b_0_0_0_10_images_jhtyjtyj.jpg

اساس نیوز: خطیب نمازجمعه اهل سنت بیرجند با اشاره به در پیش بودن ماه ذی الحجه، مناسک مربوط به آن ایام را مورد توجه قرار داد.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی اسماعیل کاظمی ضمن اشاره به پایان ماه مبارک رمضان گفت: «ضیافت الله تمام نشده است؛ چرا که خدای متعال به زودی برای بندگانش مهمانی دیگری را تدارک خواهد دید و آن موسم حج می باشد. معمولا یکی از آرزوهایی که مومنین از درگاه باریتعالی طلب می کنند، توفیق زیارت مسجد النبی و قبله گاه اول مسلمین است. دعاهای تعداد کثیری از بندگان در آن ایام مورد قبول حق قرار گرفته و می بینیم که گروه گروه مهیای عظیمت به سوی به خانه خدا می شوند».

خطیب نماز جمعه اهل سنت بیرجند افزود: «نرفتن سایر مسلمین به موسم حج به معنای آن نیست که دعاهای شان مستجاب نشده است، بلکه باریتعالی مناجات های آنها را نیزشنیده و درنامه اعمال شان ثبت می کند. پس یقیین بدانید روزی زیارت بیت الله نصیب آنها هم خواهد شد.قدر مسلم انسان مومن چه درشهرخودش باشد وچه درحرم الهی بسر برد، همواره ازسفره کرم باریتعالی بهره مند خواهد گردید».

مدرس حوزه علمیه اهل سنت بیرجند با بیان اینکه ایام ماه ذی الحجه، افضل ترین ایام در طول سال است اظهار داشت: «کسانی که درماه مبارک رمضان دچارغفلت شده اند، می بایست خودشان را برای بهره مندی از ماه ذی الحجه آماده بکنند. رمضان فرصتی برای خودشناسی مومنین بود؛ زیرا انسان زمانی به خدا شناسی می رسد که بتواند خودشناسی را تجربه نماید».

مولوی کاظمی دست شستن از برخی خواهشات نفسانی را لازمه خودشناسی دانست و ادامه داد: «عبادت، بخشندگی و اطعام فقرا باعث می شود تا بتوانیم درس خداشناسی را یاد بگیریم. کسی که خدای متعال را به دست آورد، در واقع همه چیز را به دست آورده است. قرآن کریم فرمایش می کند، کسی که عاشق الله باشد، الله نیز به گونه ای عاشق وی خواهد شد که آن شخص رغبتی نسبت به مسائل دنیا ازجمله پست و مقام درخود احساس نکند».

مدیر سایت حوزه علمیه الصدیق بیرجند با بیان اینکه زائرین باید درموسوم حج تعلقات دنیوی را فراموش کرده و تنها درپی رسیدن به معبودش باشند اظهار داشت: «کعبه اولین خانه ای است که خدای متعال، آن را برای عبادت انسان خلق نمود. بنابراین ازکعبه شریف تر، عزیزتر و گرامی تر در روی کره خاکی وجود ندارد. زمانی که فرشتگان مقرب دور بیت المامور طواف می کردند، خدای متعال دستور به بنای کعبه داد تا انسان ها هم مکانی برای طواف کردن داشته باشند. ازاین رو طواف زائرین در زیر فرش الهی همگام و همزمان با فرشتگان مقرب اتفاق می افتد».

مولوی کاظمی تصریح کرد: «برای انجام مناسک حج ترتیباتی لازم است. برخی مناسک از قبیل مناسک حج را باید با چشم بصیرت نگاه کرد. چشم بصیرت باعث می شود تا بتوانیم درهرقدمی که در آن صحرای سوزان برمی داریم آثار، تلاش ها و مجاهدت های نبی مکرم اسلام و صحابه کرام را مشاهده نماییم. آنجا مکانی است که جبرئیل امین بر پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم نازل شده و کتاب وحی را بر ایشان فرو آورد. برای همه ما تنها مسیر رستگاری در این است که از مخلوق دل کنده و دل به خالق متعال بسپاریم».

این عالم اهل سنت خاطر نشان ساخت: «اگر کسی اموالش را در مسیر حج تمام را فدا کند ضرر نکرده است. مسیر حج با همه سختی ها و مشقت هایش برای انسان دارای منفعت و ارزش است. اگر بتوانیم وسعت نگاهمان را از مادیات دنیوی بالاتر ببریم به جایی می رسیم که نمی توان برایش بها و قیمتی قائل شد. آن جا مکانی است که می توان صدای فرشتگان را شنیده شده ومی توان عظمت کبریایی را مشاهده نمود. سرانجام روزی فرا می رسد که ما نیز همچون درگذشتگان از دنیا می رویم و تنها خدای متعال است که تا ابد باقی و ماندگار می ماند».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

تشکیل «کمیته پیگیری مطالبات مردمی»

بازی صلح بین اسرائیل و فلسطین

نماینده اهل سنت مجلس :حفظ همدلی و انسجام ملی بهتری

اردوغان: پ‌ک‌ک عامل اصلی بمبگذاری در شهر قیصریه بو

حمله داعش به افطاری النصره

سئوالات اسفناک از مسلمانان

اسلام‌ستیز مشهوری که با مطالعه قرآن مسلمان شد

عراق، شش شهروند ترکیه را به اتهام همکاری با داعش ب

نشست مقامات کره شمالی و جنوبی روز 9 ژانویه 2018 بر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز