ایجاد محدودیت در اقامۀ نماز و امور مذهبی اهل‌سنت در برخی نقاط کشور دریافت کرده‌ایم.

مولانا عبدالحمید طی سخنانی ضمن اظهار تأسف از چنین برخوردهایی، خاطرنشان کردند: اینکه جلوی فعالیت یک مدرسه دینی گرفته شود و یا در امور داخلی یک مسجد دخالت شود؛ این‌ها مغایر با وحدت و همدلی است و مردم ما را به هم نزدیک نمی‌کند.

ایشان از این‌گونه اقدامات به‌‌عنوان «رفتارهای بچگانه» یاد کردند و گفتند: متأسفانه برخی افراد که خودشان را «مسئول» می‌دانند، رفتارهای بچگانه انجام می‌دهند. ایجاد محدودیت و ممانعت در امور مذهبی و آموزشی برخلاف قانون اساسی است، زیرا قانون اساسی در زمینۀ مساجد، اقامۀ نماز و تعلیم و آموزش به همه آزادی کامل داده است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ایجاد محدودیت‌ها و فشارهای مذهبی را در شرایط کنونی «بی‌تدبیری» دانستند و خاطرنشان ساختند: اینکه در شرایط بحرانی کنونی که مردم با انواع مشکلات و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و غیره دست‌وپنجه نرم می‌کنند، افرادی بیایند و دست به چنین اقداماتی بزنند و فشارهای مذهبی وارد کنند این واقعاً نهایت بی‌تدبیری و مغایر با دوراندیشی است.

مولانا عبدالحمید در ادامه مدیران و مسئولان را از «حرکت‌های قومی و مذهبی» برحذر داشتند و گفتند: حرکت‌های قومی و مذهبی به ضرر جامعه و کشور است و هر نظام و حکومتی را با چالش مواجه می‌کند.

خطیب جمعه زاهدان افزودند: اقدامات و حرکات مدیران و مسئولان باید در مسیر عدالت و یکسان‌نگری باشند، زیرا تمام مردم به‌عنوان فرزندان حاکمیت محسوب می‌شوند که حاکمیت وظیفه دارد بین آنها عدالت و مساوات را برقرار کند و نسبت به آنها شفقت و مهربانی داشته باشد. نگاه‌های عادلانه و مساوی ضامن امنیت و آرامش در هر جامعه‌ای هستند.

ایشان تاکید کردند: توصیۀ ما به مسئولین امر آن است که در تمام مسائل از خودشان سعۀ صدر نشان بدهند. متاسفانه در کشور و در استان ما (سیستان‌وبلوچستان)‌ مدیران و مسئولانی هستند که حرکت‌های قومی و مذهبی انجام می‌دهند؛ این افراد مدیران ضعیفی هستند. مدیر قوی کسی‌ست که دیدگاه وسیع و سعه ‌صدر داشته باشد و تمام اقوام و مذاهب و مشکلات آنها را ببیند و به آنها رسیدگی کند.

امیدواریم اسیران مرزی ما به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به ربوده‌شدن شماری از مرزبانان در هفتۀ جاری اشاره کردند و گفتند: در هفتۀ جاری تعدادی از مرزبانان ما به گروگان برده شدند که این اتفاق برای ما تکان‌دهنده و تلخ بود. امیدواریم این اسیران مرزی به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند.
ایشان بر «حفظ امنیت» و «پیگیری مطالبات از راه گفتمان» تاکید کردند و گفتند: حفظ امنیت در کشور به‌ویژه حفظ امنیت مرزها بسیار مهم و حیاتی‌ست. ما باید مسائل و مشکلات خود را از بهترین راه که مسیر «گفتمان» است مطالبه و پیگیری کنیم.

جمهوری اسلامی در بخش «بهداشت و سلامت» خدمات بسیار خوبی انجام داده است
خطیب جمعه زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان که دکتر صفدری، مدیرکل بیمۀ سلامت استان سیستان‌وبلوچستان نیز در این مراسم حضور داشت، به خدمات جمهوری اسلامی در زمینۀ «بهداشت و سلامت» اشاره کردند و گفتند: «بیمه سلامت» یکی از خدمات خوبی‌ست که جمهوری اسلامی برای مردم درنظر گرفته است و بسیاری از ملت از آن استفاده می‌کنند.
ایشان در ادامه افزودند: الحمدلله جمهوری اسلامی ایران در بخش بهداشت و سلامت خدمات زیادی انجام داده و نسبت به بسیاری از کشورها از جایگاه خوب و مطلوبی برخوردار است.

 

مطالب مرتبط:

چند داعشی از موصل عراق وارد آلمان شده‌اند

ا

خطیب جمعه مسجد جامع ابوحنیفه گرگان: رفتار برخی از

ایران عامل نزدیکی اعراب و اسرائیل

انتقاد نماینده مردم چابهار در مجلس از محرومیت 56 ه

میخائیل بوگدانف از تشدید تنش نظامی در سوریه ابراز

کودکستانی در برلین مربی همجنس باز را برای بچه های

 

اهل سنت اویغور و مظالم کمونیست های چینی

رهبر گروه انصارالخلیفه فیلیپین کشته شد

ا

داعش پس از کشتار انبوه مسلمانان، ترامپ را متهم کرد

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات