b_0_0_0_10_images_jhkiuluil.jpg

اساس نیوز: سخنران نماز جمعه اهل سنت گنبد کاووس زکات از تکالیف الهی و اقتصادی مسلمین دانست.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، حاج عبدالباسط آخوند نوری زاد درسخنان پیش از خطبه نماز جمعه، اول تیرماه 97، با بیان اینکه امسال نیزکشاورزان منطقه محصولات زراعی خود را با حداقل خسارات درو کرده اند گفت:« زکات محصولات زراعی، غلات و میوه ها از تکالیف الهی و سفارش رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم می باشد و بر مسلمین واجب است، ضمن پرهیز ازهرگونه اصراف در نعمات خدای متعال نسبت به پرداخت زکات خود که امری شرعی است، عمل نمایند. همه ما وظیفه داریم نعمت های الهی را در مسیرهای مناسب به مصرف برسانیم تا موجب رضایت باریتعالی را فراهم آورد».
 
آخوند نوری زاد تصریح کرد: «یکی ازمهمترین مسائل ما مسلمانان ادای حقی است که خدای متعال آن را بر بندگان نیکوکارش تکلیف می کند. اگر محصولی که برداشت می کنیم همراه با برکت باشد، بهترازمحصول زیاد؛ اما بی برکت است. زکات از واجبات مالی دینی و از جمله احکام فروع اسلامی است و درمنابع دینی در کنار نماز و جهاد قرار گرفته و از ستون های اقتصادی دین مبین اسلام می باشد.

خدای متعال از سودی که از طریق کشاورزی و تجارت به دست می آوریم حقوقی را برای افراد بی بضاعت و مستمند در نظر گرفته است. کسانی که در پیرامون خود از اهالی کم بضاعت دستگیری نمایند، مسلما محبت، الفت و اتحاد در آن جامعه رونق خواهد یافت».

وی افزود: «وعده قرآن کریم است هرشخصی که از مال خود زکات پرداخته و انفاق نماید خدای متعال بیش از پیش بر مال و دارایی وی افزوده و برکت را در زندگی این شخص پایدار خواهد نمود. بدون شک کسانی که زکات خویش را می پردازند جزو انسان های نجات یافته ای هستند که در روز قیامت به بهشت برده می شوند. برکات، انفاق و خیراتی که انسان مومن برای پاکی اموال و به امید افزایش مال خود برای دستگیری و کمک به تنگ دستان و فقرا در نظر می گیرد، موجب تزکیه و پاکی روح خواهد شد».

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهار داشت: «اکنون در شرایطی به سر می بریم که مسئله حب الدنیا، انسان ها را در جوامع مختلف به خویشتن مشغول ساخته و شیاطین باطنی و ظاهری سعی دارند پرداخت زکات به فقرا و مستندان را سخت و طاقت فرسا جلوه نمایند. تردیدی وجود ندارد که همه ما انسان ها مال دنیا را دوست می داریم، لیکن مال دنیا نباید باعث نافرمانی از دستورات قرآن کریم گردد. باید اذعان داشت کم نیستند بندگانی که به محض برداشت محصول کشاورزی خود، نسبت به ادای وظیفه الهی اقدام می نمایند. ادای این وظیفه شرعی علاوه بر آثار مثبت اخلاقی، نقش مهمی در توزیع و تعدیل ثروت میان افراد جامعه و برقراری عدالت اجتماعی دارد».
 
آخوند نوری زاد تصریح کرد: «علما نیز وظایف دارند تا در ایام برداشت محصول، مطالب را جهت یادآوری به مردم گوشزد نمایند تا این فریضه الهی به فراموشی سپرده نشود. دستگیری از مستمندان درجهت کسب رضایت الله متعال باعث پاکی مال و تزکیه جسم و روح از وسوسه های شیطانی می گردد. نبی مکرم اسلام همواره به مومنین چنین سفارش می کند، اموال خویش را با پرداخت زکات ازخطرات و بلایای احتمالی مصون بدارید. بدون شک کسی که از پرداخت زکات اموالش خویش خودداری ورزد با شخصی که مال دیگران را می خورد هیچ تفاوتی نخواهد داشت».

سخنران نماز جمعه اهل سنت گنبد بیان نمود: «ایجاد عدالت اجتماعی و تقویت صله رحم مستلزم دستگیری و خبرگیری از احوالات اطرافیان است. زکات از جهت موارد تعلق نیز تابع شرایط متفاوت بوده و براساس اجماع علمای اهل سنت پسندیده است، زکات به اشخاص نیازمند و فقیر فامیل و اقوام نزدیک داده شود و پرداخت آن با وجود چنین شرایط به اشخاص دیگر مکروه می باشد».

این عالم اهل سنت با اشاره به اینکه گاها شنیده می شود متاسفانه برخی اشخاص از پرداخت زکات اموال خودداری می کنند، تقویت ایمان را از فضائل پرداخت زکات شمرده و تاکید کرد: «پرداخت زکات باعث آرامش روح انسان شده و درون شخص را به خدای متعال نزدیک تر می سازد. نباید اجازه دهیم که مال انسان بر وی آن چنان غالب شود که نتواند کنترلی برآن داشته باشد. خانواده هایی هستند که به خاطر حب دنیا به مشکلات زیادی گرفتار آمده اند و در میان فرزندان آنها تفرقه و چند دستگی وجود دارد. اینها کسانی هستند که برکت از اموال شان گریزان شده است».

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در پایان سخنانش با اشاره به آغاز هفته قوه قضائیه و تقدیر و تشکر از زحمات مسوولین دادگستری این شهرستان گفت: «هفته قوه قضاییه را به مجموعه مسئولان، کارکنان و نیروهای خدوم و شریف این قوه و متولیان و دست اندرکاران امر قضا در شهرستان گنبدکاووس صمیمانه تبریک و تهنیت می گویم».

آخوند نوری زاد ضمن آرزوی موفقیت برای مسئولان و کارکنان دادگستری در جهت خدمت صادقانه به مردم شریف شهرستان اظهار امیدواری کرد درآینده نزدیک  شاهد تعامل و همکاری هرچه بیشتر دستگاه قضا درمسیراحقاق حقوق شهروندی و تحقق عدالت و توسعه در جامعه باشیم.

خبرنگار: طاهر جانیمطالب مرتبط:

گردشگران مسلمان با خیال راحت به چین سفر کنند

ادامه تلاش های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

عکس العمل مقامات صهیونیستی در برابر مصوبه اخیر یون

حمله ناکام تروریستی به کاخ ریاست جمهوری اندونزی

ا

علل و پیامدهای موضعگیری اتحادیه ء اروپا بر علیه تر

تولد شهری برای «نمایش اسلام» از خرابه های شهر «گرو

برگزاری مراسم دعا در مساجد قرقیزستان برای مسلمانان

عربستان شایستگی پیروزی در هیچ معادله‌ای را ندارد

 

سازمان مرموزی بنام داعش

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز