b_300_300_16777215_10_images_index984597.jpg

اساس نیوز ؛ مولانا عبدالحمید در مراسم امروز (15 تیر 1397) نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان با تأکید بر لزوم تلاش همه‌جانبه برای حفظ امنیت، خواستار مبارزه جدی سران طوایف با قاتلان و جنایت‌کاران و تحویل آن‌ها به مقامات قضایی شدند.


مولانا عبدالحمید در این مراسم «سرقت و راهزنی» را‌ از بزرگ‌ترین عوامل ناامنی در جامعه عنوان کردند و با تأکید بر لزوم حفظ امینت، خاطرنشان کردند: تمام مردم، علما، مسئولین، معتمدین و متنفذین باید برای حفظ امنیت تلاش کنند.


ایشان در ادامه خواستار مبارزه طوایف با افراد جنایت‌کار و گروگان‌گیر شدند و گفتند: طوایف با تمام افراد جنایتکار و گروگان‌گیر مبارزه کنند. این‌ها را وادار به توبه کنند و یا به مقامات قضایی تحویل بدهند تا به مجازات قانونی‌شان برسند. خصوصا افرادی که مرتکب قتلی شده‌اند، باید به مقامات قضایی تحویل داده شوند تا درس عبرتی برای دیگران قرار بگیرند.

امام‌جمعه زاهدان بر لزوم شکایت و پیگیری این نوع مسائل از مجاری قانونی تأکید کردند و گفتند: توصیه ‌ما این است افرادی که مرتکب قتل و جنایت می‌شوند، به مقامات قضایی سپرده شوند. بازماندگان این نوع حوادث نیز باید مسائل را از طریق قانون پیگیری کنند؛ زیرا پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: «مَن قَتَلَ قَتَلنَاهُ» هرکس یکی را بکشد ما او را می‌کشیم.

ایشان تأکید کردند:‌ هرکسی که مرتکب قتلی شد باید خود او جهت مجازات به مقامات قضایی تحویل داده شود. آداب‌ورسوم جاهلیت قدیم که در منطقه وجود داشته است، اعتبار ندارند. اینکه اولیاء مقتول دنبال برادر، پدر و یا خویشاوند قاتل باشند،‌ برخلاف تعلیم اسلام و دستور پروردگار است.

شهادت مهندس مهدی و دکتر عبدالشکور تلخ و ناگوار بود
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با اشاره به شهادت مهندس مهدی میربلوچ‌زهی و دکتر عبدالشکور کُرد طی هفته گذشته، خاطرنشان کردند: در هفته گذشته با حوادث تلخ و ناگواری روبه‌رو بودیم. مهندس مهدی میربلوچ‌زهی که یک انسان بسیار شایسته و باسواد بود و به گفته نزدیکان 300 نفر زیر مجموعه ایشان بودند و از طریق ایشان نان می‌خوردند، متأسفانه توسط راهزنان و دزدها ربوده شده و به شهادت رسانده شد.

مولانا عبدالحمید افزودند: دکتر عبدالشکور کُرد نیز یک انسان مفید و دردبه‌خور بود که متأسفانه دیروز در خاش به شهادت رسید. ایشان انسانی بود که خیر و نفع‌اش به همه می‌رسید؛ وابسته به یک طایفه و خانواده نبود. رفتن این نوع افراد برای جامعه ضایعه بزرگی است. کشتن فردی که مشغول به تحصیل است، استعداد و توانایی دارد و برای جامعه خدمت می‌کند، خیلی ناگوار است.

مسئولین در اخذ مالیات و مردم در پرداخت آن همکاری کنند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه با اشاره به «هفته مالیات» بر لزوم تسهیل در اخذ مالیات از مردم تأکید کردند و گفتند:‌ اخذ مالیات در کشور یک حکم قانونی است، اما توصیه ما به مسئولین آن است که با توجه به اینکه مردم با مشکلات اقتصادی مواجه هستند، کاروکاسبی‌شان ضربه خورده و متحمل فشارهای سنگینی شده‌اند، باید سازمان امور مالیات کشور این مسئله را مدنظر داشته باشد و بر مردم آسان بگیرد.

ایشان افزودند: مسئولان در گرفتن مالیات رعایت حال مردم را بکنند. جریمه‌ها را معاف کنند و در اصل مالیات به نحوی رفتار کنند که مردم بتوانند آن را تحمل کنند. همچنین مردم عزیز در پرداخت مالیات با سازمان امور مالیات همکاری کنند.

در استفاده از «آب» و «برق» صرفه‌جویی کنیم
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان با اشاره به کمبود ذخایر آب و برق کشور بر لزوم صرفه‌‌جویی در استفاده از آن‌ها و پرهیز از اسراف تأکید کردند و گفتند: این روزها کشورِ ما با مشکل و بحران کمبود «آب» و «برق» دچار است، چون بیشتر مناطق کشور را قحط و خشک‌سالی فراگرفته است و استفاده نیروگاه‌های برقی از آب محدود شده است؛ لذا باید در استفاده از آب و برق صرفه‌جویی کنیم.

ایشان افزودند:‌ در خانه‌ها لامپ، کولر و هیچ وسیله برقی را بدون ضرورت روشن نکنید. اگر در استفاده از آب و برق صرفه‌جویی شود، کمتر با خاموشی مواجه خواهیم بود و همین‌طور پول کمتری برای آن پرداخت خواهیم کرد.


مولانا عبدالحمید افزودند: با توجه به اینکه در معرض تحریم شدیدی قرار داریم، نباید در استفاده از امکانات طوری عمل کنیم که در آینده با مشکل مواجه شویم. لازم است که در استفاده از لباس، مواد غذایی و تمام موارد از اسراف پرهیز کنیم و به‌اندازه ضرورت از آن‌ها استفاده کنیم.

 مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با اشاره به درگذشت حاج نظر شه‌بخش، از فعالان جماعت تبلیغ، از ایشان به‌عنوانی انسانی نیک، شب‌بیدار، عابد و ذاکر یاد کردند و گفتند: رفتن انسان‌های مفید، صالح و عابد برای جامعه ضایعات سنگینی دارد. الله تعالی عزیزانی را که این هفته از دست دادیم مورد رحمت و مغفرت خویش قرار دهد و به ما نعم‌البدل عنایت کند.

مطالب مرتبط:

اختتامیه بیست و نهمین دوره ترجمه و تفسیر قرآن در

درخواست هند از اینترپل برای تعقيب ذاكر نايك

تهدیدات داعش در افغانستان جدی شود به افغانستان حمل

اشتاینمایر: بدون ایران خاورمیانه به ثبات نمی‌رسد

کاتالونی ها در تلافی حملات یک زن مسلمان را مورد ضر

رویای پیروزی بدون جنگ آمریکای شیطانی

مولانا عبدالحمید در مراسم عید قربان اهل‌سنت زاهدان

کریستیانو رونالدو، سوپرقهرمان سریال کارتونی

مسجد نور تنها مسجد شمال ویتنام / عکس

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات