b_0_0_0_10_images_hjujturj.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۳۰/ شهریور‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمه سخنان خود به ضرب‌المثل‌های قرآنی اشاره کردند و گفتند: در قرآن کریم آیات عدیده‌ای وجود دارد که ضرب‌المثل است. خداوند متعال در آیۀ ۲۵ سورۀ مبارکۀ ابراهیم می‌فرماید: «... وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ» برای شما انسان‌ها ضرب‌المثل بیان می‌کنیم به این امید که از آن‌ها درس بگیرید.


خطیب‌جمعه پاوه در ادامه به آیۀ ۱۱۲ سوره نحل «وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ آمِنَةً مُطْمَئِنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِنْ كُلِّ مَكَانٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَالْخَوْفِ بِمَا كَانُوا يَصْنَعُونَ» اشاره کردند و گفتند: و خدا برای شما حکایتی نقل کرده و مثل آورده است؛ مثل شهری که در آن امنیت کامل حکم‌فرما بود و اهلش در آسایش و اطمینان زندگی می‏کردند و از هر جانب روزی فراوان به آن‌ها می‌رسید تا آن‌که اهل آن شهر نعمت‌های خدا را سبک شمردند و کفران نعمت کردند، خدا هم به‌موجب آن کفران و معصیت طعم گرسنگی و بیمناکی را به آن‌ها چشانید و چون لباس، سراپای وجودشان را پوشاند.

ایشان در ادامه به سه نعمت مهم در زندگی همه انسان‌ها اشاره کردند و گفتند: از آیه فوق استنباط می‌شود که سه نعمت؛ امنیت، سلامتی فرد و جامعه  و رفاه در زندگی برای همه انسان‌ها در تمام جوامع بسیار مهم و ارزشمندند.

وی افزودند: اگرچه ما در کشورمان امنیت فیزیکی داریم، اما اکثر افراد جامعه به دلیل ترس و واهمه از زندگی و آینده خود و قضایایی که در اطرافشان رخ می‌دهد امنیت روحی ندارند.

ماموستا قادری سپس به شعر یکی از شعرای عرب در این خصوص اشاره کردند و گفتند: شاعر عرب می‌گوید: «ثَلاثَةٌ لَیْسَ لَها النَّهایةَ. ألأَمْنُ والصِحَّةُ وَالکِفایَةُ» سه نعمت بی‌نهایت‌اند و هر گز تمام نمی‌شوند ۱-امنیت خانواده و جامعه ۲-سلامت فرد و اجتماع ۳-کفایت و رفاه در زندگی

وی سپس در خصوص تفسیر آیه ۱۱۲ سوره نحل خاطرنشان کردند: خداوند سه نعمت مهم را به آن مردم عطا فرمود؛ اما آن‌ها شکر آن نعمت‌ها را به‌جای نیاوردند و از ثروت خود استفادۀ نامشروع نمودند و ربا و احتکار کرده و به دنبال ناموس دیگران افتادند. حرکت آن‌ها خلاف قانون آسمانی و مروت و عقل بوده و در میان آن‌ها اعتماد و همبستگی رخت بربسته بود؛ کفران این سه نعمت باعث شد خداوند زندگی آن‌ها ویران کرد بلکه از خواب غفلت بیدار و بیش از این فساد نکنند وبر علیه همدیگر نباشند.

ایشان در ادامه عوامل ایجاد بحران در جامعه را برشمردند و گفتند: فقدان عدالت، تقسیم و توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه، نبود اعتماد مردم به یکدیگر و مردم به حاکمیت و عدم صداقت حاکمیت با مردم، ظلم و جنگ و توهین به مقدسات از عواملی هستند که سبب ایجاد بحران در جامعه می‌شوند.

امام‌جمعۀ پاوه سپس به جوسازی فضاهای مجازی و توهین به مقدسات اشاره کردند و گفتند: امروزه شاهدیم که در سایت‌ها و فضاهای مجازی انواع تهمت‌ها به خدا، پیامبر اسلام (ص) و قرآن روا داشته می‌شود و دلیل آن خود ما و عملکرد نادرست ما است که امروزه از کسانی تجلیل می‌کنیم که با خدا و پیامبر اسلام و قرآن بیگانه هستند.

ایشان به اوضاع نابسامان بازار ارز و سکه و تأثیر آن بر بازار سایر کالاهای موردنیاز مردم اشاره کردند و گفتند: در آشفته‌بازار اوضاع اقتصادی عده‌ای دارند طلا و دینار و دلار می‌خرند و خانه خود را به بانک تبدیل کرده‌اند و عده‌ای هم برای خرید دو کیلو گوجه با مشکل مواجه می‌شوند. معلوم نیست چه کسی باید به این وضع رسیدگی کند.

ماموستا قادری در ادامه سخنان خود به مشکل عدم کشتار گوشت در پاوه و اعتصاب قصابان این شهر اشاره کردند و گفتند: متأسفانه چندین روز است در این شهر گوشت قرمز نایاب شده است و مردم برای تهیۀ گوشت مجبورند به شهرهای هم‌جوار بروند و معلوم نیست مسبب این نابسامانی و آشفتگی کیست و چه کسی باید به مردم پاسخ دهد.

ایشان افزودند: بنده درخواست دارم مسئولان و قصاب‌ها باهم بنشینند و مشکلات را بررسی کنند و با توجه به اینکه پاوه دامداری ندارد و قصاب‌ها مجبورند دام را از شهرهای دیگر تهیه کرده و در این راه متحمل هزینه می‌شوند مقداری در حد معقول بهای گوشت را اضافه و اگر قصاب‌ها درخواست نامعقول دارند با آن‌ها برخورد نمایند و به این وضع که در شهر به وجود آمده و مردم برای تهیه گوشت عاجزند، سروسامان دهند

خطیب جمعه پاوه در ادامه به ۵ توصیه پیشینیان که رعایت آن‌ها غصه را کمتر، آرامش را زیادتر و مقاومت را بیشتر می‌کند اشاره کردند و گفتند: بازگشت به خدا، صبر، ایجاد اعتماد در بین یکدیگر، برنامه‌ریزی درست و اعتدال و میانه‌روی در زندگی توصیه‌هایی هستند که از پیشینیان به ما رسیده تا دردهای ما درمان و آرامش و طمأنینه به زندگی ما برگردد.

وی در خصوص کاهش هزینه‌های زندگی خانواده‌ها گفتند: هرچند ما امروزه زنان و فرزندان خود را بد عادت داده‌ایم و در بسیاری موارد صرفه‌جویی نمی‌کنند، ولی باید خانواده‌ها از خدا بترسند؛ مردان رنج می‌کشند و در بازار مورد مؤاخذه قرار می‌گیرند لذا می‌طلبد زنان محترم و فرزندان عزیز به رئیس خانواده ترحم و مقداری هزینه‌های زندگی را کمتر کنند تا در این اوضاع بد اقتصادی کمر مردان خانواده زیر بار مشکلات اقتصادی خم نشود.

ماموستا قادری در بخش دوم سخنان خود به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام می‌فرمایند: «المؤمنُ بَينَ خَمسِ شَدائدَ: مؤمنٌ يَحْسِدُهُ و منافقٌ يُبغِضُهُ و كافرٌ يُقاتِلُهُ و نَفْسٌ تُنازِعُهُ و شَيطانٌ يُضِلُّهُ» هر مؤمنی در میان پنج مشکل قرار گرفته است؛ مؤمنی که به او حسادت دارد، منافقی که به او بغض می‌ورزد، کافری که او را می‌کشد، نفس اماره بالسوء که او را به سمت خود می‌برد و شیطان که درصدد است او را گمراه نماید.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به سخنی از شقیق بلخی که از ابراهیم بن ادهم نقل کرده است اشاره کردند و گفتند: شقیق بلخی می‌فرماید: روزی ابراهیم بن ادهم در بازار بصره گذر می‌کرد. مردم دور او حلقه زدند و گفتند: دلیل چیست که هر چه دعا می‌کنیم خداوند دعاهای ما را مستجاب نمی‌کند؟ ابراهیم بن ادهم گفت عواملی سبب شده که قلب شما مرده و دعای شما مستجاب نمی‌شود ازجمله:
۱-شب و روز در حال غیبت و تهمت به دیگران هستید غافل از اینکه خود نیز همین گونه‌اید و از عیوب خود نمی‌گویید.
۲-پدر و مادر و فرزندان و برادران و همسایه‌های خود را دفن می‌کنید و ساده از کنار آن گذر می‌کنید. غافل از اینکه در مرگ درس است و شما عبرت نمی‌گیرید.
۳-نعمت‌های خداوند را استفاده می‌کنید و شکر خداوند را به‌جای نمی‌آورید.

مطالب مرتبط:

خبرگزاری اسپوتنیک از احتمال کشته شدن رهبر داعش خبر

هفت توصیه استاد مفتی محمدقاسم قاسمی به استادان و م

 

واکنش ها به اظهارات رئیس جمهوری افغانستان درباره ح

مولانا ساداتی : حق مردم آرام و بی دفاع گلوله بستن

 

طاهره رحمان نخستین گوینده خبر محجبه در آمریکا

۹ کشته در سانحه ریلی در پاکستان

امام جمعه اهل سنت بندر ترکمن : توبه از گناهان را ن

الزامات دگرپذیری در جهان اسلام در گفتگو با محمد شو

حملات هوایی و زمینی علیه داعش+فیلم

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات