b_0_0_0_10_images_25405285327703.jpg

اساس نیوز ؛  حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۰۸/ تیر‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمه بخش اول خطبه‌ها آیین اسلام را آئین اعتدال و میانه‌روی دانستند و گفتند: ما مسلمانان در شبانه‌روز حداقل ۱۷ بار در نماز دعای «اهدنا الصراط المستقیم، صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین» را تکرار می‌کنیم مفسرین می‌فرمایند: منظور از صراط مستقیم راه معتدل و میانه‌روی است. راه کسانی که پیش از ما در آن راه رفته‌اند و خداوند نعمت خود را بر آنان ارزانی فرموده‌ است؛ نه افراطی چون یهود و نه تفریطی چون مسیحیان.


ایشان افزودند: باز مفسرین اسلامی در ذیل آیۀ «غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین» می‌فرمایند: مغضوب منظور قوم یهود است که تندرو و اهل اسراف و ضد پیامبران بودند و گمراهان هم مسیحیان هستند که معتقدند خدایان سه تا هستند. الله، مریم و عیسی(ع)

امام‌جمعه پاوه سپس به آیۀ ۳۱ سورۀ اعراف «یَا بنی‌آدم خُذُوا زِینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَکُلُوا وَاشْرَبُوا وَلا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ» اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه به بنی‌آدم امر می‌فرماید: سعی کنید در زندگی خود وقتی‌که به مسجد می‌روید لباس پاک و طاهر بپوشید و بخورید و بنوشید اما اسراف و زیاده‌روی نکنید.

وی افزودند: از این آیه چنین استنباط می‌شود که آیین اسلام آیین تزئین، تطهیر و تمدن و دعوت به بهداشت و پوشش صحیح و پسند و شایسته است.

ایشان گفتند: امروزه در جامعۀ ما اسراف بسیار زیاد است و در هر خانه‌ای به‌اندازه ۳ خانواده فقیر مردم خوراک را دور می‌ریزند و این گناه و خلاف شرع و عقل است. لذا لازم است که ما در خوردن و آشامیدن و استفاده از برق و آب و گاز و در هزینۀ سفر و مهمانی‌ها مقداری رعایت و تجدید نظرکنیم. اگر رعایت نکنیم خود ضرر خواهیم کرد و متحمل هزینه‌های اضافی خواهیم شد.

خطیب‌جمعه پاوه سپس به حدیث ۶۴۰۲ جامع‌الصغیر اشاره کردند و گفتند: پیامبر بزرگوار در این حدیث می‌فرمایند: «كُلوُا وَ اشْرَبوُا وَ تَصَدَّقوُا وَ أَلْبِسوُا في غَیْرِ إِسْرافٍ وَ لا مَخیلَةً» بخورید و بیاشامید و از نعمات خداوند استفاده کنید و در حد توانتان لباس پاک و منظم بپوشید چون خداوند تبارک‌وتعالی دوست دارد آثار نعمتش را در بدن و زندگی شما ببیند ولی از اسراف و ولخرجی دوری کنید.

ایشان در خصوص مسئله اسراف به جملاتی از حضرات ابوبکر و علی (رضی الله عنهما) و فیلسوف مشهور "سقراط" اشاره کردند و گفتند: حضرت ابوبکر (رض) می‌فرماید: من خانواده‌ای را که رزق چند روز را در یک روز خرج می‌کنند، نمی پسندم؛ حضرت علی (رض) هم می‌فرماید: در هزینه کردن میانه‌رو و امروز به فکر فردای خود باشید.

وی ادامه دادند: سقراط فیلسوف معروف که حدود۲۶۲۰ سال قبل زیسته است روزی در جمعی نشسته بود. به او گفتند: کم‌کم پیر می‌شوی چرا چیزی برای آخر عمر جمع نمی‌کنی که در کنار آن استراحت نمایی؟ سقراط گفت: دوست دارم میانه‌رو باشم نه اسراف کنم و نه بدهکار دوستان باشم؛ علاقه مندم در زندگی معتدل باشم.

حاج ماموستا قادری بخش سوم خطبه‌ها را با سخنی از حضرت علی (ع) شروع کردند و گفتند: این بزرگوار می‌فرماید: «امارات الدول انشاء الحیل» یعنی دولت داری و بقای دولت و مقام و منصب و رعایت احوال خلق و تعالی جامعه با برنامه‌ریزی درست امکان‌پذیر است.

وی در ادامه افزودند: لازم است این سخن زیبای حضرت علی را که «بقای دولت داری با برنامه‌ریزی صحیح ممکن است»؛ هر مسئولی در جمهوری اسلامی در پشت سر خود نصب کند

امام جمعه پاوه سپس در خصوص وضع موجود، خصوصاً گرانی، گفتند: در کشور ما، گرانی برای همه وجود دارد اما در پاوه، بیشتر از سایر شهرهاست.

وی ضمن انتقاد از بی توجهی مسئولان پاوه در مسئله گرانی اجناس گفتند: آنان که مسئول بازار هستند گوش خود را کر و این گرانی ها برایشان اهمیتی ندارد.

ماموستا قادری با اشاره به مشکلات کنونی کشورمان گفتند: امروز موقعیت دولت جناب آقای دکتر روحانی موقعیتی است که هر کس می‌تواند آن را نقد کند؛ اما بنده تصور می‌کنم فقط نقد صرف، بی‌انصافی است چراکه نکات مثبت در مملکت ما وجود دارد که جای شکر و تحدث است.

ایشان آگاهی و بصیرت مسئولین را از نکات مثبت دانستند و گفتند: در استانهای مرزی ایران منهای اهواز و ایلام و تبریز ، قسمت عمده ساکنان مرز اهل سنت هستند؛ اگر مسئولان ما آگاه و بصیر نبودند کافی بود طالبان در شرق و داعش در غرب نفوذ و وارد مملکت ما می‌شدند تا امروز ما هم به سرنوشت عراق و سوریه و ... دچار می شدیم. از اینکه مسئولان ما با بصیرت ایران را از این فتنه حفظ کردند ما سپاسگزار مسئولان خود هستیم. باید شکر آن مسئولان چه برنامه ریزان و چه نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی که شرایطی به وجود آورده‌اند مملکت و دیار ما در امنیت و آرامش به سر می‌برد به جای آورده و زحماتشان را ارج نهیم.

وی شرایط کنونی کشور را حساس دانستند و افزودند: معتقدم صبر و اعتدال و برخورد منصفانه و دارا بودن همت بلند می‌تواند ما را در این مقطع زمانی یاری نماید.


خطیب جمعه پاوه در ادامه به دو برهه از عمر خود اشاره کردند و گفتند: بنده در دهه چهل محصل بودم و هرروز از روستای نوریاب به پاوه می‌آمدم در آن سال‌ها برف زیادی می‌بارید و گاهی اوقات ما تا ۱۰ روز نمی‌توانستیم از روستای نوریاب به پاوه بیاییم, شاهد بودم در آن سال‌ها مردم روستای ما در زمستان به خاطر آنکه ممکن بود ارتباطشان با مرکز شهر و استان قطع شود برای ۶ ماه خوراک و موارد ضروری را ذخیره می‌کردند و هراسی از برف نداشتند.

ایشان افزودند: بعد از انقلاب هم به‌اتفاق عده‌ای به روستای هماجگه تایجوز رفتیم؛ مردم و ریش‌سفیدان می‌گفتند: ما وسایل و امکانات ۴ ماه را جمع کرده‌ایم تا اگر جنگ شروع شود حداقل برای مدتی امکانات داشته باشیم.

ماموستا قادری در ادامه سخنان خود گلایه از دولت را حق ملت دانستند و گفتند: چرا دولت ما به‌اندازه پیرمردان گذشته اطراف پاوه و منطقه تایجوز آینده نگر نبودند که انبارهای کشور را پر کنند تا مردم این‌گونه دچار مشکلات و ترس و زحمت نشوند؟

وی ادامه دادند: چرا باید با فاصله کمی از خروج رئیس جمهور دیوانه آمریکا از برجام؛ هم دولت وهم ملت ما این‌گونه دچار بحران شوند؟ یقیناً  اگر دولت ما طبق فرموده حضرت علی (ع) برنامه‌ریزی داشت ؛ اکنون هیچ هراسی نداشتیم.

ایشان افزودند: بعید می‌دانم آمریکا بار دیگر با ما جنگی چون جنگ ۸ ساله را راه بیندازد ولی جنگ اقتصادی و فرهنگی را آغاز کرده است؛ لذا ما که از نیت دشمنان آگاه بودیم باید انبارها را پر و ارز و پول را در یک سال گذشته انباشته می کردیم تا مردم ترس از گرسنگی و خوف آینده را فراموش می کردند.

امام‌جمعۀ پاوه نقش رسانه ها را در تبلیغات بسیار موثر دانستند و تصریح کردند: نقش رسانه ها و بخصوص صداوسیما ازنظر تبلیغی بسیار مهم است؛ وقتی انبارهای ما پر و دستگاه رسانه ای ما قوی باشد، آمریکا هر غلطی می‌خواهد بکند برای ما مهم نیست.

وی به نمونه ای از واکنش های مردم به عملکرد اشتباه مسئولان اشاره کردند و گفتند: چند روز پیش در مسیر تهران از طالبی فروش قصد خرید طالبی کردیم، خریدار از قیمت طالبی اظهار گلایه کرده بود؛ طالبی فروش در پاسخ گفته بود ان شاالله به زودی شاه برمیگردد و اوضاع را درست می کند؛ من به همراهان گفتم این سخن پیام دارد؛ چرا ما باید به حدی بد عمل نماییم که طالبی فروش هم از دست ما ناراضی باشد و چرا نباید به نحوی برنامه‌ریزی می شد که مردم معدوم را آرزو نمی کردند و بیزار از موجود نمی شدند.

ایشان در پایان لزوم هوشیاری ملت و دولت را راه برون‌رفت از بحران موجود دانستند و گفتند: ما ضمن آنکه گله‌مندیم، در زندگی میانه‌رو بوده و هوشیار هستیم و با مسئولان همکاری و به هیاهوی دشمنان گوش نخواهیم داد و همت بلند داریم به شرطی که دولت هم برای مملکت برنامه‌ریزی کند. مردم زندگی و امنیت می‌خواهد. ما مأیوس نیستیم و امیدواریم خداوند متعال توفیق دهد مسئولان ما تجدیدنظر کنند و پیام مردم را بشنوند. شنیدن پیام مردم بسیار مهم است.


امام‌جمعۀ پاوه در بخش دیگری از سخنان خود حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی را امری مهم دانستند و گفتند: طبیعت سرمایه همه ماست. لذا می‌طلبد همه ما در حفظ و نگهداری از آن کوشا بوده و با دوستان منابع طبیعی همکاری کنیم تا ان شاء الله امسال شاهد آتش‌سوزی و از بین رفتن طبیعت که سرمایه ملی است نباشیم.

ماموستا قادری در ادامه افزودند: دوستان منابع طبیعی هم باید بیشتر قدم بردارند؛ با چهار کارمند آتش مهار نمی‌شود. لذا باید هزینه کنند؛ تنها در دادگستری پاوه در سال بالغ‌بر ۵۰۰ میلیون تومان مردم بیچاره تحت عنوان تصرف عدوانی جریمه میشوند؛ اگر ثلثی از این پول را هزینه کرده و چند کارگر را برای حفظ و حراست از منابع طبیعی موقت بکار گیرند تا منابع طبیعی دستخوش آتش‌سوزی نشود؛ چه مشکلی پیش می آید.

وی با انتقاد از برخورد دوگانه با موضوع منابع طبیعی افزودند: در برخی روستاها اگر جوانی عروسی کند و در ۵۰ متر زمین سرپناهی بسازد تحت عنوان تصرف منابع او را دستگیر و جریمه می‌کنند؛ اما در مقابل سوختن این‌همه جنگل هزینه ای نمی‌کنند؟

ایشان با تأکید بر این موضوع که برای حفظ منابع طبیعی تنها فشار دولت کافی نیست، بلکه باید دولت خدماتی هم ارائه کند؛ خطاب به مسئولان امر افزوند:  متخلف را جریمه کنید ولی در حفظ و نگهداری هم هزینه کنید؛ تنها حرف کافی نیست.

امام‌جمعۀ پاوه سپس به بازدید خود از مراکز برگزاری کنکور سراسری اشاره و ضمن تقدیر از مجموعه آموزش و پرورش و گفتند: امروز از دو مرکز برگزاری کنکور بازدید و از امنیت و نظم حاکم خوشحال شدم.

وی مسابقه علم و دانش در هر جامعه ای سبب خوشحالی و سرور دانستند و افزودند: دانش آموزان عزیز نباید از یکبار عدم توفیق در کنکور بترسند؛ بلکه باید از شکستها درس بگیرند؛ همچنانکه ادیسون بیش از هزار بار شکست خورد و هر بار تجربه جدیدی کسب کرد تا عاقبت موفق گردید برق را اختراع نمود.

خطیب جمعه پاوه در بخش پایانی سخنان خود به انتخابات هفته گذشته ترکیه اشاره کردند و گفتند: هفته گذشته در بحبوحۀ جام جهانی روسیه، انتخابات ترکیه برگزار شد و آمریکا و اروپا مترصد شکست اردوغان بودند و تمایل داشتند آقای محرم رئیس حزب خلق که شعارش احیای سنت و روش آتاتورک بود پیروز شود؛ اما نتیجه انتخابات برعکس خواست آمریکا و اروپا بود.

ایشان افزودند: اگرچه ما در سال گذشته به خاطر اینکه ترکیه به یکی از شهرهای کردنشین سوریه حمله کرد از آقای اردوغان ناراحت بودیم؛ اما کردهای ترکیه که از من و شما بیشتر به وضع مملکتشان آگاه‌ترند در بعضی از شهرها بیش از ترک‌ها به آقای اردوغان رأی دادند.

وی ضمن اظهار خوشحالی از پیروزی آقای اردوغان گفتند: در انتحابات ترکیه، در واقع تشکیلات مسلمانان رأی آوردند و این مایه خوشحالی است؛ بسیار متأسف می‌شدم اگر آقای محرم و حزب وی موفق می شدند چراکه شعارشان احیای سنت آتاتورک بود.

ماموستا قادری با تبریک پیروزی آقای اردوغان و مسلمانان ترکیه خاطرنشان کردند: امیدواریم این انتخابات آقای اردوغان را مغرور نکند؛ آنچه او را پیروز کرد مسلمانان اعم از کرد و ترک بودند؛ لذا باید بیش از گذشته در خدمت آنان باشد اگر در خدمتشان نباشد؛ آفرین امروز، فردا به نفرین تبدیل خواهد شد.

مطالب مرتبط:

اردوغان :تحریم های ایران اشتباه است/ تبعیت نمی کنی

واکنش تند نتانیاهو به سخنان اردوغان

«پتیا-اخاذ» به جهان حمله کرد

عضویت قطر در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

نفوذ و حضور منطقه ای رویای سیاست خارجی

وحدت و میانه روی به جای تعصب گرایی

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: زلزله‌

ارتش ترکیه تهدید شد

فعالیت جنگجویان حزب اسلامی و عدم حاکمیت دولت در شم

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز