b_0_0_0_10_images_photo_20180915_171911.jpg

Asasnews:حاجی کلمه بسیار بزرگ است، بار مسئولیت بزرگی بر عهده کسی که آن را به دنبال می کشد دارد/ گرانفروش خائن و محتکر ملعون است، دولت موظف است بازار را کنترل کند

به گزارش اساس نیوز به نقل از کانال تلگرامی مسجد جامع احناف تایباد ،امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در نخستین خطبه خود پس از بازگشت از سفر مبارک حج، با بیان اینکه هدف در هر عملی باید خداوند باشد تا عمل به جایگاه واقعی خود برسد و مورد قبول خداوند قرار گیرد، اظهار داشتند: دین فقط از آن خداست و هر عملی باید برای خداوند باشد. حجاج ما در حج اعمال حج را به نحو احسن انجام دادند و امروز سالم و سلامت به خانه های خود بازگشتند، این لطف خداوند است.

خطیب جمعه اهل سنت شهرستان تایباد با بیان اینکه الحمد لله همه اسباب برای ادای حج ۹۷ فراهم بود و حجاج ما با خیال راحت و آرامش کامل مناسک خود را انجام دادند، بیان داشتند: میلیون ها نفر از اکناف جهان بسوی خداوند آمدند و با رنگ ها، نژادها و مذاهب مختلف در یک صف واحد خالص برای خداوند گرد خانه او می چرخیدند و نام خدا را زمزمه می کردند. خداوند در قرآن کریم می فرماید: حج و عمره را وقتی بجای می آورید، خالص برای خداوند باشد.

مولانا توکلی افزودند: خداوند را شکر می کنیم که به حجاج ما توفیق عنایت کرد تا بتوانیم این فریضه الهی را انجام دهیم. اما کار برای حجاج تازه آغاز شده است. توصیه می کنم حجاج ما نورانیت حج را تا آخر عمر نگه دارند.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد گفتند: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: کسی که حج انجام دهد و ممنوعات آن را رعایت کند، زمانی که بازگردد، مانند روزی است که از مادر خود متولد شده است.

حجاج محترم بیاد داشته باشند که باید همین پاکیزگی که پیامبر اسلام (ص) وعده داده اند را حفاظت کنیم، نباید این پاکیزگی را با گناهان آلوده کنیم. پاداش حج مقبول جز بهشت چیزی نیست و اگر بخواهیم به وسیله این حج بهشت را بخریم باید مراعات چند چیز را انجام دهیم.

مولانا توکلی با بیان اینکه کلمه حاجی بسیار بزرگ است، بار مسئولیت بزرگی بر عهده کسی که آن را به دنبال می کشد دارد، این کلمه به کسی گفته می شود که گناهانش بخشیده شده و پاکیزه است، پس باید حاجی از چیزهای زیادی پرهیز کند تا خدای ناکرده حج او مکدر و نامه اعمالش سیاه نشود، اظهار داشتند: حاجی که از حج برگشته اولین کارش باید دوری از ریاکاری در عمل است. همانگونه که حج را برای خدا انجام داده است هر عملی که پس از حج انجام می دهد باید برای پروردگار باشد و اخلاص را در عمل تا روزی که از دنیا می رود باید حفظ کند.

دوم باید از خوردن مال مردم پرهیز کند، حاجی قبل از حج همه دیون خود را پرداخت کرده و پس از حج باید دقت کند که اثری از مال کسی در اموال او نباشد.

ایشان با بیان اینکه سومین جیزی که حاجی از آن باید بپرهیزد غیبت کردن است، افزودند: حاجی نباید برادر مسلمان خود را از خود برنجاند و باید رحم و مروت داشته باشد.

چهارم حجاجی که کاسب بازارند، باید از گرانفروشی، کم فروشی، احتکار و ... دوری کنند. گرانفروشی گناه بسیار بزرگی است. کسانی که گرانفروشی می کنند بدانند که به هم نوعان خود خیانت بزرگی می کنند. پیامبر اسلام ص و قرآن کریم همواره تاکید بسیاری بر دوری از گرانفروشی و کم فروشی دارند. اینها مستحق عذاب الهی هستند، بخصوص کسانی که اهل احتکار هستند منتظر عذاب دردناک خداوند باشند.

این اعمال برای همه ممنوعه ولی حاجی باید بیشتر از آنها دوری کند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان با خطاب قرار دادن کسانی که مایحتاج مردم را احتکار می کنند افزودند: پیامبر اسلام شما را لعنت کرده اند، از این پول شما کثیف تر، حرام تر و بدتری نداریم، ما مسلمانیم چرا به خاطر آشقته بازاری که بوجود آمده است، هرچه می توانیم از مردم مستضعف بگیریم، از خداوند بترسید. اجناس را گران نفروشید، احتکار نکنید. از دولت می خواهیم بیشتر بازار را کنترل کند، نباید بازار آزاد باشد که مغازه دار هرچه خواست به مردم غالب کند و هرکار خواست انجام دهد و کسی نباشد بر اعمال آنها نظارت کند، دولت کجاست؟ مردم از گرانی به ستوه آمده و فریاد می کشند، دولت کجاست؟ چرا نظارت نمی کند؟

ایشان پنجمین کاری که حاجی باید از آن پرهیط را خدعه کردن دانستند و افزودند: ششم از گناهان گذشته و هفتم از شرابخواری باید پرهیز کند. حاجی که دوباره به سوی شراب و زنا و چشم‌چرانی رفت، باید فاتحه اش را خواند. معنی ندارد چنین اعمالی از یک حاجی. هشتم از قطع صله رحم باید پرهیز کند و اگر با کسی مشکلی دارد، پیش قدم شود و دست دوستی بسوی او دراز کندو نهم از اذیت و آزار خانواده و پرخاشگری با مردم دوری کند.

مطالب مرتبط:

شورای عالی صلح افغانستان : هرگز از طالبان تسلیم شد

آخوند صمدی : یکی از ویژگی های ماه رمضان این است که

تصاویر نخستین دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا

ماجرای ازدواج مرد عرب با یک جن زیبا

همکاری سه جانبه ترکیه – روسیه و ایران در مبارزه با

بازگشت آوارگان سوری برای شرکت در مراسم عید قربان،

واکنش تیلرسون به بر کناری‌اش

اقدام ترامپ علیه مسلمانان شرم آور است

ا

پارلمان کانادا خواستار مبارزه دولت با اسلام هراسی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز