b_0_0_0_10_images_mfeghhi.jpg

Asasnews: مولوی بهزاد فقهی تاکید کرد: امروز در دنیای اسلام گروه های مختلف با برافراشتن پرچم جهاد اقدام به کشتن مسلمانان می کنند.جهاد در فقه مبانی خاص و مشخص دارد .

به گزارش خبرنگاراساس نیوز، مدرس حوزه علمیه زین الدین ابوبکر تایبادی دراین باره گفت: «شریعت دین مبین اسلام درشرایطی خاص برای مسئله غیبت استثنا قائل می شود. اتفاق افتاده است که پزشکان مسلمان درمورد آن دسته از بیمارانی که ناچارازخوردن گوشت خوک هستند، مجوز صادرمی کنند؛ چرا که اگر زنده ماندن انسان بستگی به خوردن گوشت خوک داشته باشد، خوردن آن بلامانع است. درجایی دیگراگرچنانچه شخصی ازشدت تشنگی درمعرض مرگ قرارگرفته وآبی جهت نوشیدن دراختیارش نباشد، خوردن شراب برایش جایزاست».

وی افزود: «این مسئله درباره غیبت نیز صدق می کند. البته باید توجه داشته باشیم که همگان نمی توانند از این استثنائات بهره مند شوند. درمسائل دنیوی هم  تبصره ها و قانون نامه هایی  برای کنترل امور ارگان ها و ادارات دولتی وضع شده اند واگرقرار باشد اشخاص درهر جایی که دلشان می خواهد از تبصره وتک ماده استفاده کنند، جامعه دچارهرج ومرج خواهد گردید».

مولوی فقهی با بیان این مطلب که حتی کشتن  افراد نیز می تواند درشرایط خاص جایز باشد، ادامه داد: «در جوامع انسانی و اسلامی، هیچ شخصی حق ندارد فرد دیگری را به قتل برساند، لیکن درجنگ با کفار، کشتن طرف مقابل نه تنها جایز است که به نوعی عبادت نیز محسوب می شود. متاسفانه  به دلیل آن که برخی ها از قوانین سواستفاده کرده و به نفع خود بکار می بندند، باعث ایجاد هرج و مرج و گرفتاری های اجتماعی می شوند».

مدرس حوزه علمیه زین الدین ابوبکر تایبادی با انتقاد از شرایط موجود درجهان اسلام اظهار داشت: «از سوی دیگر شاهد آن هستیم که طرف های درحال مناقشه درممالک اسلامی، هریک پرچم اسلام را به بهانه جهاد برافراشته نگه داشته و یکدیگر را می کشند. جالب تر آنکه هر دو طرف نیز خود را محق می دانند.

باید بدانیم همان طورکه نماز و زکات دارای فقه هستند، جهاد هم دارای فقه بوده ونمی توان  براساس سلایق ومنافع شخصی اقدام نمود. امروزه بیشترین رجوع مردم به علما، یا در ماه رمضان است و یا درایام حج اتقاق می افتد. درماه های دیگر، گویی دین تعطیل است وبرخی اشخاص، خیلی که همت به خرج دهند بعد از انجام عمل به علما مراجعه کرده و درخصوص جایز ویا ناجایز یودن آن سوال می کنند».

مولوی فقهی تاکید کرد: «فرد مسلمان باید در تمام امور زندگی  به علما مراجعه کرده و درمورد مسائلی که جوابشان را نمی داند سوال نماید. فتنه ای که گروه خوارج در صدراسلام به وجود آوردند، تاکنون هیچ گروهی ایجاد نکرده است. یکی از نشانه های گروه خوارج این بود که به کثرت نماز خوانده و قرآن کریم  تلاوت می کردند؛ ولی به دلیل آنکه اعضای آن از قوانین اسلامی پیروی نکرده و خودسرانه عمل می کردند، کلیه عبادات شان برباد رفته است. بنابراین جوانی که تصمیم به جهاد می گیرد، می بایست به یک دارالافتاء معتبر مراجعه کرده و درباره نیتش ازعلمای آن سوال کند».

این عالم اهل سنت بیان نمود: عده ای با ادعای اینکه مطالب مورد نیازشان را از اینترنت و فضای مجازی می گیرند، آن را نوعی کلاس برای خود می دانند، حال آنکه در فضای مجازی ممکن است هر شخص معتبر و نامعتبری مطلب گذاشته باشد. پس نمی توان به هرمطلبی استناد نمود. هیچ کس از ما نمی داند که چه کسی سایت های ناشناخته مذهبی را مدیریت می کنند.

شاید عوامل آنها ازمیان قوم یهود انتخاب شده باشند که اسلام دلخواه شان را به مخاطبین عرضه بدارند. بنابراین اگر قراراست فرزندان ما درفضای دین و ایمان رشد کنند، این مسئله با دست خود ما امکان پذیرخواهد بود. بی تردید یهودی ها ومسیحی ها، هیچ برنامه ای برای مسلمان کردن فرزندان مسلمین ندارند. داشتن علم تربیت فرزند برهمه ما فرض است و باید کتاب های مربوط  دراین زمینه را مطالعه نماییم».

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

سفرنامه تصویری از دیدار هیات اساس نیوز با اهل سنت

ابراز ندامت تروریست‌های بوسنی از پیوستن به داعش

مولانا گرگیج:انسان باید فرصت ها مغتنم شمارد

داعش برای حمله به مکه آماده می شود !

دست به دعا شدن کودکان آواره روهینگیایی + عکس

وزیر دفاع ملی ترکیه : گروه پ.ی.د بیشترین جنایت علی

اکران نخستین فیلم سینمایی عربی در عربستان

ثروتمند ترین مرد آسیا کیست ؟

بازگشت رئیس جمهور ترکیه از سفر آمریکا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات