b_0_0_0_10_images_dferwf.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری درخطبه‌های مورخه (۰۶/ مهرماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در بخش اول سخنان خود به ثبات قدمی در زندگی اشاره کردند و گفتند: ثبات در عقیده و فکر و ایدئولوژی و عمل یک امر مهم در تمامی آیین‌ها و مکتب‌هاست؛ کافر ثابت در زندگی برنده‌تر از مسلمان متزلزل است.


امام‌جمعه پاوه در ادامه خاطرنشان کردند: روزی پیامبر اسلام (ص) در جمع یاران خود فرمودند: «شَیِّبَتْني سوُرَةُ هوُد» سورۀ هود موی سر و محاسن مرا سفید کرد؛ عرض کردند چرا؟ فرمودند در این سوره امر به استقامت شده است و به حقیقت استقامت و ثبات سخت و دشوار است.

وی در ادامه آیۀ ۴۵ سورۀ مبارکۀ انفال «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا لَقِيتُمْ فِئَةً فَاثْبُتُوا وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» را قرائت نمودند و گفتند: خداوند در این آیه می‌فرماید: ای اهل ایمان اگر شما با دشمن روبرو شدید ایستادگی کنید و صبر داشته و متزلزل نباشید؛ و بعدازآن نیز ذکر خداوند را فراموش نکنید چون ذکر خداوند اسلحه و سپر و چتر است و از انسان محافظت می‌کند. امید است که رستگار شوید.

خطیب ‌جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «إذا أرادَاللهُ بِأهلِ بَیتٍ خَیراً فَقَّهَهُمْ في الدّینِ وَ وَقَرَ صَغیرُهُمْ کَبیرَهُم وَ رَزَقَهُمُ الرِّفْقَ في مَعیشَتِهِم وَالْقَصْدَ في نَفَقاتِهِم وَ بَصَّرَهُمْ عُیُوبَهُم» خداوند بزرگ وقتی به خانواده‌ای ارادۀ خیر کند؛ کاری می‌کند که از دین فهم پیدا می‌کنند؛ کوچک‌ترها به بزرگ‌ترها احترام می‌گذارند و سهم خود را از رزق و روزی می‌گیرند و در خرج کردن هم راه اعتدال را پیشه نموده و عیوب خود را نیز می‌دانند و به آن‌ها آگاه هستند.

ایشان در خصوص وضع نابسامان اقتصادی گفتند: هنگامی‌که ما در جلسات می‌نشینیم، از تمام افراد غیر از خود نقد می‌کنیم درحالی‌که خود ما هم مقصریم.

وی افزودند: باید قبول کنیم اقتصاد از دست دولت خارج‌شده و در دست بازاریان است و آنها نیز به میل خود آن را بالا و پایین می‌کنند؛ چرا که امورات مربوط به دولت، همچون بنزین، نفت، گاز و ... هیچ‌گونه افزایش قیمتی ندارند و در مقابل شاهدیم سایر مایحتاج مردم که در دست بازاریان است تا ۱۰۰ درصد گران شده‌اند؛ پس در حقیقت ما عیوب خود را نمی‌بینیم.

ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌های خود به سخنی از شیخ حسن بصری اشاره کردند و گفتند: شیخ حسن بصری می‌فرماید: «تَفَقَّدوا الحَلاوَةَ في ثَلاثَةِ أشیاءَ؛ في الصَّلاةِ وَ في الذِّکْرِ و في قِرائةِ القُرآنِ» اگر می‌خواهید از زندگی خود لذت ببرید از ۳ چیز بهره بگیرید. ۱-از نماز که موجب سعادت و لذت است ۲-از ذکر و یاد خداوند ۳-قرائت قرآن.

وی افزودند: تردیدی نیست در هرزمان، بخصوص در عصر بحران و ناراحتی؛ روبه نماز ایستادن، ذکر خداوند و تلاوت قرآن سه درمان هستند که می‌توانند به ما تسکین و ما را آرام کنند. حافظ می‌فرماید:
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ ... از یمن دعای شب و ورد سحر بود.


خطیب جمعه پاوه در بخش چهارم خطبه‌ها به هفته دفاع مقدس اشاره کردند و گفتند: ما در هفته دفاع مقدس قرار داریم، هفته‌ای که در آن و در سال‌های اولیه انقلاب، دشمنان ۸ سال جنگ را بر ما تحمیل کردند. ما مرزنشینان به خوبی جنگ را لمس و در مسجد، خانه و بازار مورد هدف هواپیماهای دشمن قرار می‌گرفتیم.

ایشان خاطرنشان کردند: سال گذشته بنده در خدمت مقام معظم رهبری که کتاب خاطرات خود را تقدیم ایشان نمودم عرض کردم مردم شرق و مرکز ایران در جنگ تنها فرزندان خود را از دست دادند؛ ولی ما در مرز علاوه بر فرزندانمان خانه‌ها و زمین‌های خود را نیز از دست دادیم پس ما در جنگ دچار چندین صدمه شده‌ایم و دولت باید چند برابر به ما توجه نماید.

وی در ادامه اضافه کردند: در ۸ سال جنگ تحمیلی الحمدلله مردم ما یکدست بودند و شیعه و سنی و کرد و فارس و لر و ترک و بلوچ با اتحاد و یکپارچگی خود از مملکت دفاع کردند و مردانه ایستادند؛ بعضی شهید شدند و بعضی هم ماندند و بسیاری از کسانی که ماندند در گذر ۴۰ سال از عمر انقلاب در همه ابعاد ثابت القدم مانده و ایستادگی کردند.

ماموستا قادری افزودند: در این ایام به شهدا و خانواده‌های محترم آن‌ها ادای احترام  و سپاس گذار زحمات نیروهای مسلح چه سپاه و چه ارتش و چه نیروهای انتظامی و نیروهای امنیتی و سیاسی، هستم. خداوند توفیق دهد همان‌گونه که ۸ سال در جنگ مقاومت کردیم در جنگ اقتصادی فعلی هم ایستادگی کنیم.

ایشان در ادامه به فصل بازگشایی مدارس اشاره کردند و گفتند: به فرهنگیان و دانش آموزان عزیز شروع سال تحصیلی را مجدداً تبریک عرض می‌کنم و از دوستان فرهنگی می‌خواهم در این عصر که فرزندان ما نسبت به درس کم‌حوصله شده‌اند جدیت بیشتری برای تعلیم آن‌ها به خرج دهند و ازنظر پرورشی نیز در مقابل هجمه فرهنگی که دشمنان به راه انداخته‌اند همانند پدری دلسوز آن‌ها را رها نکنند و از آنان مراقبت نمایند؛ زیرا آینده این مملکت در دست فرزندان ماست.

امام جمعه پاوه در ادامه به سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر روحانی به نیویورک اشاره کردند و گفتند: ره‌آورد این سفر ازنظر سیاسی به نفع ایران تمام شد و آمریکا تنها و بی رفیق ماند؛ اما ازنظر اقتصادی سبب افزایش ارز و طلا گردید.

وی تصریح کردند: همچنان که عرض کردم بازار در دست دولت نیست؛ هنوز ۱۳ آبان نیامده و تحریمی شکل نگرفته ما خودمان را تحریم کرده‌ایم و آنچه را که آمریکا لازم داشت و می‌خواست انجام دهد ما خود اجرا کردیم.

ایشان با بیان اینکه ما ملتی بافرهنگ هستیم باید خیلی هشیار باشیم چرا که عمر این بحران کوتاه و باید فکر آینده را داشته باشیم گفتند:  شیخ سعدی می‌فرماید:

دلم بود خوش از این ویرانی‌ها ... زان که می‌دانم خرابی از حد بگذرد آباد می‌گردد.


خطیب جمعه پاوه با تأکید بر ضرورت حفظ مردم توسط مسئولان گفتند: امیدواریم این اوضاع آشفته بازار به پایان برسد و وضع بهتر و ملت شریف ایران که زحمت‌کشیده و خون‌ها داده‌اند از این وضع رهایی یابند.

وی تصریح کردند: تمام دولت‌های دنیا روزانه دست کارهای مختلفی می زنند و می‌کوشند نتیجۀ آن به نفع ملتشان باشد و سعی می‌کنند تا ملتشان در آسایش و رفاه باشند؛ ما هم انتظار داریم مسئولانمان به فکر ملت باشند؛ زیرا سرمایه مملکت ما مردم ما هستند و باید حفظ شوند.

ماموستا قادری در پایان سخنان خود با اشاره به حضور آقای یاسر رفسنجانی فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه، ضمن تشکر از حضور ایشان گفتند: در ۲۲ دی‌ماه سال ۹۵ در این مسجد مراسم خیلی باشکوهی برای مرحوم آیت‌الله هاشمی گرفتیم؛ زیرا ایشان در طول حیات خود نسبت به پاوه و مردم پاوه و امثال بنده بسیار مردانه و حکیمانه برخورد کرده‌اندt ما هم به‌نوعی حق خود را ادا کردیم

وی اضافه کردند: از آن زمان تاکنون فرزند آقای هاشمی مترصد هستند فرصتی دست دهد تا به پاوه بیایند و از این مردم شریف تشکر کنند؛ و امروز فرصت شد تا به میان مردم پاوه آمده و از نزدیک از همدردی شما مردم فهیم تشکر کنند .

در پایان نماز جمعه آقای یاسر رفسنجانی طی سخنانی از مردم شریف پاوه به خاطر برگزاری مراسم ارتحال ابویشان و همچنین به خاطر ثبات قدمی و همراهی نظام و تجلیل از پدرشان تشکر و تقدیر کردند.

مطالب مرتبط:

رئیس جمهورایران : ایران قصد حمله به نیروهای مسلح آ

فعال مسلمان فرانسوی: مسلمانان فرانسه باید از آرای

بازگشت القاعده

مسعود بارزانی: هدف همه پرسی اقلیم کُرد آغاز مذاکره

وزیر اماراتی:قطع رابطه با قطر طولانی خواهد بود

روسیه به ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس۴۰۰ وام می

مسلمانان ایرلند تریبونی در رسانه ندارند

ا

دادستان تهران: برای 16 زن داعشی حکم محکومیت صادر ش

فرماندار مراوه تپه:امنیت حاکم بر کشور مرهون وحدت و

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز