b_0_0_0_10_images_fgergqerg.jpg

اساس نیوز: مدرس حوزه علمیه احناف خواف در مراسم اعتکاف علمی مسجد جامع اهل سنت خواف درحدیثی به نقل از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم، از دوران جوانی به عنوان موقعیت برای جوانان مسلمان یاد کرد.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز در مراسم اعتکاف مسجد جامع اهل سنت خواف که همه ساله در دهه پایانی ماه مبارک رمضان برگزارمی گردد، مولوی گل محمد منصوری با اشاره به قدرت جوانی در انسان گفت: «جوانی که قدرت هر انجام کاری را دارد؛ اما اگر فردی از تعلقات نفسانی اش صرف نظر کرده و برای اعتکاف به مسجد بیاد، در واقع کار بسیار بزرگی کرده است».

وی افزود: «نصف جمعیت جوامع اسلامی را جوانان مومن و متعهد علاقمند به دین و احکام اسلامی تشکیل می ‌دهند، بدین جهت، این خیل عظیم جمعیت می بایست مدیریت شده و نیروی شان به جای امور ناثواب و نافرمانی از خدای متعال، در راه اعمال خیر به مصرف برسد. مسلما فتنه‌ها و توطئه هایی که امروز در کمین نسل جوان هستند، بسیار خطرناک می باشند و لذا والدین در خانواده ها و مربیان تربیتی مدارس و حوزه های علمیه موظفند به جوانان نسبت به این فتنه‌ها آگاهی داده و هشدارهای لازم را به آنها بدهند».

مدرس حوزه علمیه احناف خواف با تاکید براینکه برنامه‌های دشمنان برای جوانان بسیار خطرناک هستند، افزود: «جوان ارزش بسیاربالایی در جوامع اسلامی دارند. مانند طلا که هرچه عیارش افزایش پیدا کند، خواهان بیشتری پیدا کرده و افراد بیشتری برای به دست آوردن آن تلاش می کنند. قرآن کریم نیز در این خصوص می فرماید، دشمنان اسلام به دنبال فاسد کردن جوانان هستند».

مولوی منصوری اظهار داشت: « مسلما در نسل پویا و رو به رشد جوان، صفت‌های بسیار خوب و زیبایی وجود دارد، لیکن باید بدانیم که راه خطا و اشتباه نیز برای این قشر مهیا است. لذا اگر جوانی به دلیل اشتباه، گرفتار مشکل شود، نباید به شکل بد برخورد شود. در صدر اسلام حضرت عمر رضی الله عنه که جوان برومندی بود، شمشیر را برداشت تا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را از بین ببرد؛ ولی برخورد زیبای نبی مکرم و صحابه باعث ایمان آوردن وی شد. این مسئله نشان می دهد که  اگر جوان دچار مشکل شد، او را از خود نرانیم و دچار مشکل نکنیم».

سخنران مراسم علمی سنت مسجد جامع خواف غفلت از یاد خدای متعال را دروازه ورود به گناه  دانست و بیان نمود: «درحالی که به خواندن نماز در پنج وقت روز، گرفتن روزه به مدت یک ماه در سال و رفتن به حج یک بار در تمام عمر سفارش شده است، رب متعال نسبت به اذکار در تمام اوقات تأکید زیادی می کند. پس نباید اذکار را فراموش کرد؛ زیرا فراموشی اذکار بنا به فرمایش قرآن کریم، موجب خود فراموشی می شود. اسلام برای هر کاری که انسان انجام می دهد، ذکر و دعا قرار داده است؛ چرا که هسته مرکزی و سهم عظیم تمام عبادت‌ها، اذکار الهی می باشند».

مولوی منصوری خاطر نشان ساخت: «بنده زمانی به مفتی رشید احمد (ازعلمای برجسته پاکستان) عرض کردم که هرچه ذکر می‌ کنم تغییری در من بوجود نمی‌آید، چکار باید کنم؟ ایشان فرمودند، همین اندازه که زبانت به لغویات مشغول نباشد یک سعادت بزرگ به شمار می رود. آن قدر ذکر را تکرار کن تا در قلب اثر بگذارد. فردی که از ذکر خدای متعال اعراض کند، ممکن است همه چیز داشته باشد؛ ولی آرامش نخواهد داشت و روز قیامت به صورت یک انسان کور حشر می ‌شود».

این عالم اهل سنت متذکر شد:« باید از سرنوشت امت های گذشته درس بگیریم. باریتعالی در کلام نورانی اش می‌فرماید؛ امت های گذشته با تمام قدرت هلاک شدند و هلاکت مردم مکه  که به دهم آنها نمی رسند، کاری ندارد. بنابراین باید بدانیم که بقای یک امت در گرو اطاعت و پیروی ازخدای متعال است. ارزشیابی یک جامعه و ملت از روی جوانان آن مشخص شده و بقای حکومت نیز از روی عملکرد نسل جوان اندازه‌ گیری می گردد».

مدرس حوزه علمیه احناف خواف ضمن اشاره به تاریخ جهان اسلام یادآور شد: «حکومت اسلامی ۷۵۰ سال در اسپانیا دوام داشت. دشمنان هر بار که آمدند، دیدند مساجد آن کشور مالامال از جمعیت است و مومنین ارتباط بسیار نزدیکی با قرآن کریم دارند. تا اینکه روزی آمدند و دیدند جوانی گریه می‌کند، پرسیدند چه شده است؟ آن جوان گفت، دوست دخترم من را ترک کرده است. کفار تا این حرف را شنیدند به این نتیجه رسیدند که وقت حمله اسپانیا فرا رسیده است و با این استدلال، فقط درعرض دو ماه، مسلمانان آن کشور را از بین بردند. یقین بدانید که دشمنان اسلام، برای فرزند مسلمان، ازمرحله کودکی وی برنامه دارند».

خبرنگار: طاهر جانیمطالب مرتبط:

کشف 12 هزار عقرب از منزلی در مشهد !

20 مسجد در فرانسه تعطیل شد

کشیش , پولها را در قمار باخت

ا

نتانیاهو به کشورهای عربی سفر می کند

نگرانی سازمان ملل از نقض حقوق مسلمانان فرانسه

محمودعباس خواستار به رسمیت شناختن کشور فلسطین شد

 

حمله جنگنده‌های اسرائیل به مواضع توپخانه‌ای ارتش س

ابتکارجدید سینماهای آمریکا علیه ترامپ با اکران فیل

شهردار اسلام ستیز فرانسوی در آستانه اخراج

ح

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز