b_0_0_0_10_images_photo_20180804_100701.jpg

Asasnews:مولانا توکلی در نماز جمعه روز گذشته اهل سنت تایباد با ذکر ویژگی های خاص و تاریخی مسجدالحرام تاکید کرد که زیارت خانه خدا باید با فکر و اندیشه صورت پذیرد .

به گزارش خبرنگار اساس نیوز به نقل از کانال تلگرامی نماز جمعه اهل سنت تایباد، خطیب جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در بخش اول خطبه های این هفته نماز جمعه تایباد با بیان اینکه آثار تاریخی و دینی مسجد الحرام برای مسلمانان با ارزش است اظهار داشت: نخستین اثر مهم تاریخی مسجد الحرام مقام ابراهیم (ع) است و دومین اثر تاریخی حجرالاسود است که نقل است که چون مشرکین بر این سنگ دست کشیدند، سنگ سیاه شده است. این سنگ بر اساس روایتی از بهشت بر زمین آمده است که حضرت ابراهیم بر دیوار غربی نصب نمود و روایت دیگری است که این سنگ در کنار آدم (ع) از بهشت همراه با او به زمین فرستاده شده است.

 استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد سومین روایت را پایین آوردن سنگ بر روی کوه ابوقبیس توسط جبرئیل است که حضرت ابراهیم ع آن را از این کوه پایین آورده و بر کعبه نصب کرده دانسته اند و افزودند: روایتی است که این سنگ، دست خدا در زمین است و کسی که این‌سنگ را دست می زند، گویا با پروردگار مصاحفه کرده است. در روایتی آمده است که حضرت عمر رض به طواف آمدند و به نزد حجر آمده و بر او بوسه زدند و گفتند: من می دانم تو سنگی بیش نیستی، بوسه من بخاطر بوسه پیامبر ص است. حضرت علی رض پشت سر حضرت عمر بود و گفت: این گونه که شما می فرمایید نیست، این سنگ هم فایده می‌رساند و هم ضرر می رساند. از روزی که ذریه آدم خلق شد، آن روز هرکسی که برای آن میسر می شود به سفر بیاید، پیمان نامه ای نوشته شده و در داخل سنگ گذاشته است. فردای قیامت این سنگ به اذن خداوند به زبان در می آید و چشم باز می کند و شهادت می دهد برای کسانی که او را زیارت کرده اند و به ضرر کسانی شهادت می دهد که او را قبول نداشته باشد و نقض عهد کرده است. حضرت عمر رض می فرمایند: ای علی، اگر تو نبودی از کجا می توانستیم این علم‌ را بیاموزیم.

  در روایتی پیامبر ص توصیه کردند که به خاطر مصاحفه با این سنگ زائران را اذیت نکنید که گناهش بیشتر از پاداشش است. ما داریم روایتی که پیامبر سوار بر شتر با عصا از دور سنگ را لمس می کردند و الان با توجه به شلوغی بسیار مسجدالحرام از دور دست را به سمت سنگ بردن و دست را بوسیدن، همان ثواب را دارد.

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد با بیان اینکه در طول تاریخ رویدادهای تاریخی بسباری برای این سنگ اتفاق افتاده است اظهار داشتند: در قرن سوم سنگ را بردند و بعد از مدتی پس آوردند و سر جای خود نصب کردند، در سیلی در زمان مشرکین سنگ مفقود شد و با پیدا شدن آن، داستان مشهور حضور پیامبر ص و رای ایشان را همگان می دانید، امروز هم این سنگ تکه تکه شده و همچنان در قابی محکم شده است که زائران می توانند آن را زیارت کنند.

   ایشان سومین اثر تاریخی و نشانه قدرت خداوند را حجر اسماعیل دانسته و بیان نمودند: حضرت اسماعیل ع می آمدند در سایه خانه خدا استراحت می کردند و سایه بانی در آنجا برای خود ساخته بودند و در همین محل همراه با مادر خود هاجر در دفن شدند. در دوره ای که عبدالله بن زیبر می خواست خانه کعبه را بازسازی کند، در حفاری به سنگ سبزی رسید و وقتی پرس وجو نمود، گفتند که قبر حضرت اسماعیل ع است.

خداوند از بهشت روزنه ای در همین سایه بان برای حضرت اسماعیل باز شد و نسیم خنکی از بهشت به جهان می آمد. الان هم طواف کنندگان وقتی به همین محل می رسند، باد خنکی به زائران می رسد که جان آدم تازه می شود و زمین مطاف در همان محل باز می شود. هجر اسماعیل در دوره مشرکین از خانه جدا شد و امروز همان دیوار شکسته است که همگان مشاهده می کنند و پیامبر ص نماز خواندن در این محل را همانند نماز خواندن در خانه خدا دانستند ،چرا که قسمتی از خانه خداست. حضرت عبدالله بن‌زبیر حجر را در خانه داخل نمود و آرزوی پیامبر ص را محقق کرد، اما حجاج بن یوسف وقتی بر مکه مکرمه حاکم شد، دوباره آن قسمت را تخریب کرد و بنای فعلی همان بناست.

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در پایان اظهار داشتند: خانه خداوند را باید با فکر و اندیشه و آگاهی باید زیارت کرد و زائر باید همه این ها را بداند تا زیارتش، زیارتی از روی علم و آگاهی و آشنایی باشد.

 

مطالب مرتبط:

توقیف یک کبوتر به اتهام جاسوسی!!!

پ

اظهارات بارزانی درباره علت عقب نشینی پیشمرگه از کر

اهل سنت يعني تبعيت و سمع و طاعت

امارات سطح روابط دیپلماتیک با ایران را کاهش داد

سنگین ترین قرار وثیقه تاریخ ایران صادر شد

مصاحبه مطبوعاتی مشترک اردوغان – پوتین: باهمه گروهه

مسلمانان آمریکا دستور مهاجرتی جدید ترامپ را محکوم

مولانا گرگیج : فریضه روزه نوعی تمرین تقوا به شمار

مولانا محمد عثمان: تمام قلب ها برای دکتر عبدالشکور

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز