b_300_300_16777215_10_images_feghhii.jpg

اساس نیوز : مولوی بهزاد فقهی مدرس حوزه علمیه زین الدین ابوبکر تایبادی در بیانات نماز جمعه مشهد ریزه  به اعمال انسان در ماه مبارک رمضان پرداخت.

 به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی فقهی با  اشاره به تفاوت ظاهری در انسان ها گفت: «تفاوت های ظاهری، انسان را انسان نمی کند چه بسا بسیار کسانی هستند که در دام نفس اماره گرفتار شده اند و تنها اسم انسان را یدک می کشند. آن چیزی که باعث تفاوت انسان با حیوان می شود، لذت مناجات با الله و لذت تلاوت و تهجد و حلاوت ایمان است که حیوان به هیچ وجه این لذت های معنوی را درک نمی کند.

وی افزود: «انسان اگر قدر مقام و منزلت خودش را بداند می تواند زیر بال و پر ملائکه قرارگرفته و به درجه ای برسد که ملائکه بال هایش را زیر پای وی پهن نماید؛ چرا که بودن درکنار چنین انسانی برای ملائکه و فرشتگان مایه فخر و مباهات خواهد بود».

مولوی فقهی با بیان اینکه همه آمال و آرزوهای انسان ها در شکم و شهوت شان خلاصه نمی شود، اظهار داشت: «برخی ها اگرچه انسان هستند، لیکن سقف آرزوهایشان آن قدر پایین است که نمی توان میان آنها با حیوانات تفاوتی  قائل شد. منشا این گونه خوردن و نوشیدنی، خودخواهی و راضی کردن نفس است؛ اما لذتی که در وقت افطار به بنده مومن دست می دهد، تنها برای خوردن نیست که اگر تنها برای این باشد ،حیوانات نیزدر لذت خوردن و خوابیدن با انسان شریک بوده و چه بسا بهتر از ما می توانند آن را درک کنند».

مدرس حوزه علمیه رین الدین ابوبکر تایبادی، افطار را لحظه شادمانی فرد روزه دار دانست و تاکید کرد: «شادمانی برای مبارزه با نفس و تحمل تشنگی و گرسنگی و گذراندن یک روزعبادی بوده و تعجیل در افطار جزو سنت و نوعی عبادت  بشمار می رود. در رمضان اگر در طول روز چیزی نمی خوریم به خاطر امر الله متعال است. همچنین در خوردن به وقت افطار نیز رضایت باریتعالی قرار دارد و نباید با تصور کسب ثواب بیشتر آن را به تعویق بیندازیم».

مولوی فقهی ضمن اشاره به دهه پایانی ماه مبارک رمضان، از این ماه فرصتی برای پردازش، صیقل و پالایش روح یاد کرد و یاد آور شد:« مسلمان باید در ماه رمضان با کم خوردن و کم خوابیدن خود را تابع امر الله کرده و تقلیل نان و منام پیشه کند. رمضان تمرینی برای انجام اعمالی برخلاف عادت روزانه و مجاهده است. دراین ماه مومنین به خاطر امر الله از بسیاری ازچیزهای حلال چشم پوشی می کنند. از سوی دیگر متاسفانه برخی ها هستند که از روزه داری، فقط تشنگی و گرسنگی عایدشان می شود».

 این عالم اهل سنت دربخش دیگری از سخنانشان با اشاره به رواج گناهان در جامعه متذکر شد: «دین داری نباید بر اساس رسم و رواج جامعه باشد. گناهانی هستند که  امروز آنها را به دلیل شرایط مادی و شهوانی، از لیست جامعه خارج کرده ایم. به طور مثال در گذشته کسانی که می خواستند نوارهای مبتذل نگاه کنند، این کار را به صورت شبانه و پنهانی انجام می دادند ،تا کسی پی به نیت شان نبرد؛ اما امروز شبکه های مجازی باعث شده اند که  قبح و زشتی  گناه از بین رفته و شخص بسیاری از اعمال ناجایز و ناپسند را به عنوان عمل گناه نمی شناسد. درنتیجه بدون توجه به احکام دینی به انجام آن مبادرت می ورزد».

 مولوی فقهی تصریح کرد: «درفیلم و سریال هایی که  اخیرا به تولید می رسند در زمینه ارتباط بین محرم و نامحرم ساده انگاری زیادی صورت می گیرد. گناهانی همچون ارتباط با نا محرم و برنامه های شبکه های ماهواره ای بنیان خانواده را نشان گرفته و زنگ خطر را به صدا درآورده است. فرزندان ما  جزو بینندگان اصلی این شبکه ها هستند و به خاطر تماشای برنامه های ماهوارهای حتی در شرایط روزه احساس گناه نمی کنند. این برنامه ها در واقع ترویج بی حیایی هستند. فراگیری برنامه های شبکه های ماهواره ای و جا افتادن این شبکه در درون خانواده ها نمی تواند دلیل خوبی بر بی گناهی والدین باشد».

 مولوی فقهی درادامه رضایت خدا را در انجام کارها ضروری خواند و گفت: «مومنین قبل از انجام هر کاری باید رضایت خدای متعال را در نظر بگیرند. مطمئن بودن برنفس خود دلیلی نگاه کردن به نامحرم و برنامه های مبتذل محسوب نمی شود. بی تفاوت بودن به گناه، نشانه سیاه شدن دل انسان است؛ زیرا اگر دل سفید باشد، مانند پیراهن سفیدی که کوچکترین لکه ای را مشخص می کند، لکه های ناشی ازعمل گناه را مشخص خواهد کرد. بنابراین سردی حاکم در بسیاری از خانواده ها به خاطر رعایت نشدن مسائل شرعی در میان اعضای آن است که ناشی از آزاد گذاشته شدن نفس شهوت ران و لذت جو می باشد. تقوای حقیقی فرار رو به جلو از بدی ها و زشتی ها است».

خطیب نماز جمعه مشهد ریزه ادامه داد: «فناوری های جدید مثل موبایل و اینترنت می توانند باعث فاجعه در جامعه شوند. مراقب و کنترل فرزندان، مخالفت با پیشرفت های علمی آنها نیست؛ بلکه هدف از کنترل، مراقبت از گمراه نشدن آنها است».

این روحانی اهل سنت شبکه های ماهواره ای و مجازی را عامل انحطاط جامعه وتضعیف بنیان خانواده معرفی کردند و از اولیا خواستند تا با نظارت بر فرزندانشان جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرند.

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

اختلافات شدید بین دبی و ابوظبی / استقلال دبی از ام

پائولو جنتیلونی نخست وزیر جدید ایتالیا شد

ا

کشف مخفیگاه مهمات داعش از سوی نیروی پیشمرگ

خالد بن محمد العطیه : دنبال صلح و آرامشیم نه جنگ

داستان روستای محو شده عراقی توسط داعش

تصویب قانون تمدید تحریم های ایران در سنا +واکنش کا

شیخ خالد الجندی : كمبود بانوان قاری؛ معضل امروز ج

کشف شهری به نام « جن » در ترکیه /تصاویر

امت اسلامی و دورنمای سال جدید

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات