b_0_0_0_10_images_13931007iii1650446214385604.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۱۳/ مهرماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود گفتند: در این کرۀ خاکی نزدیک به ۷ میلیارد انسان زندگی می کنند که هر کدام دارای قانون و حکومت و برنامه و منهج خاصی هستند و طبیعی است ما مسلمانان هم برای خود برنامه و منهجی مخصوص داریم.


امام‌جمعه پاوه در ادامه به آیۀ ۵۴ سورۀ کهف «وَلَقَدْ صَرَّفْنَا فِي هَذَا الْقُرْآنِ لِلنَّاسِ مِن كُلِّ مَثَلٍ وَكَانَ الْإِنسَانُ أَكْثَرَ شَيْءٍ جَدَلًا» اشاره کردند و گفتند: خداوند می فرماید: ما در این قرآن که برنامه و منهج و آیین نامۀ زندگی مسلمانان است، به همه چیز اشاره نموده و حیات بسیاری از مردان نی نام و بدنام و نحوۀ اداره کردن ممالک را آورده ایم و سعی کرده ایم در هر برهۀ زمانی قسمتی از زندگی مردم آن عصر را بیان کنیم تا سبب درس و عبرت برای مسلمانان شود.

ماموستا قادری در ادامه آیۀ ۳۱ سورۀ مبارکۀ فاطر «وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ» را قرائت نمودند و گفتند: در این آیه خداوند متعال خطاب به رسول و فرستاده اش پیامبر خاتم (ص) می فرماید: ای رسول آن قرآنی را که بر تو فرو فرستاده ایم کتاب قانون و برنامه و منهج حق است. از آن پاسداری و حفاظت کن و مردم را با آن ارشاد نما..

امام‌جمعه پاوه سپس به آیۀ ۳۲ سورۀ فاطر «ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِنَفْسِهِ وَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَلِكَ هُوَ الْفَضْلُ الْكَبِيرُ» که در خصوص پیش بینی آینده است اشاره کردندو گفتند: خداوند در این آیه امت رسول خود را مورد خطاب قرارداده و می فرماید: ای محمد (ص) بعد از رحلت تو مردم نسبت به قرآن و رسالت تو سه دسته می شوند. ۱-کسانی که مسلمان هستند و در ممالک اسلامی زندگی می کنند اما ظالم اند. ۲- کسانی که میانه رو هستند و نه ظالم و نه خیلی اهل خیر هستند. ۳-گروهی که سراپای زندگیشان خیر و نعمت و خدمت و سعادت و عبادت است.

ایشان لزوم تمسک به قرآن را راهگشای هر مشکلی دانستند و گفتند: قبل از رحلت پیامبر اسلام (ص) یاران او سیمایش را نگریستند و دیدند محاسن پیامبر سفید شده و دیگر آن شادابی مدینه را ندارند. عرض کردند ای رسول خدا (ص) ما بعد از شما چکار کنیم. پیامبر اسلام فرمودند: من قرآن را برای شما به ارث گذاشته ام که اگر به آن تمسک جویید مشکلی نخواهید داشت. اما امروزه تمسک ما به قرآن ضعیف و دچار مشکل شده ایم.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه ها؛ به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «إنَّکُمْ لَنْ تَسْعواالنّاسَ بِأمْوالِکُمْ وَ لکن یَسْعُ مِنْکُمْ بَسْطُ الوَجْهِ وَ حُسْنُ الخُلْقِ» جذب مردم با درهم و دینار و ثروت ممکن نخواهد بود. این کار با برخورد نیک، متواضع بودن، راهنمایی مردم و حسن برخورد میسر خواهد بود.

ماموستا قادری قدرشناسی کردها را ستودنی توصیف کردندو گفتند: بنده دیروز در ازگله حضور داشتم در آنجا به همت گروهی از پزشکان خیر ۳۱ منزل و مسجد روستای میرکی با مهندسی جدید بازسازی شده اند. بنده به این دوستان عرض کردم ما کردها قدرشناس هستیم و زحمات شما را هرگز فراموش نخواهیم کرد و همواره شما را مشمول دعای خیر خود خواهیم نمود.

ایشان در این خصوص گفتند: زمانی ملک محمود برای دفاع از ملت کورد به مبارزه با انگلیس پرداخت و او را دستگیر و تبعید کردند وقتی او را به بغداد نزد ملک وقت عراق بردند؛ ملک گفت: تو سید و اولاد رسول خدا هستی چرا در دفاع از قوم کرد بر علیه ما قیام کرده ای؟ ملک محمود گفت: جناب حاکم؛ هارون الرشید سلف شما ما را از بغداد بیرون کرد و ما پناهنده کردستان و کوههای آن شدیم و از ما به خوبی استقبال کردند و هزاران سال است به ما خدمت می کنند. ما در قبال آن خدمات آنها را عزیز می شمریم و برایشان ارزش قائلیم.

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم سخنان خود به جمله ای از یکی از بزرگان اشاره کردند و گفتند: یکی از دانشمندان می فرماید: «العُقَلاءُ ثَلاثٌ، مَنْ أرضیٰ رَبَّهُ قَبْلَ أنْ یَلْقاهُ؛ و مَنِ استَعدَّ لِقَبْرِهِ قَبلَ أنْ یَنْزِلَهُ؛ و مَنْ تَرَکَ الدُّنیا قَبْلَ أنْ یَتْرُکَهُ» عقلا در جامعه ۳ دسته¬اند. ۱-کسی که قبل از حضور یافتن در محضر خداوند کاری کند که پروردگار از او راضی باشد ۲-کسی که خود را برای قبر آماده کند قبل از آنکه او را به خاک بسپارند و در حقیقت با زاد و توشه به قبر برود. ۳- کسی که به حدی دنیا دوست باشد که اسیر دنیا نشود و دنیا را ترک کند قبل از آنکه دنیا اورا ترک کند.

ایشان در ادامه اضافه کردند: حضرت علی (ع) می فرمایند: مردم فرزند دنیا هستند و هیچ فرزندی نباید از محبت پدر منع گردد اما این علاقه نباید به حدی زیاد باشد که دنیا سر ما کلاه بگذارد. مثل ایام ما که شاهدیم هر کدام از ما به نوعی برده گرفتار دنیا شده ایم.

ماموستا قادری در بخش چهارم خطبه هایش به حادثۀ روز چهارشنبه و قتل یک کولبر در نوسود اشاره کردند و گفتند: روز چهارشنبه بنده تهران بودم؛ جناب سرهنگ سراب خشکه فرمانده مرزبانی پاوه با بنده تماس گرفتند و گفتند: یکی از سربازان ما یک جوان را به ضرب گلوله کشته است و درخواست همکاری داشتند؛ بنده بلافاصله با یکی از بستگان مقتول تماس و ضمن تسلیت به ایشان گفتم: اگرچه در فضای مجازی جوانان ما را مورد طعنه قرار می دهند و می گویند مردم هورامان غیرت ندارند چرا علیه نظام قیام نمی کنند؛ اما شما سعی کنید در مواجه با این قضیه، مؤدبانه، زیرکانه و معقول قدم بردارید.

ایشان در ادامه به مواجه برخی از مردم و مسئولان با این گونه قضایا اشاره کردند و گفتند: به نظر بنده قضاوت بعضی از مردم و گروهی از مسئولان ما با عقل و فکر منطبق نیست؛ مثلاً اگر ماموری اشتباه کرده ما نباید کل مأمورین را مورد هجمه قرار دهیم و اگر یک مامور فرزند من و شما را کشته، دلیلی ندارد به تمام ماموران توهین و فحاشی کنیم؛ در قبال این موضوع هم اگر جوانی دچار اشتباه میشود دلیلی ندارد مسئولی همۀ مردم و جوانان را مورد مواخذه قرار دهد یا اگر تویوتایی اشتباه می کند حق نداریم تمام تویوتاهای سطح شهر را توقیف کنیم؛ یک نفر اشتباه کرده است نباید جمعی مواخذه و بازخواست شوند.

وی افزوند: اینجاست که هم مردم ما و هم مسئولان، قضاوتمان درست نیست؛ طی یک مشاجره لفظی فیمابین مرحوم عظیم احمدی و یک سرباز، مرحوم احمدی کشته شده است؛ این سرباز مقصر است و آمر آن نیز باید بازخواست و بازجویی شود؛ دیگر صلاح نیست به همۀ مأمورین و سربازان فحاشی کنیم؛ کما اینکه اگر جوانی با مأموری برخورد کند، مسئولین حق ندارند شخص دیگری را مواخذه و همه مردم را مقصر معرفی کنند.

خطیب جمعه پاوه سپس به مصائب و مشکلات مردمان مرزنشین اشاره کردند و گفتند: منطقۀ ما پر از مصائب و مشکلات است؛ ما مرزنشین هستیم؛ صنعت و کشاورزی نداریم و درآمدمان کم است، در سراسر دنیا دولت ها زمینۀ زیست و زندگی را برای ملت خود فراهم می کنند؛ اما ظاهرا برای ما چیزی فراهم نیست، مردم این دیار هم زن و بچه و زندگی دارند، و زندگیشان با کولبری و آمدو رفت مرزی تامین می شود؟ چکار کنند!!! لذا مسئولان امر باید بدانند که مرزها مأمورین باتجربه، متواضع و اهل تسامح لازم دارد.

ایشان تصریح کردند: البته بنده با این طرز فکر نیز موافق نیستم کسی که ندار و فقیر است، دزدی و قاچاق کند و یا اگر جوانی نیاز به زن دارد و نمی¬تواند زن بگیرد کار منافی عفت انجام دهد

وی افزوند: کسی که ندار است و می داند که قاچاق فروشی سر و مالش را به باد می دهد باید خیلی احتیاط کند و کارهایی که خسارت جان و مال اوست را تاحد امکان انجام ندهد.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه سخنان خود ضمن ابراز تاسف و ناراحتی از قتل این جوان، با بیان اینکه همۀ ما باید از این مسئله ناراحت باشیم، خطاب به آقایان فرماندار، فرمانده هنگ مرزی و فرمانده منطقۀ انتظامی خاطرنشان کردند: دولت جمهوری اسلامی شماها را فرستاده تا به این مردم خدمت کنید؛ قبول داریم که مأموریت شما سنگین است، معهذا لازم است وضع مردم مرزنشین ما را هم در نظر بگیرید.

وی افزودند: در این شرایط بد اقتصادی که یک قوطی رب گوجه فرنگی ۲۰ هزارتومان است جوانی برای یک کوله کالا به مرز می رود، اگر سالم برگردد، تنها ۵۰ هزار تومان به درآمدش اضافه می شود؛ روا نیست برای ۵۰ هزار تومان کشته شود.

ایشان با بیان اینکه چه اشکالی دارد چند نفر کولبر از طریق مرز ارتزاق کنند، افزودند: ؛ قطعاً با چند کوله بار مشکلی برای اقتصاد ما به وجود نمی آید؛ جمهوری اسلامی دولتی قوی، قدرتمند و ثروتمند است که متأسفانه امروزه در اثر بی برنامگی ما به این حال و روز افتاده است.

ماموستا قادری با اظهار تأسف مجدد از این واقعه تلخ، گفتند: بشکند آن دستی که اینگونه بیرحمانه به سوی جوانان مردم شلیک می کند و بمیرد آن درونی که سنگدلانه به فرزند مردم رحم نمی کند.

ایشان برای آقای عظیم احمدی از خداوند متعال درخواست رحمت و غفران و برای خانواده اش درخواست صبر و شکیبایی و از مسئولان امر درخواست پیگیری عاجل قتل مشارالیه را کردند.

خطیب جمعه پاوه در بخش پایانی سخنان خود ضمن تبریک هفتۀ نیروی انتظامی؛ خواستار برخورد بهتر و مردمی تر توسط این نیرو شدند.

مطالب مرتبط:

پناهجویان مسلمانان بدون اینکه متوجه باشند مسیحی می

احکام وضو(برگرفته از کتاب مختصر الوقایه)

استقرار مرکز آموزشی طالبان در شمال افغانستان

ا

ائتلاف کرد_عرب به دنبال پاکسازی کامل شمال رقه از

چین از طالبان خواست به خشونت در افغانستان پایان ده

داعش دو نفر را به اتهام جادوگری گردن زد!

 

منطق ترورهای کور گروه های تکفیری چیست؟

آموزش نظامی داعشی ها در سوریه

 

هدایت و گمراهی در آموزه های دینی

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز