b_0_0_0_10_images_Captur000001212e.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در اجتماع پرشور مردم‌روستای پشته که به مناسبت آخرین ختم قرآن حین نماز تراویح در مسجد خلفای راشدین این روستا برگزار شد به ایراد سخن پرداختند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مسجد جامع احناف تایباد، ایشان  با بیان اینکه رمضان ماهی برای زدودن گناهان و پاکی دل ها است، که خداوند تبارک و تعالی برای ما در نظر گرفته است، بیان داشتند: امشب شب الوداع است و مشخص نیست رمضان آینده کدام یک از ما در قید حیات باشیم و کدام یک نباشیم، آنچه برای درگذشتگان باقی مانده در عالم قبر، همین اعمالی است که در این ماه مبارک و ماه های دیگر انجام داده است. مال و زن و فرزند هیچ جایی در کنار گذشتگان ما ندارند و فقط همین روزه ها و ختم ها و تلاوت ها و اعمال صالح است که همنشین انسان در عالم قبر است.
ایشان با بیان اینکه آنهایی که رفتند و عملی نداشتند، افسوس می خورند و از خداوند تقاضای بازگشت برای عمل صالح می کنند، اظهار داشتند: خداوند جواب رد به آنها می دهد و آنها جز حسرت کاری ندارند. این وقت ها طلا هستند. رحمات الهی از ابتدای این ماه تا انتهای آن به وفور نازل می شوند و این انسان ها هستند که هر کس باید به وسع خود از آنها بهره برداری کنند.
رمضان برای کسب همین رحمات است، اما ما متاسفانه جز تقصیر چیزی نداریم. مدام گلایه از خداوند داریم که چرا رمضان؟ چرا نماز؟ چرا وضو؟ این حرف ها کفر است. بهشت را به بها می دهند نه بهانه، اگر همین اعمال نباشد، بهشتی نیست. بهشت را مفت و الکی به کسی نمی دهند.
استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد با قرائت حدیثی از پیامبر ص فرمودند: پیامبر اسلام ص وقتی رمضان به انتها می رسید، ناراحت بودند. وقتی از ایشان می پرسیدند دلیل ناراحتی ایشان را، می فرمودند: ممکن است رمضان آینده را درک نکنیم. فرصت ها را نباید از دست دهیم. نعمت زندگانی که خداوند در این ماه به ما عطا کرد، مشخص نیست سال آینده باشیم یا خیر؟ متاسفانه برخی ها رمضانی هستند. این خسارت است برای انسان. عبادات برای همیشه است. اینگونه نباید باشد، که در رمضان مساجد پر و غیر رمضان مساجد خالی باشد. عبادات همیشه هست و نباید نسبت به آن سستی کرد.
ایشان با بیان اینکه صدور اسلام به جهان به آسانی نبود، افزودند: گسترش اسلام با فقط بیان اینکه بگویید لا اله الا الله تا رستگار شوید نبود، بلکه اعمال پیامبر اسلام ص و اصحاب ایشان و بزرگان دین بود که اسلام را گسترش داد، مشرکان بخاطر اعمال پیامبر ص و اصحاب ایشان شیفته دین اسلام می شدند. امروز محمد صلاح مصری یا زین الدین زیدان بازیکنان مسلمان در اروپا سبب ساز مسلمان شدن جمعیت زیادی می شوند، آنها مبلغ یا عالم نیستند، بلکه ورزشکاران مسلمانی هستند که اعمالشان مردم اروپا را شیفته خود می کنند. متاسفانه اخلاق اسلامی امروز ما رها شده است. این میزان خشونت در اسلام، در هیچ مکتبی وجود ندارد. این میزان خشونت، انتحار، قتل و تفرقه اندازی آبروی اسلام را بردند، اسلام از اعمال آنها بیزار است.
خطیب‌جمعه اهل سنت شهرستان تایباد با بیان خاطراتی از یک جانباز شیمیایی جنگ تحمیلی در ایتالیا اظهار داشتند، امروز انسانیت در غرب است و متاسفانه در بین ما انسانیت گمشده بزرگ ماست. اخلاق پیامبرگونه ای که باید داشته باشیم را رها کردیم، پیامبر اسلام به عیادت دشمن یهودی خودش می رود و همین اخلاق پیامبر اسلام ص باعث جذب مردم شبه جزیره می شود. پیامبر بزرگ اسلام در طول دوران نبوت خویش با مشرکین مکه، منافقین مدینه و یهود با اخلاق رفتار می کردند، ایشان با دشمنان خودشان با محبت زندگی می کردند، اگر آن اخلاق بزرگ نبود اسلام الان شاید وجود نداشت. اینکه برچسب می زنند که اسلام را شمشیر گسترش داد، یک دروغ بزرگ در حق اسلام است. در تمام غزوات پیامبر اسلام ص هزار و دویست نفر بیشتر کشته نشد، اما ببنید در جنگ های جهانی یا صلیبی چقدر انسان کشته شد. امروز داعشی پیدا کردن تا از اسلام چهره وحشی صفتی ارائه دهند. متاسفانه امروز مردم از الله اکبر می ترسند در غرب یا همین کشور های اطراف ما، این کجا اسلام است.
امروز باید از اخلاق رسول الله ص و یاران و اهل بیت رسول الله گفته شود. شهید رمضان علی مرتضی کرم الله وجهه با فرق شکافته می فرماید: اگر زنده ماندم خودم می دانم با ابن ملجم چکار کنم و اگر مردم فقط یک ضربه بر او بزنید. حضرت عمر رض وقتی در بستر افتاده است پیگیر ضارب خود است و می خواهد بداند چند ضربه بر ضارب خورده است که مبادا ظلم شده باشد بر او، این اخلاق اسلامی است.
ایشان با بیان اینکه اگر امروز اگر کسی الله اکبر بگوید همه فرار می کنند و می‌ترسند، الله اکبری که رحمت برای جهانیان بود، امروز نام الله اکبر را بشنوند از ترس‌مرگ فرار می‌کنند، به کجا رسیدیم؟ اخلاق اسلامی متاسفانه از بین رفته است. متاسفانه رادیو و تلویزیون ما کوتاهی می کنند، من به رسانه ها توصیه می کنم در بحث اخلاق اسلامی بیشتر کار کنند. در فقر این فعالیت قبرستان های ما بخاطر نزاع ها و بی اخلاقی ها آباد می شود، همین تایباد ما چندین فقره قتل در سال رخ می دهد؟ یا در رانندگی هیچ اخلاقی نداریم، به کجا می خواهیم برویم؟ این فقر را باید رسانه ها از بین ببرند، و الا ظلم می‌کنند.
امام جمعه اهل سنت تایباد، شاهکار زندگانی را زندگیی در جامعه ای دانستند که دل نرنجاند، زخم‌زبان نزند افزودند: اخلاق این نیست که نماز بخوانیم اما به بهانه دلار هرچه می‌توانیم بر روی کالای خود بکشیم. اسلام دستورات اجتماعی بسیاری دارد، مسلمان نباید جزئی از اسلام‌را انجام دهد و باقی را رها کند. اسلام به معنای تشلیم شدن است، پیامبر ص فرمودند: مسلمان کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبانش در امان باشند. این تعریف مسلمان است، ببینید چقدر ما مسلمانیم؟ پیامبر خدا ص می فرمایند: سلام کنید بر کسی که می شناسی و نمی شناسی، چرا؟ چون سلام سلامتی و صلح می آورد.
ایشان با بیان اینکه باید عامل باشیم و اخلاق داشته باشیم تا از برکات رمضان بهره مند شویم، افزودند: دعا کنیم اخلاق ما را خداوند مطابق اخلاق قرآن و سنت بگرداند

مطالب مرتبط:

درخواست آمریکا از کشورهای صاحب نفوذ بر سوریه

ا

روشنگری مولانا عبدالحمید درباره نحوه اعلام عید فطر

 

تقویت ارتش چین برای مقابله با تهدیدات هند

کارشناس بی بی سی: سعد حریری به دستور عربستان کنار

فعال اهل سنت کرد :گروه هایی مثل داعش باعث سرخوردگی

واشنگتن پست:سیاست تغییر رژیم در ایران نتیجه عکس می

وظیفه مسلمانان در قبال انحرافات گمراهان

چهره دستکاری شده مسلمانان در اروپا

ابتکار دانش آموزان مسلمان در مقابل اسلام هراسی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات