b_0_0_0_10_images_64564641.jpg

Asasnews: امام جمعه اهل سنت بیرجند ومدیرحوزه علمیه الصدیق درمراسم نماز جمعه هفته اخیر پیرامون اهمیت فریضه حج به سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرنگاراساس نیوز، مولانا غلام حیدر فاروقی با توجه به نزدیکی موسم حج تمتع گفت:  «خانه کعبه به روایتی در زمان ابتدای خلقت حضرت آدم علیه السلام ساخته شده است و درزمان حضرت نوح علیه السلام ازبین رفته است. لذا درزمان حضرت ابراهیم علیه السلام مورد تعمیر و بازسازی قرارگردید».

وی افزود: «به هرحال آنچه که از آیات و روایات استنباط می شود، اولین خانه ای که برای عبادت در روی زمین ساخته شده، خانه کعبه است. این مکان بسیار مقدس است وعبادت درآن فضیلت زیادی دارد. خداوند متعال به خاطر قداست این مکان مقدس، کسی را که درحرم امن الهی اراده کج روی کرده و به گناه آلوده شود، به عذابی دردناک گرفتار می کند».

مولانا فاروقی، مسجد الحرام،مسجدالنبی، مسجدالاقصی را مکان هایی خواند که برای عبادت ساخته شده اند و ضمن تاکید برای سفربه این مکان ها اظهار داشت: «نبی مکرم اسلام در روایتی می فرماید، یک رکعت نماز خواندن درکنار خانه کعبه برابربا صدهزار رکعت  نماز،اجر و پاداش دارد. ازاین روحجاج عزیز که به این سفر می روند، وقت شان را غنیمت شمرده و فرصت گران بهای به دست آمده را بیهوده سپری نکنند».

امام جمعه اهل سنت بیرجند یادآورشد: «سرزمین مقدس مکه جایی است که حضرت ابراهیم و اسماعیل با اخلاص آن  را تعمیر و بازسازی کرده واین یادگارازآن بزرگواران باقی مانده است. حج عبادتی است که همه مسلمانان موظف اند انجام دهند، این عبادت، عبادتی بدنی ومالی بوده وطولانی ترین عبادت همراه با رنج و مشقت بسیار می باشد».

مدیرحوزه علمیه الصدیق بیرجند ادامه داد: «درشریعت مقدس اسلام تاکید شده است که انسان، در زمان جوانی باید کاری را انجام دهد که سعادت دنیا و آخرت را نصیب خود گرداند. حج ازعباداتی است که انسان باید درسنین جوانی انجام دهد، زیرا حجاج درطول آن درس های زیادی برای زندگی آینده خود می آموزد و با خدای متعال پیمان می بندد که جزو بندگان مومن و شایسته باشد. کسی که  به حج می رود تحت تاثیر جاذبه های معنوی آن که درمکه و مدینه وجود دارد. لذا بهتر است که جوانان این مناسک را پیش ازازدواج انجام دهند».

این عالم اهل سنت تمرین توحید، بیزاری و دوری از شرک را از فلسفه های حج ابراهیمی  دانست وعنوان نمود: «حجاج وقتی احرام می بندند، اولین کلماتی که بر زبان جاری می کنند، لبیک است. حج عبادتی برای مبارزه با تبعیض است وهمه حجاج با هررنگ ، نژاد ، زبان و مقامی که هستند، همگی  یک نوع لباس پوشیده ومناسک  آن را هماهنگ و دریک زمان مشخص انجام می دهند. این شیوه پوشیدن لباس، نبود تبعیض دراسلام را به مسلمانان می آموزد و تنها برتری درمیان مسلمانان، تقوا است».

مولانا فاروقی خاطرنشان ساخت: «حج نوعی مبارزه با شیطان و نبرد با خواهشات نفسانی است. حج تزکیه و پاک کردن نفس از رذایل اخلاقی است . این فریضه الهی، ایمان انسان ها را تقویت می کند وانجام آن، تجدید پیمان با خدای متعال و اظهارشکر دربرابر نعمت های الهی است. کسانی که به حج تمتع  می روند درواقع با فاصله طبقاتی به مبارزه می پردازند. ایام حج، انقلاب روح و جسم است که انسان را دچار دگرگونی می کند. روزهای پیش رو، بهترین فرصت برای توبه کردن ازگناهان است وبهترین مکان برای توبه و بازگشت محل عرفات می باشد. انسان های پاک ومومن در روزعرفه دست به دعا بلند کرده و توبه می کنند».

 

مطالب مرتبط:

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

مدیر عامل انجمن خیریه بستک :قرار گرفتن در مسیر امو

درخواست مردم آلمان برای ممنوعیت فعالیت حزب ضد اسلا

بزرگترین نماز عید فطر مسلمانان در اروپا

عربستان جنگنده‌های خود را در ترکیه مستقر کرد

زلزله زدگان کرمانشاه را ....

خانه کعبه با آب زمزم و گلاب شستشو شد

عمان از برقراری امنیت و ثبات در سوریه حمایت کرد

نخست وزیر مجارستان نسبت به پیشروی اسلام در اروپا ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات