b_0_0_0_10_images_hjryury.jpg


Asasnews : حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۱۶/ شهریور‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمه سخنان خود در خصوص خانه کعبه گفتند: کعبه در حدود ۴ هزار سال پیش به دستور خداوند متعال توسط ابراهیم و پسر عزیزش اسماعیل ظاهراً بازسازی شد؛ چرا که کعبه از زمان آدم وجود داشته است اما آنان با یک مهندسی تازه آن را تجدید بنا کردند و بعدازآن نیز حضرت ابراهیم بر بالای کوه مردم را به انجام حج ابراهیمی فراخواند و از آن زمان تاکنون کعبه میعادگاه مسلمانان و انجام مناسک حج است تا از آنها درس عبرت و معرفت بگیرد.


امام‌جمعه پاوه سپس به آیۀ ۹۷ سورۀ مبارکۀ آل‌عمران «فِيهِ آيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ إِبْرَاهِيمَ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا» اشاره کردند و گفتند: به نص صریح آیه در کنار بیت علائم و آثار مهمی وجود دارند که هرکدام برای خود دارای پیام هستند؛ ازجمله حجرالأسود، مقام ابراهیم، حجر اسماعیل، آب زمزم و صفا و مروه که خدای بزرگ برای بشر قرار داده است.

ایشان با بیان اینکه امسال به‌صورت رسمی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و به‌صورت غیررسمی ۶۰۰ هزار نفر برای انجام مناسک حج به عرفات وارد شده بودند، افزودند: امسال سه میلیون انسان از هر نژاد و رنگ و لباس مناسک حج را به‌جای آوردند؛ این سه میلیون نفر با زبان و لباس و قیافه و شکل و فرهنگ مختلف از ویتنام تا ساحل‌عاج و از امریکا تا چچن و هلند در اروپا و خاورمیانه و آسیای شرقی به مکه آمده و با تکرار «ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الآخره حسنه و قنا عذاب النار و ادخلنا الجنه مع الأبرار. یا عزیز یا رحیم و یا غفار » در طلب مغفرت و درخواست چشم‌پوشی از گناهان یک شعار داشتند؛ درحالی‌که در بسیاری جهات با هم همرنگ نبودند.

وی در ادامه به کعبه، قبله آمال میلیون‌ها انسان مسلمان عاشق اشاره کردند و گفتند: باور من این است جذابیتی غیر مرئی در کعبه هست که این‌همه انسان را به سمت خود می‌کشاند؛ از بی‌سواد گرفته تا دکتر و فیلسوف؛ از روستایی تا شهری و از عرب تا عجم همه می‌خواهند دستشان به کعبه برسد و آن را لمس کنند.

ماموستا قادری سپس سعی بین صفا و مروه را از ارکان مهم حج برشمردند و گفتند: در این رابطه خداوند متعال می‌فرماید: « إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِن شَعَائِرِ اللَّهِ » و در آخر آیه می فرماید: « وَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَإِنَّ اللَّهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ »؛ در صفا و مروه تا چشم کار می‌کند فقط انسان است از سیاه‌وسفید و زن و مرد و بلند و کوتاه همه می‌آیند و می‌روند و شعار« إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِن شَعَائِرِ اللَّهِ » را سر می‌دهند.

امام‌جمعۀ پاوه به روز هفتم ذی‌الحجه اشاره کردند و گفتند: خطیب مسجدالحرام در روز هفتم ذی‌الحجه خطبه‌ کوتاهی می‌خواند و اعلام می‌کند فردا عرفه و باید تمام حجاج مکه را به‌قصد منا ترک و ۵ روز به منا و عرفات و مزدلفه بروند و شبانه‌روز را در یک جای یک متر و ۳۰ سانتی در چادر بگذرانند.

ایشان افزودند: فردای آن روز حجاج به سرزمین منا می‌روند اما نمی‌دانند برای چه به منا آمده‌اند؛ همین‌قدر می‌دانند در حجة الوداع پیامبر ما به منا تشریف آورده و امر فرموده است حجاج هم به منا بروند؛ حجاج بعد از وقفه‌ای شبانه راهی سرزمین عرفات می‌شوند و یک روز تمام را در عرفات توقف می‌کنند، چرا که در حقیقت مرکزیت حج عرفات است. ب


وی ادامه دادند: بعدازآن راهی مزدلفه خواهند شد و ۳ میلیون انسان تا صبح در آنجا توقف و با طلوع فجر به میدان جنگ با شیطان می روند و تعدادی سنگ را به نماد شیطان پرتاب می کنند؛ روزهایی که حجاج در منا هستند یک‌طرفش ذکر و قربانی و ایثار و جهاد و یک‌طرفش مبارزه با شیطان است و هرروز هر حاجی باید ۲۱ سنگ به‌طرف آثار شیطانی پرتاب کند.

ماموستا قادری با بیان اینکه پیام این سفر و این اردوی ۵ روزه این است هر کجا بروید باید به سوی خدا بازگردید؛ افزودند: بعداز این چند روز حجاج باید به مکه بازگشته و به طواف کعبه پرداخته و لبیک بگویند و درس توحید و خداپرستی فراگیرند؛ بعد از این اعمال فرد حاجی می‌شود.

خطیب جمعه پاوه در ادامه در خصوص مدینه نیز گفتند: به‌راستی مدینه هم لذتی خاص دارد؛ انسان در مدینه لذت روحی می‌برد و خوشحال و شاد و مسرور می‌شود که در خدمت پیامبر اسلام (ص) است همچنانکه در مکه نیز قلب و فکر انسان آرامش می‌گیرد و درس معرفت می‌آموزد.

ایشان گفتند: پیشینیان ما وقتی به حج رفته‌اند قبل از مدینه به مکه وارد شده‌اند؛ مولانا خالد نقشبندی روزی که قرار بوده فردایش به مدینه برود شکوائیه کرده و گفته است: ای مکه تو را چگونه به‌جای بگذارم حجر و مقام و رکن و حجرالأسود به من می‌گویند کجا می‌روی و از آن‌طرف هم به من امر شده است به خدمت پیامبر اسلام (ص) بروم.

وی در ادامه به قبر مبارک پیامبر اسلام (ص) در مدینه منوره اشاره کردند و گفتند: به‌وقت رحلت پیامبر اسلام در میان مسلمانان اختلاف ایجاد شد که او را کجا دفن کنند؛ جمعی گفتند باید او را در زادگاهش مکه دفن کنیم، جمعی دیگر گفتند باید در قبرستان بقیع دفن گردند، یکی از اصحاب حدیثی از پیامبر اسلام (ص) روایت کردند که فرموده بودند: پیامبران الهی در هرکجا که فوت کنند باید در همان‌جا دفن گردند؛ و پیامبر ما نیز که در حجره عایشه (رض) رحلت فرموده بودند در همان‌جا به خاک سپرده شدند. وقتی هم که حضرت ابوبکر صدیق در بستر بیماری بود به حضرت عایشه فرمود: می‌دانم آن خانه از آن توست اما آیا اذن دارم در آنجا دفن شوم حضرت عایشه چیزی نگفت الا رضایت نباشد. زمانی هم که خلیفه دوم حضرت عمر فاروق (رض) به دست ناپاک ابو لؤلؤ شهید شد در حین فوت فرمود: از عایشه اجازه بگیرید من هم در کنار پیامبر اسلام دفن شوم و اکنون این سه بزرگوار در جوار هم هستند.

امام‌جمعۀ پاوه سپس گفتند: پیامبر اسلام (ص) فرموده است: در بین خانه و منبرم محلی هست که تکه‌ای از بهشت است. هر کس در آن نماز بخواند امید بهشت داشته باشد.

ماموستا قادری در ادامه در خصوص سفرشان به بیت الله و حرمین شریفین افزودند: در حرمین شریفین سلام همه شمارا بصورت عمومی و خصوصی محضر پیامبر اسلام (ص) رساندم و در ملتزم که به تأیید احادیث صحیح محل قبولی دعا است برای همه شما و امنیت منطقه و حفظ مملکت دعا کردم؛ امیدوارم خداوند متعال دعاهایم را قبول فرماید.

ایشان ادامه دادند: دیدار از قبرستان بقیع که از زمان پیامبر اسلام تاکنون مدفن هزاران انسان بوده است و نیز زیارت شهدای احد و دیدن مسجد قبا که اولین مسجد صدر اسلام است و ورود به مسجد فتح و مسجد قبلتین که در آن قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به مسجدالحرام تغییر یافت از اعمال سنت حجاج در مدینه منوره هستند.

خطیب جمعه پاوه در خطبه دوم خود به حج آرام و به دور از مشکل امسال اشاره کردند و گفتند: حقیقتاً امسال مسئولین جمهوری اسلامی ایران زمینه‌ای بسیار خوب فراهم و حجی آرام و همراه با امنیت و عزت برگزار شد.

ایشان ادامه داند: از استان کرمانشاه هم حدود ۵۰۰ نفر از حجاج اهل سنت راهی سرزمین وحی شدند که با فرهنگی بسیار والا مناسک حج را به انجام رساندند؛ لذا از همه آنانی که امسال همراهی کردند تا حجی آبرومندانه برگزار شود ممنون و سپاسگزارم.

وی در ادامه سخنان خود از روحانیون و اعضای ستاد نماز جمعه پاوه که در نبود ایشان نماز جمعه را اداره کردند تشکر نموده و گفتند: بنده از ماموستایان محترم، آقایان ماموستا هادی رمضانی و ماموستا ملا کریم اداک که در مدت حضور بنده در سرزمین وحی نگذاشتند سنگر نماز جمعه تعطیل شود و نماز عید قربان را هم علی‌رغم مشکلات زیاد اقامه نمودند ممنون و سپاسگزارم.

ماموستا قادری در پایان ضمن تشکر از آحاد مردم که در روزهای اخیر به دیدر ایشان آمده بودند، گفتند: از مسئولان و مردم پاوه و همچنین از مردم شریف شهرستانهای جوانرود، ثلاث، روانسر، سرپل، سنندج، کرمانشاه و... که در این ۴ روز زحمت‌کشیده و به دیدار بنده آمده‌اند ممنون و سپاسگزار و در برابر لطف آنها سر تعظیم فرود می آورم؛ امیدوارم خداوند به آنان پاداش خیر عطا فرماید و از پروردگار خاضعانه میخواهم مرا توفیق دهد بیشتر از گذشته در خدمت مردم باشم.

مطالب مرتبط:

​ممنوعیت فیلم «پادماواتی» به دلیل نمایش تصاویر خشن

لزوم پاکسازی و پیرایش کتاب های اسلامی

افسران غربی و ترکیه‌ای در حندرات حلب/ 700 کشته از

ن

خاکسپاری ۹ عضو یک خانواده یمنی در روستای هابیل

اسلام باید در مدارس آلمان تدریس شود

علمای اهل سنت عراق: توافق هسته ای ایران، پیروزی ام

تشکر دانمارک از بلژیک بابت ممانعت از سفر یک زن مسل

پیامبری که اکنون بیش از هر زمان به او نیاز داریم

ولیعهد عربستان:کودتای غرب بر علیه خودم را فراموش ن

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز