b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_alibaeii.jpg

اساس نیوز: امام جمعه مشهد ریزه در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته (15 تیرماه 97 ) به چند مورد از اخلاق و تربیت اجتماعی، اسلامی اشاره کرده و با تلاوت بخش هایی از سوره مبارکه آل عمران گفت: «پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم با اخلاق بسیار نیکی که داشت، همه افراد جامعه را به خود جذب می کرد. لذا کلیه اصحاب سعی می کردند تا با ایشان نشست و برخاست داشته باشند».


مولوی عبدالکریم علی بائی افزود: «رفتار نبی مکرم اسلام باعث می شد تا همه اهل ایمان مجذوب و شیفته ایشان شوند. حتی کفاری که به عنوان جاسوس در بین مسلمین  فعالیت داشتند، ازاین موضوع متعجب می شدند که ایشان در محافل بدون محافظ رفت و آمد کرده و با پیروانشان بدون تکلف رفتار می نماید. آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم، خود را برتر از دیگران نمی دانست و در نتیجه مخاطبین تحت تاثیر اخلاق و رفتار نیک ایشان قرار می گرفت».

امام جمعه شهر مشهدریزه از اسلام به عنوان دین مودت و رحمت یاد کرده و ادامه داد: «اسلام دین آسایش و مودت و آرامش است. اسلام با خشونت در تضاد است و این مسئله به وضوح درسخنان و رفتار پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم مشاهده می شود. ایشان در حدیثی می فرماید، بر یکدیگر آسان بگیرید. مردم را به رحمت الهی بشارت داده و با رفتار خود بقیه را از دین متنفر ننمایید. مسلما نرمی و مهربانی درهر شخصی که قرار بگیرد موجب زینتش شده و مردم را مجذوب رفتار خود خواهد کرد».

خطیب نماز جمعه شهر مشهدریزه خاطرنشان ساخت: «دشمنان قصد دارند با خشن جلوه دادن رفتار مسلمین، دین اسلام را یک دین خشن و غیر قابل اعتماد معرفی کرده و تلاش می کنند با این قبیل ترفندها، اسلام هراسی را در جهان رواج دهند. دراین بین وظیفه ما این است که دین الهی را مورد ستایش قرار دهیم. باید الگوی اسلام؛ یعنی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم و صحابه را به جهان اسلام بشناسانیم، نه اینکه فریفته فرهنگ غربی شویم و ارزش های اسلام را کنار بگذاریم».

مدرس حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد از "سادگی در گفتار و رفتار" به عنوان یکی دیگر از موارد اخلاق اجتماعی اسلامی نام برده و اظهار داشت: «اسلام، سادگی را می پسند، به شرط آن که سادگی با حقیقت همراه بوده و ازتکلف و تصنع خالی باشد. متاسفانه چشم به هم چشمی های موجود در جوامع مختلف اسلامی شیوع پیدا کرده و این مسئله بنیان خانواده ها را به خطر می اندازد.

چشم و هم چشمی بلای خاموشی است که جامعه را متلاطم کرده و آرامش را از خانواده ها سلب می نماید. خصوصا جوانان مسلمان باید با حقایق زندگی کنار بیایند. مسلمان باید برای خود زندگی کند، نه دیگران. اجازه ندهیم زرق و برق زندگی دیگران باعث تباهی زندگی ما شود و با تبعیت از سیره ی نبوی زندگی خود را در مسیر اسلامی نگه داریم».

 یادگار مرحوم مولانا علی بائی پایبندی به عهد و پیمان را از دیگر موارد اخلاق و تربیت اجتماعی اسلامی دانست و بیان نمود: «قرآن کریم، مومنین را بر پایبندی به عهد و پیمان سفارش کرده است. بدانید هر شخصی که نسبت به این مسئله کوتاهی نشان دهد در روز قیامت پاسخگوی اعمالش خواهد بود».

مولوی علی بائی ریشه بی اعتمادی های موجود در جامعه و ازبین رفتن سنت قرض الحسنه را در بی اهمیت شمردن عهد و پیمان و سخن خوانده و تصریح کرد: «مادامی که به دین اهمیت نداده و سرلوحه کارمان قرار ندهیم، عهد و پیمان نقض خواهد شد. مشکل اساسی این است که برخی از میان امت اسلامی که خود را مسلمان واقعی می شمارند، تنها نام مسلمان را یدک می کشند؛ اما رفتارشان هیچ شباهتی به فرد مسلمان ندارد و اینها با اخلاق و رفتار رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم بیگانه هستند».

امام جمعه شهر مشهدریزه تنها راه برون رفت از مشکلات جهان اسلام را روی آوردن واقعی به اسلام معرفی کرده و تاکید ورزید« تا زمانی که امت اسلامی در خود تغییر ایجاد نکرده و به اصلاح امور نپردازد، جامعه درست نخواهد شد. کسانی هستند که جز به سودجوئی فکر نمی کنند. مردم باید تا در این شرایط یکدیگر را درک کرده و خدای متعال را در همه حال حاضر و ناظر بر اعمال خود ببینند. امروز در بازارها کسانی هستند که اجناس خود را با توجه به سیر صعودی دلار به قیمت های گزاف می فروشند که این خود مصداق بی عدالتی و ظلم است. نباید منتظر باشیم دیگران زندگی را برای ما درست کنند؛ زیرا خودمان باید به فکر درست کردن زندگی خود و اطرافیانمان باشیم».

این عالم اهل سنت فشارهای موجود در جوامع اسلامی را باعث رو آوردن جوانان مسلمان به لائیک عنوان کرده و یادآور شد: «علت این مسئله را باید در رفتار سوء سردمداران این حکوت ها جستجو کرد؛چرا که اسلام، دین کاملی بوده و کوچکترین عیب و اشکالی در آن وجود ندارد. امروزه رفتارهای مسلمان نماها، جوانان را از دین گریزان کرده است».
خبرنگار: طاهر جانیمطالب مرتبط:

آمریکا چگونه کشوری است؟

عقاید و اعتقاد جوانان در فضای مجازی در معرض خطر اس

مسجدی با مدیریت و امامت زنان در کالیفرنیای امریکا

راهب بودایی در اعتراض به فساد رئیس جمهور کره جنوبی

ا

ممنوعیت استفاده از نامهای اسلامی در تاجیکستان

پ

یکی از فرماندهان ارشد داعش توسط ترکیه کشته شد

سیل در عربستان 40 قربانی گرفت

بیرون کردن زن مسلمان از سالن تبلیغات ترامپ

مسلمانان میانمار قربانی خشونت دولتی هستند

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز